sobota, 28 marca 2020 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Smog w Polsce - przyczyny, zagrożenia, skutki

Sezon grzewczy niebawem rozpocznie się na dobre. Jakość powietrza jest u nas bowiem najgorsza spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Miasta, w których poziom zanieczyszczeń powietrza jest największy, wprowadzają własne programy, mające na celu ograniczenie niskiej emisji.

W Krakowie od 1 września br. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Z dostępnych informacji wynika, że pierwsze osoby, które nie przestrzegały zakazu, zostały już ukarane grzywną w wysokości 5 000 zł.

Smog w Polsce bardzo negatywnie wpływa na zdrowie i życie ludzi. Szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu, przedostają się do naszych płuc oraz krwiobiegu, przyczyniając się do wystąpienia wielu groźnych chorób, zaostrzenia dotychczasowych objawów, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci. Dlatego też w niektórych najbardziej zanieczyszczonych regionach naszego kraju zaczęto wprowadzać działania mające na celu poprawę jakości powietrza. W wielu miejscach prowadzone są lokalne programy dofinansowań do wymiany pieca lub instalacji OZE. W Krakowie natomiast od 1 września br. zaczął obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Specjaliści zaznaczają, że przy obecnym stanie powietrza w stolicy małopolski, pierwsze rezultaty wprowadzonego zakazu, zaczną być odczuwalne dopiero za minimum 10 lat.

Reklama Dlaczego w Polsce jest smog?

Problem smogu w Polsce jest bardzo złożony. Coraz częściej okazuje się, że nie towarzyszy on mieszkańcom jedynie zimą, ale również w pozostałych porach roku. Do jego powstania przyczyniają się też przedsiębiorstwa emitujące zanieczyszczenia powietrza, które ignorują obowiązek używania filtrów na kominach, ale także rosnące natężenie ruchu samochodowego oraz oczywiście niska emisja, towarzysząca nam, przede wszystkim, w okresie jesienno-zimowym.

Smog powodowany jest przez kilka czynników. Sama niska emisja nie byłaby aż tak odczuwalna, gdyby nie konkretne warunki atmosferyczne oraz położenie geograficzne. Wszystko to składa się na znacznie przekroczony dopuszczalny poziom zanieczyszczeń powietrza. W takiej sytuacji jest Kraków - gęsta zabudowa, umiejscowienie w niecce oraz bezwietrzna pogoda, a to wszystko w towarzystwie niskich temperatur i starych kotłów, w których mieszkańcy spalają niskiej jakości węgiel oraz śmieci.

Niska emisja powstaje na skutek nieefektywnego spalania węgla w domowych kotłowniach. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, iż wprowadza niewielką ilość zanieczyszczeń do powietrza, jednak z bardzo wielu źródeł, co finalnie sprawia, że staje się niezwykle uciążliwym zjawiskiem. Niską emisję najczęściej obserwuje się na obszarach, gdzie występuje zwarta zabudowa mieszkaniowa. Nierzadko starego typu domy jednorodzinne i wielorodzinne z własnymi kotłowniami.

Unia Europejska doskonale zdaje sobie sprawę z problemu jakim są zanieczyszczenia powietrza, dlatego wprowadziła w życie uchwałę, według której każdy z krajów członkowskich w określonym czasie ma zwiększyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, osiągając z góry narzucony, aczkolwiek realny poziom. Polska do 2020 roku miała zwiększyć korzystanie z OZE do 15%. Jest już niemal pewne, że narzuconego przez UE poziomu nie uda nam się osiągnąć. W związku z tym nałożona zostanie na nasz kraj kara finansowa i/lub konieczność opłacania transferu zielonej energii z państw, którym udało się uzyskać jej nadwyżkę. Nasz rząd, w drugiej połowie bieżącego roku, mając przed sobą wizję milionowych strat pieniędzy, uruchomił kilka programów mających przyczynić się do wzrostu wykorzystania OZE, głównie fotowoltaiki. Są one skierowane do osób prywatnych, ale także przedsiębiorców i rolników, w których pokładana jest nadzieja tworzenia bardzo dużych instalacji fotowoltaicznych, pozwalających Polsce na uzyskanie 15% poziomu wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Wbrew pozorom sytuacja w naszym kraju nadal pozostawia wiele do życzenia. Okazuje się, że w bardzo wielu budynkach nie została przeprowadzona termomodernizacja, albo została wykonana nieprawidłowo. Podobna kwestia dotyczy ocieplenia poddasza czy wymiany okien. Są to bardzo kosztowne inwestycje, na które wiele osób w dalszym ciągu nie może sobie pozwolić, a które wpływają na oszczędności na kosztach ogrzewania oraz poziom zanieczyszczeń powietrza.

