sobota, 29 lutego 2020 r., imieniny Romana, Oswalda, Cyryla

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Smog wawelski szczerzy kły w Ostrołęce

W ostatnich dniach zostaliśmy szybko i gwałtownie zaskoczeni nadejściem znacznego ochłodzenia i pierwszymi podrygami jesieni. Nastąpiło masowe odkurzanie szaf i przegląd w poszukiwaniu swetrów i kurtek, a szatnie stały się obowiązkowym przystankiem przy wejściu do każdej instytucji.

Tak więc, o ile nie mamy niedoborów w cieplejszej odzieży, zewnętrzny chłodek nam niestraszny. Trzeba jednak poskromić i ten wewnątrz budynków, i tu już zaczynają się schody. Oczywiście radzimy sobie z tym bardzo skutecznie, szkopuł w tym, że ze zdrowotną szkodą dla nas samych.

Reklama Niska emisja

Ta enigmatyczna nazwa kryje za sobą największe źródło zanieczyszczeń powietrza m.in. pyłami i beznoapirenem, a oznacza ich emisję z niskich kominów (do 40 m wysokości) powstającą na skutek spalania paliw stałych (drewna, węgla), a także z powodu palenia wszelkiego rodzaju odpadów. Jej główną przyczyną jest ogrzewanie gospodarstw domowych paliwami stałymi, a także ich wykorzystanie w małych zakładach handlowych i produkcyjnych. To właśnie pozaprzemysłowe procesy spalania odpowiadają za niemal połowę emisji bardzo szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5. Inne poważniejsze źródła, czyli odpowiednio procesy spalania w sektorze produkcji i transformacji energii, procesy spalania w sektorze przemysłu oraz transport drogowy stanowią mniejszy problem, gdyż każdy z nich odpowiada za ok. 10% emisji. Tymczasem w przypadku emisji wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym rakotwórczego benzoapirenu, pozaprzemysłowe procesy spalania mają już niemal monopol - odpowiadają za 85 proc. emisji! W wyniku chorób, za które odpowiada smog, w Polsce umiera rocznie od 40 do 50 tys. ludzi. Czyli znika cała Ostrołęka.

Należy dbać o rozwój ekologicznego transportu publicznego i nakładać na zakłady produkcyjne restrykcyjne nakazy np. w zakresie montażu filtrów. Swoje ciężkie i kosztowne trzy grosze dołoży tu zapewne budowana u nas elektrownia węglowa. Ale to nasze domowe piece i kominki są głównymi antagonistami, naczelnymi trucicielami. Niestety w Ostrołęce efekty ich działań odczuwamy regularnie, tradycyjnie najbardziej zagrożone są rejony z największymi skupiskami domów jednorodzinnych, tak więc m.in. duża część osiedli Łazek, Centrum, czy Wojciechowice. Nie różnimy się w tym aspekcie znacząco od innych polskich ośrodków miejskich. Wraz z nadejściem wieczora stężenie szkodliwych substancji w powietrzu powoli wzrasta, a w okolicach 22.00 osiąga już swą pełną morderczą formę. Smog nie tylko czuć, ale nawet widać. Zawieszone nad naszymi głowami kłęby gryzącego dymu kreują istny postapokaliptyczny i bardzo przygnębiający krajobraz.

Reklama Parafrazując klasyka: jak oddychać, panie premierze? Może maski antysmogowe? Swoją drogą tu rynek się rozwija - są już różne kształty i motywy, modne są kwiatowe. Może nie wychodzić z domu? Spacerek z kuchni do sypialni to zawsze spacerek. Może robić mniejsze i rzadsze wdechy? Ale żarty na bok, problem jest naprawdę poważny.  W aspekcie ogólnopolskim kojarzony jest najczęściej z Krakowem, gdzie przybrał on ogromne rozmiary, a przez nazwę humorystycznie łatwo skojarzyć go z naszym legendarnym i swojskim smokiem wawelskim. Smoka załatwiono siarką, ale lepiej tą drogą w przypadku smogu nie idźmy. Kraków jednak swoją drogę znalazł, otóż od 1 września tego roku nie można tam już używać paliw stałych do ogrzewania budynków. Wprowadzono całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Mieszkańcy mieli trzy lata, aby zastąpić dotychczasowe kopciuchy ekologicznymi źródłami ciepła. Liczba domowych trucicieli radykalnie spadła, mimo to nie wszyscy zdążyli się dostosować, z różnych przyczyn. Zakaz ma być jednak egzekwowany z całą bezwzględnością, a w przypadku zignorowania nowych przepisów trzeba się liczyć z wysokimi karami. Jest to niewątpliwie rozwiązanie radykalne, czas pokaże na ile skuteczne. Podchodzę do niego z pewną rezerwą. Jestem raczej zwolennikiem edukacji i zachęcania niż nakazów i zakazów. Racjonalnego systemu dopłat do wymiany pieców, okresowego obniżenia kosztów za przyłączenie się i korzystanie z sieci centralnego ogrzewania. Może jednak nie da się inaczej niż zakazem? W końcu walczymy tutaj o dobro najwyższe, jakim jest zdrowie i życie każdego z nas.

