poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Podstawowe warunki uzyskania kredytu - to musisz wiedzieć

Przychodzi taki moment w życiu, gdy stwierdzamy, że do spełnienia marzeń niezbędny jest kredyt. Choćbyśmy się bardzo starali, nie mamy innej szansy, aby uzyskać tak pokaźną ilość gotówki. Pamiętajmy, że to decyzja niemal na całe życie, musi być więc podjęta rozważnie, z uwzględnieniem wszystkich czynników.

Poznajmy podstawowe warunki uzyskania kredytu i zobaczmy, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Kredyt może otworzyć przed nami ogromne możliwości, bo tak duży zastrzyk gotówki pozwala na realizację najważniejszych planów, najczęściej kupna mieszkania bądź wybudowania domu. Niestety, jest również w stanie wpędzić nas w finansowe kłopoty, z których trudno się wygrzebać. To, jak będzie, w ogromnej mierze zależy od nas samych, dlatego już od samego początku musimy postępować mądrze, rozważnie stawiając krok za krokiem.

Reklama Przede wszystkim, zadajmy sobie pytanie, ile pieniędzy potrzebujemy, czy kredyt 50 tys. zł będzie wystarczający, a może większy - kredyt 100 tys. zł pozwoli nam na realizację zamierzeń. A może i to za mało? Na tej podstawie łatwiej nam będzie przedstawić swoje potrzeby bankowi, dzięki czemu pożyczymy dokładnie taką kwotę, jaką będziemy w stanie spłacić.

Co warto wiedzieć, ubiegając się o kredyt?

Najważniejsza informacja dotyczy zdolności kredytowej, bo to od niej zależy, czy mamy szansę uzyskać wsparcie. To po prostu zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z naliczonymi odsetkami, które zwrócone będą w terminie ustalonym w umowie. To więc podstawowa weryfikacja każdego klienta. Na podstawie przedłożonych przez nas dokumentów bank sprawdza, czy planowany poziom zadłużenia nie będzie zbyt wysoki, a więc i niemożliwy do spłaty.

Każdy bank ma swoje sposoby, aby sprawdzić wiarygodność kredytową danego klienta, bazując na danych gromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Na tej podstawie banki oceniają ryzyko kredytowe, stosując tzw. scoring kredytowy. Im więcej przyznanych punktów, tym lepiej, bo wiarygodność kredytowa danego klienta jest oceniana pozytywnie. Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, nie tylko osiąganych dochodów, ale też ich charakteru.

Mowa tu szczególnie o formie umowy, bo zdecydowanie lepiej, jak jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę na czas nieokreślony niż na tzw. śmieciówkach (umowy o dzieło, zlecenie). Istotny jest również staż pracy, zwłaszcza w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej (najczęściej to wymóg prowadzenia min. 12 miesięcy). Inne ważne kwestie, które weźmie pod uwagę bank to: ilość osób zamieszkujących gospodarstwo domowe, okres kredytowania, wiek kredytobiorcy, ilość (oraz wartość) spłacanych zobowiązań finansowych, a także wkład własny.

Reklama Kto na pewno nie dostanie kredytu?

Analizując to, co napisaliśmy powyżej, łatwo stwierdzić, kto nie ma żadnych szans na kredyt. To osoby bezrobotne lub zatrudnione, ale w niepełnym wymiarze godzin na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenie i o dzieło). Niektóre banki - co prawda - nie odrzucają na starcie takich klientów, ale jednak ich szanse są minimalne. Może też być tak, że mamy umowę o pracę, lecz za mało zarabiamy, co dla banku oznacza, że nie zdołamy co miesiąc spłacać kredytu.

Równie istotny jest wiek kredytobiorcy, bo banki z dużym dystansem traktują osoby starsze. I nie chodzi tylko o wiek kredytobiorcy w momencie podpisywania umowy, lecz w chwili całkowitej spłaty zobowiązania. Decydujący jest tu więc okres kredytowania. Banki przeważnie zastrzegają, że kredytobiorca, spłacając ostatnią ratę kredytu, nie może mieć więcej niż 75 czy 80 lat.

Nie pomoże nam też negatywna historia kredytowa, gdzie widnieją wcześniejsze długi, który albo jeszcze nie spłaciliśmy, albo zajęło nam to więcej niż normalnie czasu. Przeszkodą w uzyskaniu kredytu jest też brak wkładu własnego. Nie we wszystkich bankach jest taki sam, ale musimy mieć określoną ilość pieniędzy - obecnie 10-20% (zależnie od banku) - aby myśleć o wsparciu finansowym.

Reklama Kredyt na 50 tysięcy a kredyt na 100 tysięcy?

To, o jakie wsparcie się staramy, zależy od naszych planów i sytuacji życiowej. Wiele osób nie może liczyć na bardzo pokaźną ilość środków, ale większość może pomyśleć o zastrzyku gotówki na poziomie 50, a nawet 100 tysięcy złotych. Jaka kwota będzie lepsza w naszym przypadku?

To zależy, jakie mamy cele i jakie możliwości spłaty. Kwota 50 tys. może i nie starczy na zakup mieszkania, ale pozwoli nam sfinansować inne duże inicjatywy jak zakup samochodu prosto z salonu czy zorganizowanie wesela. To też spory zastrzyk gotówki, kiedy planujemy otworzyć firmę i potrzebujemy środków na jej rozruch. Jeśli marzymy o własnym mieszkaniu, zakupie działki lub luksusowego samochodu, musimy zabiegać o większą sumę. 100 tysięcy złotych pozwala w części lub całości pokryć tak ambitne zamierzenia.

Wiadomo, że przy tak dużej kwocie wzrastają wymagania banku, bo zostaniemy jeszcze dokładniej sprawdzeni pod kątem tego, czy będziemy w stanie zwrócić tak dużą sumę pieniędzy. Z drugiej strony, ciężko uzbierać 100 tysięcy złotych, więc w większości sytuacji nie mamy wyjścia - musimy spróbować swoich sił, a spora liczba banków zwiększa nasze szanse, bo jak w jednym się nie uda, to zawsze możemy spróbować w innym.

Wiemy już, czy nasze szanse na uzyskanie kredytu są realne, czy raczej nie mamy co liczyć na to wsparcie. Zawsze jednak nawet jak nasza sytuacja nie jest do pozazdroszczenia, warto sprawdzić, na co możemy liczyć.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 631 komentarze: 0
25.09.2019, 08:53r. Drukuj
Powrót