Sama wymiana pieca na ekologiczny kocioł jest dla wielu osób bardzo kosztownym przedsięwzięciem, które mocno nadszarpnie ich domowy budżet. Nie mówiąc już o kosztach eksploatacji nowoczesnego ogrzewania. Bez względu na to czy będzie on zasilany gazem, pelletem czy energią elektryczną, końcowe koszty zawsze będą wyższe niż zakup najniższej jakości węgla czy spalanie śmieci. Nie da się ukryć, że w naszym kraju panuje ubóstwo energetyczne, które doprowadziło do tego, że wiele osób ze względów ekonomicznych musi bazować na najtańszych i co za tym idzie - najniższej jakości surowcach, które negatywnie wpływają na środowisko.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie społeczeństwa został dokładnie przebadany i udokumentowany. Metale ciężkie i szkodliwe, nieorganiczne związki stają się zabójcze. Ponadto smog jest doskonałym nośnikiem bakterii, które są oporne na znane nam antybiotyki.

Według danych WHO każdego roku na świecie umiera z powodu zanieczyszczeń około 12,5% społeczeństwa, czyli około 7 mln ludzi. W samej Europie z powodu smogu przedwcześnie kończy życie około 400 tysięcy osób, w Polsce jest to 46 tysięcy.

Wpływ smogu na zdrowie ludzi:

- drogi oddechowe - zapalenie gardła i nosa, katar, kaszel, problemy z oddychaniem, zapalenie zatok, rak płuc, częściej występujące infekcje dróg oddechowych, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc,

- problemy neurologiczne - zwiększony poziom niepokoju, zmiany anatomiczne w mózgu, przyspieszone starzenie się układu nerwowego, problemy z koncentracją i pamięcią, stany depresyjne, Alzheimer, udar mózgu,

- układ krążenia - nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zawał serca, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca,

- układ rozrodczy - obumarcie płodu, bezpłodność, przedwczesny poród,

- inne - nowotwory pęcherza moczowego, podrażnienia spojówek, stres oksydacyjny, oporność na insulinę, rak piersi, przyspieszenie starzenia się skóry, cukrzyca.

Reklama Smog w Polsce

Sam smog możemy podzielić na dwa typy - smog londyński oraz Los Angeles.

Smog londyński można zaobserwować od listopada do stycznia, ponieważ powstaje podczas inwersji temperatur w umiarkowanej strefie klimatycznej. W jego składzie znajdują się:

- tlenki azotu,

- sadza,

- dwutlenek siarki,

- tlenki węgla,

- trudno opadające pyły.

Smog typu Los Angeles pojawia się w okresie letnim. Nazywany jest również smogiem fotochemicznym. Odnotowuje się go, przede wszystkim, w strefach subtropikalnych. Składa się na niego tlenek azotu, tlenek węgla, węglowodory, które ulegają reakcjom fotochemicznym, w wyniku których powstają aldehydy, azotan nadtlenku acetylu i ozon.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, pyłem PM2,5 znajduje się w Polsce. W znacznej większości z nich, smog powodowany jest przez niską emisję, co tłumaczy jego występowanie w miesiącach grzewczych.

Niską emisją nazywane jest znaczne nagromadzenie emitorów o wysokości do 40 metrów nad poziom gruntu. Zjawisko to odnotowuje się przede wszystkim w miejscach o gęstej zabudowie znajdującej się na niewielkim obszarze.

Rekordowe stężenie zanieczyszczeń w Polsce zostało odnotowane w styczniu 2017 roku w południowej części kraju. Zbiegło się to w czasie z rekordową liczbą zgonów, która okazała się większa o 23,5% w porównaniu do danych z 2016 roku. Normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały miejscami przekroczone o ponad 3000%. Poziomy alarmowe osiągnięto w Rybniku, Radomsku, Żywcu, Częstochowie, Zabrzu i Wodzisławiu Śląskim.

Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w 2016 roku w Polsce z powodu smogu zmarło przedwcześnie około 19 tysięcy osób. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, według prognoz w 2020 roku Polska będzie musiała przeznaczyć na wszelkie cele związane z wpływem smogu na zdrowie społeczeństwa około 111 mld zł.

Zakaz palenia węglem w Krakowie

Władze Krakowa zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie niosą za sobą zanieczyszczenia powietrza, dlatego wprowadziły zakaz palenia węglem i drewnem, który obowiązuje od 1 września br. Dotyczy on nie tylko pieców i palenisk węglowych, ale także kominków i dużych, stacjonarnych grillów.

Obecnie w Krakowie dopuszczalne jest stosowanie wyłącznie ekologicznych metod ogrzewania domów. Mimo to, specjaliści uważają, że wprowadzone obostrzenia wpłyną na poprawę jakości powietrza, którą odczujemy dopiero za minimum 10 lat.

Zaprezentowane dane pokazują, że od 1995 roku w Krakowie zostało zlikwidowanych ponad 45 tysięcy palenisk węglowych, z czego aż 25 tysięcy w latach 2012-2019. Po wejściu w życie zakazu palenia węglem i drewnem, na terenie miasta pozostało jeszcze około 4 tysięcy starego typu kotłów, których właściciele nie mogą wymienić z różnych przyczyn, niekiedy formalnych.

Reklama Program Czyste Powietrze a smog w Polsce

Program Czyste Powietrze został stworzony w celu ograniczenia niskiej emisji, która w naszym kraju jest główną przyczyną powstawania smogu. Szkodliwe substancje są uwalniane do atmosfery wskutek ogrzewania domów przestarzałymi, nieefektywnymi piecami, w których spalane są śmieci, a także niskiej jakości węgiel. Stworzony program ma pomóc w wymianie kotłów na ekologiczne odpowiedniki oraz w przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych budynku, które pozwolą ograniczyć rachunki za ogrzewanie, dzięki poprawie szczelności domu.

Program Czyste Powietrze przewiduje dotację na:

- docieplenie przegród budynku,

- instalację odnawialnych źródeł energii,

- wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła wraz z zakupem i montażem nowych pieców, spełniających wymagania programu,

- wymianę stolarki zewnętrznej,

- montaż rekuperacji - wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - więcej na jej temat przeczytasz tutaj.

Program Czyste Powietrze jest skierowany do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Warunkiem uzyskania dotacji na inny cel niż wymiana pieca jest konieczność posiadania już ekologicznego ogrzewania.

Więcej informacji na temat programu Czyste Powietrze znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Smog w Polsce jest problemem, o którym z roku na rok mówi się coraz głośniej, ponieważ rośnie świadomość społeczeństwa, ale też i sam poziom zanieczyszczeń powietrza. Konieczne jest wdrożenie działań, które pomogą w ograniczeniu poziomu smogu w Polsce, ale także pozwolą oczyścić powietrze z obecnych już zanieczyszczeń.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1003 komentarze: 5
28.09.2019, 09:05r. Drukuj
Powrót


Stacja @ 20:43, 28.09.2019

IP: 2a02:2121...76b

I tak mozna uswiadamiac tepakow z os.stacja.Mam nadzieje,ze w ktotce sami sie wykoncza przez swoj dym.

STOP SMOG @ 11:03, 29.09.2019

IP: 95.49...28

W Drężewie na ul Spokojnej blisko skrzyżowania z ul Kickiego są dwie posesje ,w których z kominów niczym z krematorium często wydobywa się smierdzący czarny dym. Ulica jest z instalacją gazowa ale mieszkający tam palą czym popadnie.

Justa @ 11:34, 29.09.2019

IP: 37.47...78

Co rok to samo. Dwie rzeczy nas trują najbardziej. Przestarzałe kotły i niewłaściwy sposób palenia oraz kopcące diesle. Diesle na szrot, kotły do wymiany. Jest program czyste powietrze. Można z pomocą rządowych pieniędzy kupić certyfikowany kocioł. Ja kupiłam EEI PELLETS kostrzewa

Juska @ 13:51, 29.09.2019

IP: 37.47...78

A może taka promocja na kotły? Jest teraz promocja na Twin BIO NE kostrzewa na ich filmowej stronie.

Gosia @ 15:19, 29.09.2019

IP: 94.254...131

EEI PELLETS od kostrzewy najlepszy ! Też go polecam