wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęka przeciwko zmianom klimatycznym. Dołącz do strajku!

Już w piątek 20 września br. Ostrołęka włącza się w największą mobilizację wobec zmian klimatu. Tym samym nasze miasto będzie częścią światowej grupy miast, które głośno sprzeciwiają się tragicznym zmianom klimatycznym, jakich jesteśmy świadkami. Wspólnie zawalczymy o lepsze jutro!

Wszyscy chętni spotkają się w najbliższy piątek o godz. 10.00 w ogrodzie europejskim Punktu Informacji Europejskiej w Ostrołęce przy ulicy Staszica 1, by pokazać, że Ostrołęka nie jest obojętna wobec zmian klimatu!

ReklamaTego dnia, o godz. 10.00 w całej Polsce odczytywane będą postulaty strajkowe zamieszczone poniżej. W Ostrołęce będzie podobnie. Dodatkowo, podczas spotkania, każdy będzie mógł zabrać głos i wypowiedzieć się na temat ochrony środowiska czy osobistego włączania się w walkę ze zmianami klimatycznymi.

Organizatorzy zaplanowali także niespodzianki - to m.in. "Belgijka dla klimatu" oraz akcja pod hasłem "Zostaw coś po sobie", podczas której każdy uczestnik będzie mógł napisać lub narysować na materiale swoje przesłanie w obronie klimatu. Prace uczestników zawisną na płocie i będą dostępne dla mieszkańców i przechodniów. 

Dołącz do akcji! Nie bądź bierny!

Miliony uczniów i studentów, rodziców i dziadków, będą protestować w tysiącach miast na całym świecie, by pokazać, że nie zgadzają się na bierność rządzących wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego - największego wyzwania, z jakim do tej pory musieliśmy się zmierzyć. 20 września to ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie politycy mają zadecydować o dalszych losach naszej planety. Rządzący muszą wiedzieć, że społeczeństwo nie zgadza się, by nasz świat zginął przez ich ignorancję.

Cała nadzieja w nas! 20 września młodzież całego świata ma szansę krzyczeć jednym głosem, a głos ten dotrze do rządzących.

ReklamaPostulaty strajkujących:

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

Reklama5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

- Cały świat usłyszy głos naszego pokolenia i rządzący nie będą mogli przejść obojętnie - ty też nie przechodź! - apelują organizatorzy.

Spotkanie odbędzie się 20 września br. o godz. 10.00 w ogrodzie europejskim Punktu Informacji Europejskiej w Ostrołęce przy ulicy Staszica 1.

Wyświetleń: 2748 komentarze: -
12:00, 19.09.2019r. Drukuj