piątek, 28 lutego 2020 r., imieniny Romana, Makarego, Lutomira

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

O podostrołęckich gminach wcielonych do ZSRR

W klubie Przy Studziennej prelekcję wygłosi Jerzy Dziewirski - historyk, regionalista oraz autor kilkunastu książek dotyczących historii naszego regionu. Tematem spotkania będą czasy sowieckiej okupacji oraz życie w podostrołęckich gminach wcielonych do ZSRR w październiku 1939 roku.

Okupacja rosyjska trwała na naszych ziemiach od 1939 do 1941 roku. Ówczesny Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich anektował już 1 września Myszyniec, a 9 września Ostrołękę. Opisywane działania wojenne wskazują, że 17 września od wschodu wkroczyła na nasze tereny Armia Czerwona. 

Reklama - W październiku w Ostrołęce spotkały się delegacje radziecka i niemiecka i wytyczyły granice między III Rzeszą a ZSRR. Powiat ostrołęcki został rozdarty na trzy części. Ostrołęka i Kurpiowszczyzna znalazły się w III Rzeszy, południowa część w Generalnej Guberni, a południowo-wschodnie gminy w Białoruskiej Republice Radzieckiej. Tuż za Wojciechowicami ustanowiona została granica z ZSRR. Kleczkowo, Troszyn, Piski, Susk, Przytuły, Opęchowo i inne znalazły się po tamtej stronie - czytamy w zapowiedzi spotkania.

W 80 rocznicę wkroczenia sowietów do Polski historyk Jerzy Dziewirski opowie jak wyglądała codzienna rzeczywistość w podostrołęckich wioskach wcielonych do ZSRR. Swoje opowieści zilustruje zdjęciami i mapami.

Spotkanie pt. "Pod okupacją sowiecką 1939-1941" odbędzie się we wtorek 17 września br. w klubie Przy Studziennej, ul. Gomulickiego 13. Początek o godz. 18.00.

Zdjęcie: archiwum MBP w Ostrołęce

Wyświetleń: 2138 komentarze: 0
15.09.2019, 08:59r. Drukuj
Powrót


Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter