sobota, 29 lutego 2020 r., imieniny Romana, Oswalda, Cyryla

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Pięć porad na skuteczne oszczędzanie

Oszczędzania można się nauczyć. I choć nie jest to najłatwiejsze, będąc konsekwentnym, każdy z nas może odłożyć pokaźną sumę, nie rezygnując nadmiernie ze standardu, w jakim aktualnie żyje. Poznaj pięć praktycznych porad, które pomogą skutecznie oszczędzać pieniądze na przyszłość.

Prowadź zestawienie wydatków i dochodów

Przygodę z oszczędzaniem rozpocznij od prostego nawyku monitorowania swoich wydatków i dochodów. W tym celu stwórz prosty arkusz kalkulacyjny z kilkoma arkuszami w formie zakładek: podsumowanie, dochody, wydatki.

Arkusz z podsumowaniem podziel go na wiersze z miesiącami oraz kolumny z miesięczną sumą dochodów i miesięczną sumą kosztów. Po wprowadzeniu odpowiednich formuł do arkusza kalkulacyjnego, dane będą same się aktualizowały, na podstawie tego, co odnotujesz w kolejnych arkuszach z wydatkami i dochodami. Jeśli podsumowanie znajdzie się w pierwszej zakładce, za każdym razem - włączając arkusz - będziesz miał całościowy obraz swoich finansów.

Reklama Kolejny arkusz zbuduj z wierszy z datami (każdy dzień powinien być osobnym wierszem) oraz z kolumn z kategoriami wydatków. Każdy miesiąc powinien kończyć się z wierszem podsumowującym wydatki z każdej kategorii.

Ostatni arkusz zbuduj z wierszy z datami (każdy dzień powinien być osobnym wierszem) oraz z kolumn z kategoriami dochodów. Każdy miesiąc powinien kończyć się z wierszem podsumowującym dochody z każdej kategorii.

Dochody możesz uzupełniać w arkuszu raz w miesiącu - na przykład w dzień wypłaty. Wydatki natomiast uzupełniaj codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu, by zachować nad nimi kontrolę. Dzięki regularnemu prowadzeniu zestawienia, z czasem zobaczysz, na co wydajesz za dużo lub niepotrzebnie i łatwiej będzie "wypielić chwasty" ze swoich nawyków w podejściu do finansów.

Oczywiście takie zestawienie wydatków i dochodów możesz równie dobrze prowadzić w notatniku, ale w arkuszu kalkulacyjnym będzie to o wiele prostsze, ponieważ program sam policzy wszystko za ciebie.

Reklama Wybierz swój cel oszczędzania

Drugą, równie ważną kwestią w oszczędzaniu, jak monitorowanie swoich wydatków i dochodów, jest obranie sobie celu oszczędzania. I choć ogranicza w tym przypadku wyłącznie wyobraźnia, najlepiej, jeśli swoje duże cele podzielisz na mniejsze, z których osiągnięcia będziesz mógł o wiele szybciej się ucieszyć. Obserwując swoje sukcesy w oszczędzaniu, o wiele łatwiej będzie zmotywować się do dalszych oszczędności.

Chcesz zaoszczędzić na remont domu? Zacznij od zaoszczędzenia na zakup farby do malowania, a po osiągnięciu tego mniejszego celu, obierz kolejny, który doprowadzi do odłożenia całej sumy potrzebnej na remont.

To tylko przykład, ale świetnie obrazuje metodę małych kroków, która w oszczędzaniu pozwala skutecznie dobrnąć do osiągnięcia docelowego celu.

Załóż konto oszczędnościowe

Trzecim krokiem prowadzącym do oszczędzania jest założenie konta oszczędnościowego. Możesz oczywiście oszczędności odkładać do przysłowiowej skarpety lub skarbonki, ale takie podejście sprawi, że nic na tym nie zarobisz.

Zdecydowana większość kont oszczędnościowych jest oprocentowana. I choć wartość oprocentowania nie jest ogromna, pieniądze odłożone na takim koncie same na siebie pracują, a Tobie o wiele trudniej przychodzi sięgniecie po nie niż rozbicie skarbonki.

Reklama Odkładaj stałą, comiesięczną kwotę

Twoje konto oszczędnościowe będzie działało na zasadzie wirtualnej skarbonki. Odkładając na nie systematycznie, szybko zobaczysz, że naprawdę możesz osiągać swoje cele i spełniać marzenia, do realizacji których niezbędny jest wkład finansowy.

Zacznij nawet od niewielkich kwot, a po dość krótkim czasie zorientujesz się, że udało się naprawdę sporo zaoszczędzić. Ważne, by odkładane co miesiąc kwoty były stałe lub przynajmniej nie mniejsze od tych, które pierwotnie sobie założyłeś.

Załóż lokatę

Jeśli chodzi o zakładanie lokat, najlepiej wybierać te oparte o procent składany, ponieważ charakteryzują się one bardzo szybkim - w porównaniu z innymi technikami oszczędzania, a zwłaszcza z lokatą opartą na procencie prostym - tempem wzrostu.

Zarówno w przypadku wcześniej wspomnianego konta oszczędnościowego, jak i lokaty, bardzo pomocny jest kalkulator procentu składanego. To niezwykle wygodne narzędzie pomagające w szybki i prostym obliczeniu kwoty do wypłaty, którą otrzymasz po zakończeniu lokaty opartej na procencie składanym. Wystarczy podać kilka danych - takich, jak: kwota początkowa lokaty, okres lokaty, rodzaj deponowanych środków, oprocentowanie lokaty, okres, po jakim nastąpi kapitalizacja oprocentowania - by otrzymać informację o ostatecznej kwocie, jaką wypłacisz po zakończeniu depozytu.

To oczywiście nie wszystkie metody oszczędzania, ale zaczynając od powyższych pięciu propozycji i realizując je sumiennie oraz systematycznie, w dość krótkim czasie wyrobisz w sobie nawyk odkładania pieniędzy.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1278 komentarze: 0
03.09.2019, 08:03r. Drukuj
Powrót


Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter