czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Skrzynka skarg: strefa zamieszkania to azyl, w którym pieszy powinien czuć się bezpiecznie

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:

Prowadząc wózek z niemowlakiem zostałem prawie rozjechany na ul. Głowackiego przez pana z pięknego suv-a. W dodatku usłyszałem kilka "ciepłych słów", że tu nie ma przejścia. Mieszkam przy ul. Głowackiego, która jest strefą zamieszkania, i takie obrazki są codziennością.

Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że ul. Głowackiego jest oznaczona znakami informacyjnymi D-40 strefa zamieszkania. Co to znaczy? Strefa zamieszkania to specjalny obszar nie tylko ze względu na obowiązujące normy prawne, ale także z uwagi na to, że ma on służyć przede wszystkim osobom tam zamieszkującym, wypoczywającym, uczęszczającym do szkół, robiącym zakupy w sieciach sklepów, itp. Ma on również spowodować, aby bawiącym się na tym obszarze dzieciom zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Strefy zamieszkania to swoisty azyl dla pieszych i obszar, w którym pieszy powinien czuć się bezpieczny. Normy prawne dopuszczają jednak możliwość wjazdu pojazdów mechanicznych, na specjalnych zasadach:

Reklama- w strefie zamieszkania pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami,

 - dla zapewnienia bezpieczeństwa pieszym, a kierującym możliwości należytej obserwacji odbywającego się ruchu pieszych i odpowiedniego reagowania w strefie zamieszkania obowiązuje prędkość pojazdów ograniczona do 20 km/h,

- w strefie zamieszkania obowiązują specjalne przepisy dot. parkowania pojazdów - pozostawienie pojazdu na postoju jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach.

Niestety na ul. Głowackiego wszystkie powyższe zasady są notorycznie łamane przez kierujących pojazdami. Należy zaznaczyć, że w strefie zamieszkania dzieci mogą bez ograniczeń wiekowych samodzielnie korzystać z drogi (art. 43 ust. 1 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym). Czy naprawdę musi zdarzyć się nieszczęście, aby policja i straż miejska zaczęły konsekwentnie egzekwować prawo o ruchu drogowym na tej ulicy?

ReklamaOdpowiada podkom. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce:

Po pierwsze dziękuję za otrzymany sygnał od naszego mieszkańca. Pamiętajmy, że szybkie zgłoszenie to szybka reakcja, dlatego prosimy, aby w takim przypadku kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym ostrołęckich policjantów, który skieruje na miejsce patrol policji.

Ponadto przypominam, że na ulicy Głowackiego w Ostrołęce mają zastosowanie przepisy związane z obowiązującą w tym miejscu strefą zamieszkania, które zostały przytoczone przez czytelnika. Tu pozwolę sobie zaapelować zarówno do kierowców, jak i pieszych o wzajemny szacunek na drodze. Niewłaściwe zachowanie kierowcy przytoczone przez czytelnika mogło wynikać z nieznajomości przepisów ruchu drogowego, które jasno mówią, że w strefie zamieszkania pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Natomiast namawiam wszystkich uczestników ruchu drogowego do stosowania zasady ograniczonego zaufania. Cóż nam z faktu, że sprawcą zdarzenia będzie ktoś inny, jeśli w wyniku zdarzenia to my, a nie sprawca np. z obrażeniami ciała jako piesi trafimy do szpitala. Zachęcam także do przypomnienia sobie podstawowych przepisów dotyczących ruchu drogowego.

Sygnał czytelnika już został przekazany do wydziału ruchu drogowego, który wyśle we wskazane miejsce policyjne patrole.

Wyświetleń: 3505 komentarze: -
06:56, 31.08.2019r. Drukuj