wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Mazowiecka KAS walczy z nadużyciami w VAT

Prawie 2 miliony złotych mógł stracić budżet państwa w wyniku działań tylko jednego łańcucha podmiotów dokonujących transakcji z wykorzystaniem znikających podatników. Chodzi o międzynarodowy obrót artykułami spożywczymi. Dokonano już blokady rachunków bankowych na ponad jeden milion zł.

Dzięki szczegółowej analizie posiadanych baz danych, w tym Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK) pracownicy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (MUCS) we współpracy z Ministerstwem Finansów (Dep. Nadzoru nad Kontrolami) wytypowali grupę podmiotów biorących udział w międzynarodowym obrocie artykułami spożywczymi. W ramach ustalonych łańcuchów transakcji występowały podmioty pełniące rolę "znikających podatników".

Reklama W wyniku podjętych działań dokonano blokady rachunków bankowych podmiotów objętych analizą na łączną kwotę 1,1 mln zł.

Mazowieccy Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przeprowadzili na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego oraz małopolskiego niezbędne czynności procesowe, w tym przeszukania oraz przesłuchania świadków. W ramach czynności zabezpieczono między innymi księgi podatkowe oraz niezbędną dokumentację rachunkową. 

Środki zablokowane na rachunkach bankowych podmiotów mogą być przeznaczone zarówno na rzecz zaległości podatkowych w ramach wszczętych kontroli celno-skarbowych jak i na poczet kar wymierzonych w postępowaniu karnym dotyczącym czynów zabronionych określonych w Kodeksie karnym skarbowym.

Reklama - Systematyczne i dobrze skoordynowane działania funkcjonariuszy i pracowników MUCS pozwalają na szybką wymianę informacji i zdecydowane działanie eliminujące z przestrzeni gospodarczej nadużycia w podatku. Krajowa Administracja Skarbowa kieruje swoje działania w obszary  wysokiego ryzyka, tak by także uczciwi przedsiębiorcy poczuli realne wsparcie w walce z szarą strefą -  powiedział Radosław Borowski, Naczelnik MUCS w Warszawie.

Zdjęcie: Krajowa Administracja Skarbowa

Wyświetleń: 1386 komentarze: 0
08.09.2019, 09:16r. Drukuj
Powrót