wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Październik w miejskiej bibliotece publicznej (program)

Październik w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce będzie obfitował w ciekawe wydarzenia kulturalne. W ramach październikowych spotkań odbędą się m.in. "Noc Bibliotek", targi książki regionalnej, klub podróżnika, warsztaty literackie i prelekcje.

W programie październikowych spotkań w MBP nie mogło zabraknąć wartościowych prelekcji, spotkań z pisarzami i dyskusji o literaturze. Miłośnicy książek będą mogli zakupić nowe publikacje do swojej biblioteczki podczas Ostrołęckich Targów Książki Regionalnej oraz wziąć udział w przepełnionej atrakcjami "Nocy Bibliotek".

Reklama5 października (sobota), od godz. 16.15

V Ogólnopolska Noc Bibliotek pn. "Znajdźmy wspólny język". MPB ul. Głowackiego 42.

8 października (wtorek), godz. 18.00

"Zgromadzenia zakonne w Ostrołęce w okresie wojny i okupacji (1939-1944)". Prelekcja: dr hab. Jan Mironczuk. Klub przy Studziennej, ul. Gomulickiego 13.

Jan Mironczuk - historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, zajmuje się mniejszościami religijnymi. Jest nauczycielem w II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce, a także wykładowcą w Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej w Warszawie i wykładowcą oraz członkiem Rady Naukowej Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego w Warszawie. Wiceprezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego.

10 października (czwartek), godz. 12.00-16.00

I Ostrołęckie Targi Książki Regionalnej. MBP, ul. Głowackiego 42, I piętro.

Do udziału w Targach zapraszamy wydawców z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Zaproszeni zostaną również wybrani wydawcy z sąsiednich powiatów. Targi mają na celu prezentację wydawnictw regionalnych (książek, czasopism, e-booków, płyt i innych), które ukazały się w ostatnich latach, a ich tematyka dotyczy naszej małej ojczyzny. Mają one również umożliwić zakup regionaliów przez biblioteki publiczne, szkolne i inne, a także przez osoby prywatne.

15 października (wtorek), godz. 18.00

Ostrołęcki Album Pamięci. Bernard Kielak. Klub przy Studziennej. Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Bernard Kielak - etnograf, badacz Kurpiowszczyzny, animator życia kulturalnego, działacz i przewodnik turystyczny PTTK, działacz OTN, dyrektor Muzeum Okręgowego w Ostrołęce (1975-1982, 1990-1998).  

17 października (czwartek), godz. 18.00

Klub podróżnika: Australia. Opowieść multimedialna z podróży po kraju kangurów i misia koali: Hanna Gawrońska. Czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42.

18 października  (piątek), godz. 18.15 

57 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klub przy Studziennej Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

22 października (wtorek), godz. 10.00

Debata. Wiktor Gomulicki jako inteligent w zwierciadle swojej epoki. Prowadzący debatę dr Damian Makuch i dr hab. Karol Samsel - pracownicy naukowi Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42.

25 października (piątek), godz. 18.00

Karol Samsel i jego gość: Piotr Kępiński i prezentacja książki pt. "Szkice Rzymskie". Klub przy Studziennej, Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Piotr Kępiński - polski poeta, krytyk literacki, eseista. Studiował filologię polską na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Publikował m. in. w  Rzeczpospolitej, Życiu, Tygodniku Powszechnym oraz w Twórczości Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej - Angelus (2007-2016) a od 2017 r. w jury Wrocławskiej Nagrody Silesius. Mieszka obecnie w Rzymie. Współpracuje z Nową Europą Wschodnią. Opublikował osiem tomów poetyckich i kilka książek krytyczno-literackich.  W roku 2015 ukazała się jego książka, napisana wspólnie ze znanym litewskim pisarzem  Herkusem Kunciusem Rozmowa Litwina z Polakiem. Najnowsza książka to zbiór esejów pt. "Po Rzymie", "Szkice włoskie" (2019,  Forma).

Włochy w książce Piotra Kępińskiego są żywe i autentyczne. I niemiłosiernie ambiwalentne. Przyciągające i odpychające zarazem. Pachnące i śmierdzące. Rozwrzeszczane i milczące w skupieniu. Chaotyczne i precyzyjne. Pełne przemocy i nadzwyczaj delikatne. Wzniosłe i niskie. Wielkie i małe - Tomasz Stawiszyński. Świetna książka - od dawna żaden tom eseistycznych tekstów nie sprawił mi tak wiele przyjemności i satysfakcji w trakcie lektury - Leszek Bugajski.  Możliwość zakupu książki z autografem autora. 

26 października (sobota), godz. 10.00-13.00

Warsztaty literackie prowadzi dr hab. Karol Samsel. Klub przy Studziennej. Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

29 października (wtorek), godz. 18.00

Bożena Parzuchowska. Klub przy Studziennej Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Bożena Beata Parzuchowska - poetka, prozaik, eseista, satyryk, scenarzystka, reżyser teatralny, animatorka kultury, inicjatorka i koordynatorka Mazowieckich Konkursów Literackich, autorka wydawnictw indywidualnych oraz redaktorka licznych wydawnictw zbiorowych, Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych nagród literackich i prestiżowych wyróżnień, założycielka i przewodnicząca Koła Miłośników Sztuki Taras i Teatru Trzech Pokoleń. Członek Oddziału Ciechanowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich i Zawiązku Literatów na Mazowszu oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

Wystawy:

"Ostrołęka - Wrzesień 1939. Nigdy więcej" - wystawa fotografii, obrazujących Ostrołękę i okolice jesienią 1939 r. Budynek MPB ul. Głowackiego 42 - hol parter.

"Wiktor Gomulicki z Ostrołęki wyszedł w świat" - wystawa poświęcona Wiktorowi Gomulickiemu. Budynek MPB ul. Głowackiego 42 - hol I piętro.

Cykl październikowych spotkań został przygotowany przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Ostrołęce oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki.

Wyświetleń: 1617 komentarze: -
11:30, 03.10.2019r. Drukuj