wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

MKK w Ostrołęce: zainteresowania kolekcjonerskie Wiktora Gomulickiego

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na spotkanie z Kamillą Pijanowską, kustoszem Gabinetu Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie. Tematem wydarzenia będą zainteresowania kolekcjonerskie Wiktora Gomulickiego, badacza historii Warszawy.

Jak czytamy na stronie ostrołęckiego muzeum, pasja kolekcjonerska Wiktora Gomulickiego jest faktem powszechnie znanym. Już od dzieciństwa zachwycał się pięknymi litografiami i zaczął gromadzić książki.

Reklama- Młody Wiktor kolekcjonował motyle i minerały, później - numizmaty, ekslibrisy, rzemiosło artystyczne, obrazy. W życiu dorosłym interesował się również starodrukami, rycinami, rękopisami, a także fotografiami. W jego zbiorach można było znaleźć dokumenty, autografy i druki ulotne. Pod koniec życia zaciekawiły go także polskie znaczki pocztowe. Przez całe życie był zapamiętałym bibliofilem. Na swoich książkach, archiwaliach i rycinach Gomulicki umieszczał zazwyczaj odcisk pieczętny "Zbiór Wiktora Gomulickiego", dzięki czemu dzisiaj jesteśmy w stanie prześledzić historię niektórych zachowanych gomulicjanów - informuje MKK w Ostrołęce.

Ważnym tematem zbiorów Gomulickiego była Warszawa i jej pamiątki. Przeważnie materiały te służyły artyście jako baza i źródło historyczne do jego twórczości literackiej, poetyckiej i publicystycznej poświęconej stolicy. Interesująca jest historia kolekcji varsavianów Wiktora Gomulickiego, która już za jego życia uległa rozproszeniu.

Reklama- W trakcie swojego życia artysta wielokrotnie sprzedawał bądź wymieniał z innymi kolekcjonerami poszczególne obiekty. Zdecydowaną większość swoich varsavianów Wiktor Gomulicki sprzedał w 1908 roku Towarzystwu Opieki nad Zabytkami. Od razu potem zaczął gromadzić następną kolekcję. Większość księgozbioru artysty, po jego śmierci trafiła do rąk słynnego warszawskiego bibliofila Jana Michalskiego. Rękopisy historyczne z kolekcji pisarza nabyła w latach 1917-1919 Biblioteka Ossolińskich i tam też znajdują się do dzisiaj - podaje ostrołęckie muzeum.

Spotkanie z Kamillą Pijanowską odbędzie się w środę 4 września w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, pl. gen Bema 8. Początek wydarzenia o godz. 18.00.

Wyświetleń: 498 komentarze: -
10:41, 29.08.2019r. Drukuj