środa, 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Jak kupować na promocjach? 4 fakty, które warto poznać przed Black Friday

Kupowanie na promocjach to bardzo dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Często jednak okazuje się, że po powrocie z zakupów nasz portfel stał się szczuplejszy o dużą sumę pieniędzy, a w torbach znajdujemy rzeczy, których nie potrzebujemy.

Robienie zakupów w czasie obniżek cenowych i promocji to sztuka, której można się nauczyć - wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • promocja nie równa się obniżce
  • psychologiczne mechanizmy kupowania
  • sprawdzaj towar przed zakupem
  • najlepsze promocje na Black Friday - gdzie ich szukać?

Jesień to czas, kiedy "maniacy zakupów" czekają na czwarty piątek listopada, czyli tzw. Black Friday. To wydarzenie, które łączy sprzedawców i kupujących. U pierwszych generuje ogromne zyski, sięgające niekiedy blisko 20 procent rocznego dochodu. Dla drugich jest okazją do kupienia wielu rzeczy o kilkadziesiąt procent taniej.

Promocja to nie obniżka

Chociaż większość ludzi traktuje promocję jak obniżkę ceny, to w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Według definicji ze Słownika Języka Polskiego PWN, promocja jest "działaniem zmierzającym do zwiększenia popularności jakiegoś produktu lub przedsięwzięcia". Promocja ma więc promować produkt lub usługę, czynić go bardziej dostępnym dla klienta, informować nabywców o cechach i korzyściach płynących z nabycia danej rzeczy lub usługi. Robiąc zakupy produktów objętych promocją warto sprawdzić, czy ceny te na pewno są konkurencyjne i z jakim znaczeniem słowa "promocja" mamy aktualnie do czynienia.

Psychologiczne mechanizmy kupowania

Kupowanie to czynność, która jest efektem połączenia wielu procesów myślowych z bodźcami, pochodzącymi od zmysłów. W kontekście promocji szczególnie ważne są dwa mechanizmy psychologiczne, z których każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę.

1. Kupowanie kompulsywne - kompulsja to w psychologii przymus powtarzania jakiejś czynności, która często ma charakter irracjonalny. Kupowanie kompulsywne jest więc opisywane  jako nabywanie rzeczy i usług, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Kompulsja  następuje dla samej czynności kupowania, a nie po to aby nabyć określoną rzecz. Kompulsywnemu kupowaniu często poddajemy się w trakcie promocji posezonowych lub podczas Black Friday, kiedy konsumenta z każdej strony otaczają reklamy i hasła, informujące o promocjach i obniżkach. Bodźce wzrokowe są zwykle najsilniejsze, dlatego ulegając temu, co widzimy, kupujemy.

2. Dysonans podecyzyjny - dysonans to z kolei rozdźwięk między próbami racjonalnego podjęcia decyzji, a słusznością decyzji już podjętej. Pojawia się on już po zakupach. Wtedy przestaje być ważne to, co jest racjonalne dla ogółu, a istotne staje się to, co racjonalne dla danej jednostki. Zatem każdy zakup w trakcie trwania promocji można uzasadnić na swój własny sposób, np. przyda mi się dodatkowa bluzka lub mam teraz tyle proszku do prania, że nie muszę go kupować przez najbliższy rok.

Oba zjawiska są zazwyczaj powiązane i nie należy ich traktować negatywnie - wystarczy wiedzieć, że występują one naturalnie u wielu ludzi i spróbować nad nimi zapanować.

Sprawdzaj towar przed zakupem

Promocje podczas Black Friday są specyficzne.Zazwyczaj w czasie ich trwania nie występuje problem natknięcia się na niepełnowartościowy produkt. Czarny Piątek to ważne święto, dlatego sprzedawca, który chce utrzymać swoją renomę, nie pozwoli sobie na oszukiwanie klientów. Inaczej jest w przypadku tradycyjnych promocji w supermarketach i galeriach handlowych. Tam trzeba zwracać baczną uwagę na jakość produktów i stosunek ceny do jakości. Nie zawsze to, co tanie, będzie również dobre. Okazje cenowe i przeceny czasami oznaczają produkty uszkodzone lub z defektem, np. koszulkę z plamą, delikatnie wyszczerbiony kubek lub sprzęt z wgniecioną obudową. Zasady są proste - trzeba sprawdzać kupowane rzeczy, a w przypadku zakupów online - dokładnie czytać opisy produktów, również fragmenty napisane małym druczkiem.

Najlepsze promocje na Black Friday - gdzie ich szukać?

Black Friday to tradycja amerykańska, która przyjęła się już niemal na całym świecie. Co roku, w czwarty piątek listopada, w milionach sklepów stacjonarnych i internetowych można korzystać z atrakcyjnych promocji, sięgających niekiedy nawet 75 procent. Podczas takich wydarzeń, jak Black Friday, najlepsze promocje znane są zwykle już wcześniej, co doskonale jest widoczne szczególnie w sklepach internetowych. Na kilka tygodni przed Czarnym Piątkiem rozpoczyna się wielkie odliczanie, a w opisach ofert pojawiają się informacje, na jakie promocje i obniżki będą mogli liczyć klienci. To dobra okazja na poczynienie dużych oszczędności - warto zrobić listę rzeczy, które chcemy kupić podczas Black Friday i sprawdzić wcześniej, które sklepy zaoferują najlepszą cenę za towary z Twojej listy.

Niekiedy bywa też tak, że sprzedawcy najlepsze promocje na Black Friday długo trzymają w tajemnicy, aby wzbudzić w klientach większe emocje. W takiej sytuacji warto pamiętać o podstawowych zasadach kupowania na promocjach i zastanowić się, czy dana promocja rzeczywiście jest atrakcyjna.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 2076 komentarze: 0
27.09.2019, 11:58r. Drukuj
Powrót