Warto przyjrzeć się rozwiązaniom u naszych sąsiadów, np. u Słowaków. Rząd i samorządy nie zabraniają tam swoim obywatelom palić paliwami stałymi, jednak od lat inwestowały w rozwój miejskich sieci ciepłowniczych. W efekcie w wielu słowackich miastach współczynnik korzystających z nich gospodarstw domowych oscyluje w granicach 80 proc. Natomiast niewielki Twardoszyn na Orawie jest zgazyfikowany w 100 proc.! Prężnie działa tam system centralnego ogrzewania na bazie kotłowni gazowej. Kluczem jest to, że nie morduje to słowackich portfeli - ogrzewający się prądem lub gazem rozliczają się według specjalnej, ulgowej taryfy.

Reklama Wielkie uznanie kieruję do samorządów, które podjęły walkę ze smogiem. Należy je w tym aspekcie aktywnie wspierać. Również nasz ostrołęcki, który planuje zakupić specjalistycznego drona do mierzenia poziomu emisji zanieczyszczeń z kominów. Problem nie jest jednak lokalny, a ogólnopolski. Występuje i na wschodzie, i na zachodzie, i na północy, i na południu. I w miastach, i we wsiach. Moim zdaniem wymaga więc ogólnopolskich rozwiązań. W Polsce powinien powstać kompleksowy system walki ze smogiem, który dotyczyłby wszystkich źródeł emisji, ale przede wszystkim spalania pozaprzemysłowego, czyli naszych pieców i kominków. Ogólnopolski zakaz palenia paliwami stałymi? Wydaje się to zbyt radykalne, przynajmniej w krótkim odstępie czasu. Jednak rozkładając go na dłuższy okres i łącząc z realnym wsparciem indywidualnych odbiorców energii, moglibyśmy urzeczywistnić masowe wygaszanie palenia drewnem i węglem (a przede wszystkim śmieciami). A więc moglibyśmy tego naszego smo(k/g)a wawelskiego zgładzić. Bez podstępu rodem z legendy, ale z głową.

O autorze

Bartosz Truszkowski - pracownik samorządowy, doktorant z zakresu historii prawa, przewodniczący Nowoczesnej w Ostrołęce. Pasjonat genealogii oraz nauk politycznych, prawnych i historycznych; miłośnik podróży, piłki nożnej i aktywności fizycznej.

Więcej publikacji w dziale Krzywym okiem.

Od redakcji:

Monitorujemy smog na żywo. Aktualne wartości pomiarów znajdziesz na https://smog.moja-ostroleka.pl.

Wyświetleń: 8036 komentarze: 24
29.09.2019, 11:09r. Drukuj
Powrót


Justyna @ 11:40, 29.09.2019

IP: 37.47...78

Proponuje wymianę kotłów na certyfikowane. Certyfikaty to podstawa jeśli chodzi i emisje spalin. Do tego pelet i mam czysto w kotłowni. Nie zamieniłabym na inny swojego EEI PELLETS kostrzewa

Justyna @ 11:42, 29.09.2019

IP: 37.47...78

ja skorzystałam z rządowego programu https://czystepowietrze.eu/

BIP @ 11:59, 29.09.2019

IP: 95.41...145

Jedyny sposób, tak jak Kraków zakazać w 100% spalania drewna, węgla itp.
Szczególnie,że Ostrołęka to jednak miasto, a nie wieś i sieć gazowa lub centralnego ogrzewania jest dostępna dla większości.
Ps. Dla budujących domy, przeliczcie sobie ile wydacie za "modny" kominek w salonie (komin, wkład,fundament) do tego czyszczenie komina co kilka lat, cykliczne zadymienie domu, czarne ściany przez kurz i popiół. Za 5% tej kwoty możecie zamontować Biokominek, efekt wizualny podobny, a cena i obsługa kosztują grosze.

