czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

80 wpisów w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej: I Brygada Kawalerii

W związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych rozpoczęło zamieszczanie 80 wpisów poświęconych osobom, miejscom i wydarzeniom związanym z historią wojny i okupacji. Wpisy mają charakter lokalny i regionalny. Czwarty wpis dotyczy I Brygady Kawalerii.

Wpisy będą zamieszczane na profilu facebookowym muzeum do 12 listopada, codziennie o godzinie 8.00.

Reklama- Zachęcamy do śledzenia cyklu, w którym zaprezentujemy wątki z regionalnej historii, mające wpływ na losy wojny obronnej Polski jak i życie codzienne ówczesnych rodaków pod rządami dwóch okupantów. Będziemy koncentrować się na wydarzeniach z terenu Kurpiowszczyzny, powiatu ostrołęckiego (w kilku przypadkach sięgając na przyległe tereny powiatów ościennych). Będziemy pisać o faktach i osobach znanych, funkcjonujących w powszechnej świadomości, ale niekiedy też o zwykłych rodzinach, na losach których wojna odcisnęła silne piętno  - informuje Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Poruszane tematy są ilustrowane mapami, dokumentami i zdjęciami. Pochodzą ze zbiorów muzeum, kolekcji innych instytucji oraz z prywatnych archiwów. Niektóre z prezentowanych materiałów będą publikowane po raz pierwszy.

ReklamaCzwarty wpis dotyczy I Brygady Kawalerii:

Przewaga Wehrmachtu podczas kampanii wrześniowej nie ulega wątpliwości. Mitem są jednak szarże polskiej kawalerii na niemieckie czołgi, podobnie jak to, że siły agresora były w 1939 w pełni zmodernizowane. Wystarczy tu wspomnieć o 1 Brygadzie Kawalerii płk. Kurta Feldta, wchodzącej w skład 3 Armii. W początku września jednostka ta przekroczyła granicę w Pełtach, by następnie stoczyć bitwę pod Myszyńcem.

W skład 1 BK wchodziły: dwa pułki jazdy, 1 Dywizjon Kolarzy, 1 Dywizjon Artylerii Konnej oraz inne jednostki wsparcia. Uzbrojenie - z pewnymi wyjątkami - było nowoczesne. Słabą stronę formacji stanowił brak czołgów (1. BK dysponowała łącznie sześcioma samochodami opancerzonymi typu Kfz. 13 i 14). Działa artylerii konnej pamiętały czasy I wojny światowej. Na plus należy za to zapisać wysoki stopień zmechanizowania jednostki (ponad 400 aut i ok. 300 motocykli). Brygada liczyła przeszło 6,5 tys. żołnierzy. Było to prawie czterokrotnie więcej od sił polskich skoncentrowanych pod Myszyńcem.

ReklamaSzlak bojowy 1 BK meandrował. Po walkach na przedpolach Ostrołęki jednostka została skierowana na zachód do Przasnysza. Następnie podążyła na wschód, by prowadzić działania w rejonie Makowa Mazowieckiego i Różana. Później Brygada kierowała się na południe (Węgrów, Kałuszyn) oraz na północny zachód do Radzymina. Tam też pozostała do końca kampanii wrześniowej.

W październiku 1939 r. 1 BK została przeformowana na 1 Dywizję Kawalerii, z której w 1941 r. powstała 24 Dywizja Pancerna, którą wysłano na front wschodni, gdzie skapitulowała. Po odtworzeniu ponownie skierowano ją przeciw Armii Czerwonej.

Na zdjęciu: 1 BK podczas defilady w Warszawie - rok 1939 (fot. Wikimedia).

Więcej na stronie Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Wyświetleń: 430 komentarze: -
11:08, 30.08.2019r. Drukuj