sobota, 19 września 2020 r., imieniny Januarego, Konstancji, Teodora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dlaczego warto posiadać w swoim domu listwy przypodłogowe?

Obecnie w praktycznie każdym domu, możemy spotkać listwy przypodłogowe. Najczęściej stosuje się je wtedy, gdy podłoga jest pokryta panelami podłogowymi bądź też klepkami. Listwa w takim wypadku służy do zakrycia szczeliny dylatacyjnej. Poza tym stanowią one również płynne połączenie ściany oraz sufitu.

Nie zawsze panele są położone idealnie równo, szczególnie przy końcu ściany. Niekiedy mogą powstać tam małe niedociągnięcia, podobnie jak w przypadku malowania ściany na samym jej dole. Listwa jest w stanie zasłonić wszystkie te mankamenty i kilka chwil i sprawić, iż przestrzeń będzie wyglądać bardzo estetycznie.

Listwy maskują pewne ubytki, ale również chronią przed uszkodzeniami. Podczas mycia podłogi czy też jej odkurzania, nie jest łatwo nie uderzyć choć raz w ścianę, listwa zatem amortyzuje każde takie uderzenie. Dziś listwy służą nam także do chowania kabli w elegancki sposób, w samym środku listwy. Jak zatem widać, mają one mnóstwo zastosowań i wciąż nie wiemy, jakie nowe zostaną jeszcze wymyślone.

Reklama Rodzaje listew na rynku

Wyżej wymienione zalety listew mogą zdecydowanie przekonać do tego, by wejść w ich posiadanie. Na jaki ich rodzaj jednak w takim wypadku powinniśmy się zdecydować? Wszystko zależy oczywiście od naszych upodobań oraz potrzeb. Na rynku natomiast znajdziemy takie o to podstawowe rodzaje listew.

Pierwsze z nich, to listwy drewniane. Takie listwy, występują między innymi w postaci surowej. Mamy zatem tutaj do czynienia z zupełnie surowym drewnem, które nie zostało pokryte żadną substancją. Na rynku dostępne są również listwy fornirowane oraz lakierowane. Listwy fornirowane są pokrywane cienką warstwą płatów drewna, zazwyczaj dużo lepszej jakości, by listwa mogła osiągnąć pożądany wygląd.

Innym rodzajem, są listwy MDF. Są to płyty pilśniowe o średniej gęstości. Na rynku są one dostępne w wielu różnorodnych wzorach oraz kolorach. W porównaniu do listw drewnianych, są one dużo tańsze, dlatego też cieszą się sporą popularnością. Listwy tego typu mogą być zarówno fornirowane, jak i lakierowane.

Kolejny rodzaj listw, to listwy metalowe. Są one wykonywane najczęściej ze stali nierdzewnej, ale mogą powstawać także z aluminium. Cechuje je przede wszystkim niezwykle wysoka odporność i ciekawa estetyka. Jednak to co je wyróżnia, to także bardzo wysoka cena.

Na rynku mamy także listwy PCV. Są one tworzone z polichlorku winylu. Dzięki wykonywaniu ich właśnie z tego materiału, mogą być one bardzo zróżnicowane pod względem wzorów, ale również i kolorów. Przymocowuje się je do ściany za pomocą klamer oraz kołków. Bardzo dobrze sprawdzają się one jako listwy maskujące i przewodzące kable.

Ostatni rodzaj listew, to listwy ceramiczne. Są one wykonywane tak naprawdę z tego samego materiału, co płytki. Do ścian montuje się je przy pomocy kleju.

Reklama Jak odpowiednio dobrać listwy przypodłogowe do swojego wnętrza?

Wybierając listwy przypodłogowe, trzeba szczególną uwagę zwrócić przede wszystkim na to, jaką mają wysokość. Najmniejsze listwy to te mające 6 bądź też 8 centymetrów. W przypadku jakich podłóg sprawdzą się one najlepiej? Dobrze one wyglądają wtedy, gdy podłoga jest wyłożona materiałem w jasnym kolorze. Są bowiem dyskretne, praktycznie niewidoczne.

Natomiast zdecydowanie wyższe listwy, pasują do podłóg o ciemnej barwie. Taka intensywna kolorystyka w przypadku wyższego cokołu, bardzo skutecznie ożywia całe wnętrze. Poza tym wyższe listwy zapewniają ochronę ściany, przykładowo podczas codziennych porządków.

Jak natomiast wybrać kolorystykę listw tak, by pasowała ona do wnętrza i z nim harmonizowała? Warto przede wszystkim kupować listwy w tym samym sklepie, w którym kupujemy pokrycie naszej podłogi. Wówczas mamy bowiem możliwość idealnego dopasowania listw, do podłogi. Jeśli jednak nie ma listw, które byłyby dopasowane chociażby do paneli, wówczas musimy zdecydować się na wybór koloru zbliżonego. Jeśli dopasowujemy listwy do podłogi, dobrze decydować się na listwy z drewna, fornirowane bądź też MDF, w podobnej kolorystyce. Mamy jednak możliwość dopasowania naszych listw do ściany. Wówczas najlepszym wyborem są zdecydowanie listwy lakierowane, także o podobnym kolorze, który wcześniej musimy odpowiednio dobrać.

Jak kształt listw wybrać?

Wybierając listwy przypodłogowe należy również zwrócić uwagę na ich kształt oraz wzór. Zazwyczaj tego typu listwy są proste i nie posiadają żadnych dodatkowych żłobień oraz zdobień. Plusem tego typu listw jest zdecydowanie to, iż łatwo jest utrzymać je w należytej czystości.

To nie oznacza jednak, iż bardziej wzorzyste i zdobione listwy, nie powinny być umieszczane we wnętrzach. Jeśli chcemy nieco ożywić przestrzeń w naszym domu i dodać jej nieco charakteru, zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o bardziej nietypowym wzorze na listwie. Takie listwy mogą sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej eleganckie. Przykładowo w salonach w stylu glamour, tego typu listwy sprawdzają się rewelacyjnie i sprawiają, że wnętrze nabiera cech pomieszczeń z dawnych lat. Im bardziej wzorzysta listwa, tym więcej dekoracyjności w pomieszczeniu.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 2286 komentarze: 0
13.09.2019, 06:37r. Drukuj
Powrót