cywil @ 12:13, 29.09.2019

IP: 95.49...110

ja chodze w trzech kalesonach i jest ciepło

do wszystkich @ 12:15, 29.09.2019

IP: 178.42...232

STOP paleniem folia i plastykiem trujecie siebie dzieci wnuki STOP paleniem a przyjdzie czas na panele sloneczne i bedziemy mieli czym oddychac

Lena @ 12:29, 29.09.2019

IP: 2a00:f41...7901

A co radni na to? Radnych to chyba nie interesuje.

Rebeliant Remek @ 12:57, 29.09.2019

IP: 37.30...244

Takie problemy najwidoczniej radnych przerastają. Są bardziej chodliwe tematy, jak obrona obcego kapitału przed podatkami,czy czy lansik na festynach i przykościelnych uroczystościach.

Ostatni Partyzant @ 12:59, 29.09.2019

IP: 37.248...66

A Muzeum Wyklętych to kiedy ruszy ?

Roman @ 13:12, 29.09.2019

IP: 188.146...66

Propaganda przedwyborcza

Ja @ 15:09, 29.09.2019

IP: 5.173...91

A mnie nurtuje trochę inny problem,więc pytam, po co w blokach ludzie na 24 h otwierają okienka na klatkach schodowych? Po pierwsze, to wietrz swoje mieszkanie, po drugie, z tego otwierania są ogromne ubytki ciepła, za co płacą wszyscy, po trzecie , jak masz slerozę i zapominasz zamknąć na noc, to po prostu nie otwieraj.

Do Ja @ 17:00, 29.09.2019

IP: 2a00:f41...3ed2

A ja Ci powiem, czemu otwierają. Bo ludzie mają stare nieszczelne drzwi i śmierdzi na klatce, bigosem, rybą, że o innych smrodach nie wspomnę.
Co masz się użerać ze śmierdzielem,to lepiej otwierać okno.

Obserwator @ 19:08, 29.09.2019

IP: 188.146...26

Po to są okna, żeby je otwierać. Okna w mieszkaniach służą m.in. do wietrzenia mieszkań. Czy to takie trudne do pojęcia????

Jerzy Brojek @ 19:18, 29.09.2019

IP: 178.235...115

Dziękuję Autorowi artykułu - za poszerzanie wiedzy Społeczeństwa o problemie.
Z poważaniem Jerzy Brojek z Ostrołęki dnia 29 września 2019 roku

Teresa @ 19:51, 29.09.2019

IP: 2a01:110f...2765

Bartuś zrób dziubka

Do do ja @ 22:18, 29.09.2019

IP: 5.173...91

A ludzie ,oczywiście, mieszkają na klatkach schodowych i muszą je mieć wywietrzone? A potem zdziwienie, że takie dopłaty za ciepło.

Do do do ja @ 00:57, 30.09.2019

IP: 2a00:f41...3ed2

Ludzie nie mieszkają na klatkach schodowych, ale chodzą po schodach i smrodów nie muszą wąchać. Kup sobie szczelne drzwi to nie będziesz śmierdział na korytarz i nie będzie Ci wiało.

Stanislaw giżycki @ 06:10, 30.09.2019

IP: 178.213...164

Problem smogu niskoemisyjnego to problem cywilizacyjny. Zakup drona to działanie nie wnoszące zbyt wiele. Zarządzający miastem muszą być bardziej aktywni. Również radni powinni zająć się sprawą w sposób rzeczywisty. Jako Stowarzyszenie Ekomena występowaliśmy do prezydenta i radnych z odpowiednimi wnioskami, ale na razie z miernym skutkiem. Praktyka jest taka, że głosy społeczne są pomijane w Ostrołęce,
Wracając do tekstu to należy zwrócić uwagę, że Pan Bartosz pisze w sposób lekki i nie unika tematów teoretycznie nie związanych z jego wykształceniem. To świadczy o potencjale tego bardzo młodego jeszcze obywatela Ostrołęki. Moja Ostrołęka jest przecież poczytnym portalem i oprócz młodego jeszcze właściciela Pan Bartosz jako jedyny przedstawiciel młodego pokolenia odważył się publikować tutaj swoje teksty. A wg zapewnień portalu Moja Ostrołęka może w nim pisać teksty w zasadzie każdy niezależnie od poglądów politycznych i społecznych, Pan Bartosz jest od kilku lat aktywny publicznie i politycznie i zdecydował się kandydować w najbliższych wyborach. Warto go więc zauważyć i praktycznie docenić. Tak więc zauważmy młodych i aktywnych. Mnie te same nazwiska od lat już się znudziły.

