wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Artyści z Meppen w Ostrołęce (zdjęcia)

W tym roku przypada 25-lecie partnerstwa miast Meppen i Ostrołęki. Z tej okazji artyści z Meppen, zrzeszeni w Meppener Kunstkreis - Związku Artystów Plastyków, zaprezentowali swoje prace z zakresu malarstwa, grafiki, rzeźby, ceramiki i fotografii, które wystawiono w Galerii Ostrołęka.

Meppen to miasto położone w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, będącym siedzibą powiatu Emsland. Kunstkreis utworzony został jako stowarzyszenie przez 50 artystów i osoby wspierające sztukę w 1977 roku. Jego celem jest zachęta do postrzegania sztuki i do dialogu poprzez wystawy artystów z regionu i z całego kraju

Reklama W czwartkowy wieczór twórczość artystów zza zachodniej granicy można było podziwiać w Galerii Ostrołęka. Kuratorem wystawy jest Zenon Kowalczyk.

Meppener Kunstkreis kieruje Zarząd Stowarzyszenia, jego przewodniczącą jest obecnie Ulla Kleinlosen. Grupą docelową są artyści, pracujący w różnych grupach roboczych i warsztatach. W ramach stowarzyszenia działaj grupy malarstwa, ceramiki, grafiki, rzeźby i fotografii.

W roku 1988 Kunstkreis przejął od starostwa powiatowego około 300 interesujących, a częściowo bardzo wartościowych grafik - prace te mogą wypożyczać instytucje i osoby prywatne za niewielką opłatą na uzgodniony czas. W sierpniu 1988 roku Ines Bsing powołała Szkołę Artystyczną dla dzieci i młodzieży (Kunstschule). Szkoła Artystyczna oferuje co semestr nowy program ze zmieniającymi się tematami zajęć warsztatowych. Kunstschule oferuje także zajęcia urodzinowe i warsztaty wakacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz młodzieży w Meppen. Szkoła ma placówki w Herzlake, Haselnne i Twist.

Reklama Siedzibą Meppener Kunstkreis jest od 1981 roku malowniczo położony budynek dawnej Krolewskiej Administracji Wodnej nad podwójną śluzą Koppelschleuse. Wybudowana została ona w latach 1827 -1835 jako połączenie Kanału Dortmund-Ems i Kanału Haneken między Meppen a Lingen. Dziś jest to Kunstzentrum, Centrum Sztuki Koppelschleuse, siedziba Kunstkreisu. Tutaj grupy robocze pracują w różnych pomieszczeniach, prowadzone są kursy szkoły artystycznej i odbywają się S razy do roku wystawy. Tradycją jest wystawa pod hasłem „Sztuka z regionu"z udziałem artystów z Meppen i okolic oraz cykl „Młoda Sztuka", w którym młodzi artyści mają możliwość zaprezentowania się po raz pierwszy na wystawie indywidualnej. Znane daleko poza Meppen są organizowane przez Kunstkreis warsztaty ceramiczne oraz targi sztuki ceramicznej „Tbpfermarkt" we wrześniu. Od 1980 roku odbywa sie w sierpniu Akademia Letnia dla rzeźbiarzy. Doświadczony rzeźbiarz prowadzi przez cztery tygodnie kursy dla początkujących i zaawansowanych, pokazując jak uformować piaskowiec.

Wernisaż wystawy zatytułowanej "Artyści z Meppen" odbył się w czwartek 5 września w Galerii Ostrołęka.

Zobacz zdjęcia:
Artyści z Meppen w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Artyści z Meppen w Ostrołęce

Wyświetleń: 1418 komentarze: 0
06.09.2019, 10:58r. Drukuj
Powrót