piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęka strajkowała przeciwko zmianom klimatu (zdjęcia, wideo)

Młodzi ostrołęczanie włączyli się w ogólnoświatową walkę przeciwko zmianom klimatu. Mobilizacja sił nastąpiła w piątek w ogrodzie europejskim w Ostrołęce. Młodzież dyskutowała, przedstawiała swoje pomysły na ochronę środowiska i głośno protestowała wobec zmian klimatu i niszczeniu naszej planety.

W poniedziałek 23 września odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ w Nowym Jorku, dlatego już dziś należało wyrazić swoją dezaprobatę wobec bierności rządzących na pogłębiający się kryzys klimatyczny.

ReklamaNiszczenie naszej planety przybiera zatrważające rozmiary, a ochrona środowiska stanowi dziś największe wyzwanie, z jakim do tej pory musiał mierzyć się świat. W całej Polsce odczytywane były dziś postulaty strajkowe. W Ostrołęce nie mogło być inaczej. W ogrodzie europejskim Punktu Informacji Europejskiej w Ostrołęce zgromadziły się osoby, którym leży na sercu los naszej planety.

Atmosfera spotkania sprzyjała wyrażaniu swoich opinii, pomysłów na ochronę środowiska w wymiarze globalnym jak i lokalnym. Każdy mógł też zostawić coś po sobie - na ogrodzeniu wisiały duże plakaty, które młodzi wypełniali rysunkami i hasłami nawołującymi do zmiany nawyków i zwrócenia uwagi na niszczenie środowiska. Były też transparenty z hasłami m.in.: "Ratujmy planetę, tylko tu są kotki", "Klima się zmienia, czemu my nie?", "To tylko 1 słomka - powiedziało 7 miliardów ludzi", "Nie ma planety B", "Ratujmy klimat - wszystko w naszych rekach!".

Organizatorzy zaplanowali także niespodzianki - była m.in. "Belgijka dla klimatu", leżaki, na których można było odpocząć i prowadzić dyskusje oraz zdrowy poczęstunek - woda w szklanych butelkach oraz owoce - jabłka i śliwki. Najważniejsze były jednak postulaty oraz hasła, które kazdy z nas powinien wziąc sobie do serca. Wszak wszyscy żyjemy na jednej planecie.

ReklamaPostulaty strajkujących:

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

Reklama4. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

Reklama5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich, których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Spotkanie odbyło się 20 września br. o godz. 10.00 w ogrodzie europejskim Punktu Informacji Europejskiej w Ostrołęce przy ulicy Staszica 1.

Zobacz zdjęcia:
Ostrołęka przeciwko zmianom klimatycznym

Więcej zdjęć: Ostrołęka przeciwko zmianom klimatycznym

Wyświetleń: 3119 komentarze: -
15:09, 20.09.2019r. Drukuj