sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Nie będzie wspólnej obsługi finansowej i administracyjnej w ostrołęckich szkołach (zdjęcia)

Radni miasta nie wyrazili zgody na to, żeby publiczne placówki oświatowe miały wspólną obsługę finansową i administracyjną. Takie rozwiązanie zaproponował samorządowcom prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik. Nowy system miałby m.in. zwiększyć kontrolę nad wydatkowaniem środków.

Projekt nowej jednostki budżetowej - Centrum Usług Wspólnych (CUW) przybliżył Mariusz Plewko, zastępca skarbnika miasta.

Reklama- Możliwość wprowadzenia wspólnej obsługi finansowej, administracyjnej i kadrowej przewidują przepisy o samorządzie gminnym, weszły one w życie od stycznie 2016 r. Wiele samorządów z tej możliwości już skorzystało i chwalą sobie to rozwiązanie. Uznajemy, że wprowadzenie w naszym mieście takiego systemu jest zasadne. Przy 28 jednostkach oświatowych, które mamy, wpłynie to na: usprawnienie pracy, większą kontrolę nad wydatkowaniem środków, bardziej rzetelne planowanie wydatków, bardziej racjonalne wykorzystywanie potencjału pracowników. Pozwoli to na większą wiedzę na temat, jak te wydatki w perspektywie czasu planować, żeby nimi bardziej racjonalnie gospodarować. Doświadczenia samorządów, które wprowadziły takie systemy wskazują, że nawet do 30 proc. wydatków w ten sposób jest zaoszczędzonych - powiedział  Mariusz Plewko.

- Sama idea CUW dotyczy przede wszystkim planowania. Mamy deficyt na poziomie 29,5 mln zł. Mamy taką sytuacje w oświacie, że wydatki na oświatę rosną w formie lawinowej. W tym roku były na poziomie 146 mln zł. Bez wprowadzenia CUW nie jesteśmy w stanie uzyskać od naszych jednostek informacji, ile na przykład za miesiąc listopad trzeba będzie dołożyć - dodał Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki. - SUW ma dać narzędzie wyprzedzające, żebyśmy wiedzieli już na etapie, nie tylko składania zapotrzebowania przez szkoły, ale też na etapie bieżących wydatków, co dzieje się w szkołach, jakie sytuacje mogą wystąpić, gdzie wystąpią ewentualne braki.

Wcześniej, na kilka dni przed sesją, włodarz miasta spotkał się z księgowymi, kadrowymi i dyrektorami szkół.

Reklama- Uważam, że spotkanie było potrzebne, rozwialiśmy wiele wątpliwości. Byli dyrektorzy szkół, główne księgowe i kadrowe. Padło z mojej strony zapewnienie zatrudnienia - powiedział włodarz miasta.

Następnie rozwinęła się obszerna dyskusja na temat wprowadzenia nowego systemu.

- Może to być dobry pomysł, ale pod warunkiem, że ten pomysł będzie dobrze przygotowany i dobrze realizowany. Ile osób obecnie pracuje na tych stanowiskach w placówkach szkolnych, a ile będzie pracowało w nowej jednostce? - zapytał radny Waldemar Popielarz.

- Projekt jest dobrze przygotowany, natomiast to jak będzie realizowany pokaże przyszłość. Stan osobowy na pewno nie zmniejszy się, zakładam, że nawet się zwiększy. Zmieni się podległość służbowa, osoby te będą podlegać pod prezydenta, nie dyrektorów szkół. Osoby te będą reprezentować miasto i finanse publiczne lepiej i wydajniej - odpowiedział prezydent Kulik.

Radna Ewa Żebrowska-Rosak m.in. stwierdziła, że nie otrzymała informacji o skutkach finansowych. - Nie jestem skłonna poprzeć projektu uchwały, z którego nie wiem, jakie skutki wywrze to na budżet miasta.

Przeciwny wprowadzeniu CUW był też radny Ryszard Żukowski. - Ten projekt to jest fundament, przyczyna tego, co później się stanie, Kolejny krok, to będzie skutek tego wszystkiego. Słuchając tutaj o CUW, wydawałoby się, że jest niezwykłym lekarstwem, wszystkie problemy rozwiąże. Absolutnie w to nie wierzę. Chciałbym dożyć tej chwili, że zapewnienia pana prezydenta, że pracownicy nie zostaną zwalniani, potwierdzą się.

Reklama- To jest na razie projekt koncepcji powołania SUW. Dalibyśmy światło do prac przygotowawczych nad wprowadzeniem tego systemu - przypomniał Paweł Niewiadomski. Podjęcie tej uchwały nie jest jeszcze wiążące, co do finalnej decyzji.

Wiceprzewodniczący rady miasta Stanisław Szatanek stwierdził, że kto nie ryzykuje, nie pije szampana. - Zaryzykujmy, żeby wypić tego szampana.

Ostatecznie projekt uchwały został odrzucony. Przeciw głosowało 11 radnych, za opowiedziało się 6 radnych, 4 zaś wstrzymało się.

Sesja rady miasta odbyła się w czwartek 26 września.

Więcej na ten temat:

Ostrołęka: szkoły bez księgowych. Prezydent chce wspólnej obsługi oświaty

Zobacz zdjęcia:
Sesja Rady Miasta Ostrołęki

Więcej zdjęć: Sesja Rady Miasta Ostrołęki

Wyświetleń: 4616 komentarze: -
14:16, 26.09.2019r. Drukuj