kl @ 06:23, 30.09.2019

IP: 178.235...37

,,Panie rebeliant,, - ja także uważam, że ten problem to jest kosmos dla naszych. Oni po nocach myślą co zrobić aby ,,Bursztynowa,, nie zwróciła samorządowych pieniędzy, które w jej budowę wszyscy ostrołęczanie włożyli. Dumają , co dobrego dać klerowi z naszych dóbr materialnych, jakiego triku użyć aby błysnąć w szkle, jak wcisnąć się na foto i potem je opublikować. No i jeszcze z, z kim podpisać dodatkową ,,umowę,, o pracę, która nie powoduje kosztów. A smog, zabójcze, ciągle rosnące ceny ogrzewania i prądu to pestka. Zobaczymy do czego to doprowadzi.

Do do... @ 06:32, 30.09.2019

IP: 5.173...91

A ty jak taki hrabia jesteś i tak wietrzysz, to honorowo za wszystkich mieszkańców klatki rób dopłaty za ciepło. Ja wietrzę mieszkanie, a nie klatkę całą dobę. Twoje działania są nieekonomiczne i nieekologiczne.

fred @ 08:33, 30.09.2019

IP: 94.254...223

W Krakowie zakaz palenia weglem, drewnem itp, a smog jak był tak jest.
redaktorem=oszołom

spr @ 09:35, 30.09.2019

IP: 80.53...142

Nie SMOG tylko zadymienie! Żeby powstał smog musi być dym i mgła (smoke + fog), jak np. w Londynie. Doktorek tego nie wie?

Ra.dna @ 17:00, 30.09.2019

IP: 51.175...127

3 _4 lata temu chodzilismy z dziecmi oo 20 na spacery teraz w dzien jesienny.zimowy a o wieczorach i nocy nie wsponne .jak w komine w tym miescie.taki kraj .w miescie na wsi ten sam syf powietrze.pala wszyatkim co sie da spalic

Jerzy Brojek @ 17:18, 30.09.2019

IP: 178.235...195

Do spr IP:80.53...142 pozdrawiam. Ten tradycyjny ogląd londyńskiego (dym i mgła)
smogu - trochę się zdążył zmodyfikować. Największy emitent gazów przemysłowych
( ENERGA - Elektrownie Ostrołęka ) ma tak wysokosprawne elektrofiltry ( i mokrą
płuczkę odsiarczania), że z komina wylatuje para wodna i GAZY. To wcale nie świadczy że oddychamy lepszym powietrzem. Oszukujemy się nawzajem opierając OCENĘ JAKOŚCI POWIETRZA TYLKO NA POMIARACH ZAWARTOŚCI PYŁÓW. Rozwinęła się indywidualna komunikacja samochodowa - dostarczając tlenków węgla i związków azotu, przy śladowym tylko zadymieniu. Ratusz nie zdobył się jeszcze na
przeprowadzenie ( jak większy Kraków) KOMPLEKSOWEJ INWENTARYZACJI
NISKOSPRAWNYCH ( wysokoemisyjnych) PALENISK. Redakcji Mojej Ostrołęki
udostępniam materiał pt "Klimat Miasta. Wiadomości Podstawowe.Co To Są Kwaśne
Deszcze". To jest opracowanie Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego ESPERE w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej U.J. w Krakowie. Oni
(Towarzystwo) tworzą i publikują internetową Encyklopedię dotycząca zanieczyszczeń
powietrza - którą Państwu serdecznie polecam.
Z poważaniem Jerzy Brojek z Ostrołęki dnia 30.09.2019 roku

BIG LEBOWSKI @ 08:18, 01.10.2019

IP: 2a00:f41...af01

MOZE TEN SMOG WAWELSKI POZRE ZIELONYCH EKOLOGOW ,A I TAK WYJDZIE BRAZOWE!!!!

Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter