wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

O kolekcjonerskiej pasji Wiktora Gomulickiego w muzeum (zdjęcia)

Gościem Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce była Kamila Pijanowska - kustosz Gabinetu Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie. Tematem spotkania były zainteresowania kolekcjonerskie Wiktora Gomulickiego, wytrawnego badacza historii Warszawy.

Kamila Pijanowska przybliżyła uczestnikom wydarzenia bogatą, kolekcjonerską historię Wiktora Gomulickiego. Opowiedziała o zainteresowaniach  urodzonego w Ostrołęce badacza Warszawy oraz nakreśliła jakie eksponaty znajdowały się w jego obszernych zbiorach.

Reklama Wiktor Gomulicki kolekcjonował motyle i minerały, numizmaty, ekslibrisy, rzemiosło artystyczne, obrazy. W życiu dorosłym interesował się również starodrukami, rycinami, rękopisami, a także fotografiami. W jego zbiorach można było znaleźć dokumenty, autografy i druki ulotne. Pod koniec życia zaciekawiły go także polskie znaczki pocztowe. Przez całe życie był zapamiętałym bibliofilem.

Ważnym tematem zbiorów Gomulickiego była Warszawa i jej pamiątki. Przeważnie materiały te służyły artyście jako baza i źródło historyczne do jego twórczości literackiej, poetyckiej i publicystycznej poświęconej stolicy. Interesująca jest historia kolekcji varsavianów Wiktora Gomulickiego, która już za jego życia uległa rozproszeniu.

Spotkanie z Kamillą Pijanowską odbyło się w środę 4 września o godzinie 18.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Zobacz zdjęcia:
O kolekcjonerskiej pasji Wiktora Gomulickiego w muzeum

Więcej zdjęć: O kolekcjonerskiej pasji Wiktora Gomulickiego w muzeum

Wyświetleń: 850 komentarze: 0
05.09.2019, 11:17r. Drukuj
Powrót