środa, 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Umowa podpisana. Torpol i Kombud przebudują układ kolejowy dla obsługi nowej elektrowni (zdjęcia, wideo)

Na terenie budowy bloku węglowego w Ostrołęce - na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi - podpisano umowę na przebudowę układu infrastruktury kolejowej dla obsługi nowej elektrowni. Na uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego.

Umowa na realizację przebudowy układu infrastruktury kolejowej dla obsługi powstającego bloku węglowego w naszym mieście zawarta została pomiędzy Elektrownią Ostrołęka a konsorcjum Torpol i Zakładami Automatyki Kombud.

Reklama - To bardzo ważna chwila, bo bez tej inwestycji, dalszy ciąg budowy byłby niemożliwy. Musi być odpowiedni dowóz elementów związanych z największymi gabarytami, jeśli chodzi o budowę. Przebudowa kolejowa jest związana z umożliwieniem dobrego przebiegu całej budowy, ale też później będzie bardzo ważna ze względu na dostarczanie paliwa. To jest wszystko jedno z drugim związane. Ta inwestycja 179 mln zł (netto) sama w sobie jest już dużą inwestycją. Ważne jest, aby została wykonana dobrze i sprawnie - powiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii. - Chciałbym wyrazić zadowolenie, że harmonogram budowy jest realizowany, że możemy liczyć na to, że te 56 miesięcy będzie dotrzymane. Czyli bez czterech miesięcy 5 lat - czas budowy. Inwestycja ta jest bardzo potrzebna z punktu widzenia kraju, jego bezpieczeństwa energetycznego, ale nie tylko energetycznego, bezpieczeństwa w ogóle. Dzięki tej inwestycji mogliśmy podpisać umowę w ramach Unii Europejskiej, że zapewnimy synchronizację Litwy, Łotwy i Estonii i z krajami Unii Europejskiej. Że staną się tak samo niezależni energetycznie od wschodu, jak Polska.

Głos zabrał też prezes Torpolu.

- Jesteśmy dziś, jako Torpol liderem modernizacji, budowy linii kolejowych. Portfel Torpolu - ponad 4 mld złotych - świadczy o tym, że działamy dość aktywnie na tym rynku. Faktycznie, inwestycja ta nie jest wielka, jeśli chodzi o całą inwestycję Ostrołęki, ale dla nas jest to inwestycja niezwykle ważna. Łączenie energii i torów daje mi podwójną satysfakcję - przyznał Grzegorz Grabowski, prezes zarządu firmy Torpol.

Reklama - Inwestycja realizowana jest stabilnie, zgodnie z harmonogramem i mamy zamiar, żeby tak było aż do finalnego dnia - dodał Jarosław Małkowski, prezes zarządu Elektrownia Ostrołęka.

Przetarg na przebudowę układu infrastruktury kolejowej dla obsługi nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce ogłoszono w kwietniu 2018 r. Swoje propozycje złożyli konsorcjum Torpol i Zakłady Automatyki Kombud (219,9 mln zł brutto), Budimex (286,8 mln zł brutto) oraz konsorcjum ZUE i PP WiUT-H Elkol (231,6 mln zł brutto).

Rozstrzygnięcie postępowania na korzyść konsorcjum spółki Torpol nastąpiło w kwietniu 2019 r. Konsorcjum ZUE i PP WiUT-H Elkol złożyło jednak odwołanie od wyników przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej. W maju KIO uznała odwołanie i nakazała unieważnienie wyboru oferty konsorcjum Torpolu jako najkorzystniejszej oraz odrzucenie jej z przetargu.

Torpol zaskarżył wyrok KIO do Sądu Okręgowego w Białymstoku. Sąd uwzględnił skargę, zmieniając wyrok o odrzuceniu oferty w postępowaniu przetargowym organizowanym przez Elektrownię Ostrołęka. Ostatecznie oferta konsorcjum Torpolu została ponownie wybrana jako najkorzystniejsza.

Powtórka z przeszłości

To nie pierwszy przyjazd ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego do Ostrołęki przed wyborami. Podobna sytuacja miała miejsce przed wyborami samorządowymi w październiku ubiegłego roku. Prawicowi politycy wpadli wówczas na pomysł, aby w Ostrołęce ogłosić sukces budowy elektrowni. Do naszego miasta przyjechał minister Tchórzewski, aby po raz kolejny oczarować mieszkańców wizją powstawania nowego bloku węglowego. Władze i zaproszeni goście, w blasku fleszy, wbijali łopaty i reper startowy pod budowę bloku C elektrowni twierdząc, że inwestycja właśnie rusza. Ogólnopolskie media związane z branżą energetyczną wyśmiały zorganizowaną w Ostrołęce hucpę na potrzeby wyborów samorządowych.

Reklama Aż 200 wagonów węgla spalanych na dobę (!)

Budowa nowej elektrowni w Ostrołęce to wspólne zadanie Energi i Enei, realizowane na podstawie umowy inwestycyjnej przez spółkę celową Elektrownia Ostrołęka. W lipcu 2018 r. w Ostrołęce przedstawiciele spółki celowej podpisali umowę z generalnym wykonawcą, który wyłoniony został w postępowaniu o udzielenie sektorowego zamówienia publicznego w trybie dialogu konkurencyjnego. Postępowanie wygrało konsorcjum spółek GE (GE Power sp. z o.o. i Alstom Power Systems SAS). Wartość oferty konsorcjum to 5,049 mld zł netto, czyli 6,023 mld zł brutto.

Ostrołęcka elektrownia ma być ostatnią w Polsce elektrownią węglową. W prasie branżowej regularnie pojawiają się nieprzychylne jej budowie komentarze. Specjaliści twierdzą, że inwestycja jest całkowicie nieopłacalna. Mało tego, jeżeli nie zostanie wstrzymana (co stało się już w 2012 roku), za kilka lat w Ostrołęce będzie spalanych na dobę od 9 do 11 tysięcy ton węgla (!) - 200 wagonów.

Budowa ostrołęckiego bloku to oczko w głowie Krzysztofa Tchórzewskiego, pomimo tego, że prywatne podmioty nie chcą finansować elektrowni węglowych, a świat zmierza w kierunku innych sposobów uzyskiwania energii niż szkodliwy węgiel.

W wydarzeniu wzięli udział również parlamentarzyści, przedstawiciele ostrołęckiego samorządu i powiatu ostrołęckiego, władze ostrołęckiej elektrowni, przedstawiciele ostrołęckich instytucji.

Umowę podpisano w piątek 4 października na placu budowy elektrowni przy ul. Krańcowej.

Zobacz zdjęcia:
Podpisanie umowy na przebudowę układu infrastruktury kolejowej

Więcej zdjęć: Podpisanie umowy na przebudowę układu infrastruktury kolejowej

Wyświetleń: 3356 komentarze: 26
04.10.2019, 15:23r. Drukuj
Powrót


Spots @ 16:25, 04.10.2019

IP: 46.171...230

Kampania trwa. Ale kto z zapowiedzi kontynuacji tego projektu powinien się cieszyć? Chyba tylko Putin, bo rosyjski węgiel w Ostrołęce będzie potrzebny. Skandal, pomyłka! Marnowanie pieniędzy podatników i działanie na ich szkodę.

Graty @ 16:51, 04.10.2019

IP: 5.173...39

Gratulacje dla Państwa za zmarnowanie 6 mld złotych i budowanie elektrowni od ktorych sie odchodzi :)
Brawo,
Brawo

pablo @ 16:57, 04.10.2019

IP: 176.109...180

sami wybitni specjalisci od energetyki, ciekawe czy którys zwykłą żarówkę umie wkręcić :D kampania wyborcza to ciekawy czas spektakli, przedstawień i innych wydarzeń s-f

. @ 17:45, 04.10.2019

IP: 185.135...48

Elektrowni węglowej? A ja myślałem, że atomowej.
No czego to można się dowiedzieć z tego durnego portalu.
Janie Kowalski, wraz z opłaconymi ekoterrorystami z warszawki, dajcie głos!

SZOK @ 17:50, 04.10.2019

IP: 5.173...126

Podziękujmy Posłowi i Senatorowi za tego kopciucha w wyborach.

Na kogokolwiek oby nie na PiS !!!!

TO PRAWDZIWY WYBÓR NA PRZYSZŁOŚĆ.

Mój głos na opozycję @ 17:52, 04.10.2019

IP: 83.28...22

Za co mamy dziękować za ostatnią elektrownię węglową w Polsce, gdy jest coraz więcej zachorowań na nowotwory zwłaszcza u dzieci, a oddział onkologi w Ostrołęce jest przepełniony? Ludzie umierają, a na wizyty u specjalisty trzeba czekać miesiącami? Tylko dzięki solidarności Polaków udaje się uratować wiele dzieci od śmierci, ponieważ państwowa służba zdrowia zawodzi.

"Blisko 280 wagonów z węglem ma dojeżdżać każdego dnia do nowej elektrowni w Polsce. Gdy Europa ogranicza lub wręcz całkowicie likwiduje emisję gazów ze spalania surowca, rząd Prawa i Sprawiedliwości chce realizować inwestycję w Ostrołęce. I to pomimo tego, że nie przemawiają za tym ani względy ekologiczne, ani ekonomiczne.

Elektrownia będzie spalała na dobę między 9 a 11 tysięcy ton węgla. A więc są to cztery składy 70-wagonowe, które trzeba będzie codziennie rozładować - wskazał kilka miesięcy temu minister.

Każdego dnia do elektrowni w Ostrołęce ma zatem dojeżdżać 280 wagonów z węglem. I to w czasach, gdy cały świat emisję gazów ze spalania węgla ogranicza lub wręcz całkowicie likwiduje, na co wskazuje zaprezentowana w środę propozycja Komisji Europejskiej."

Wolę głosować na partie opozycji, które zamiast elektrowni węglowej pobudują gazową i w ten sposób zapobiegną cierpieniu wielu ludzi oraz tragediom dla rodzin.

Kolosyt @ 18:44, 04.10.2019

IP: 176.109...80

No i super. Wreszcie w Ostrołęce coś się dzieje :) Wielki pozytyw. Brawo Panie Ministrze, Tak trzymać!

technolog @ 19:09, 04.10.2019

IP: 178.235...70

Spokojnie ! Dzisiejsze nowoczesne technologie nie emitują takich gazów jak 20 lat temu. Spalanie to całkiem inny proces niż dawniej, jest inaczej oczyszczany, inaczej wiązane są gazy, odsiarczane, etc.

Jarema @ 19:29, 04.10.2019

IP: 37.30...186

Nareszcie ktoś ściąga do Ostrołęki jakieś inwestycje. Czym się obecni chłopaki z UM moga pochwalic. Ile dotacji zewnętrznych ściągnęli. Ile inwestycji. Poseł ściągnął już 7 miliardów ile to budrzetow miasta?

Do Technolog @ 19:32, 04.10.2019

IP: 37.30...186

ich nie przekonasz są zadowoleni lewackimi pieniedzmi sorosa. Choćby pis każdemu kilo złota dał do ręki to by marudzili że zbyt żółte lub za zimne. To lewaccy i liberalny famatycy

do technolog @ @ 19:43, 04.10.2019

IP: 178.42...108

Zaczym napiszesz następne kłamstwo przeczytaj o emisjach przyszłej elektrowni

raportgp_wegiel_zabija

911 @ 22:10, 04.10.2019

IP: 176.109...125

takie grono można było zrobić premierę manzela

sas @ 22:11, 04.10.2019

IP: 2a01:110f...71fc

a wiecie , że od dwóch lat pisiory już doją Polskę obsadzając stanowiska w nowej elektrowni ,te pieniądze im się poprostu należą laughing laughing laughing laughing laughing,

Rebeliant Remek @ 05:16, 05.10.2019

IP: 188.147...105

Jarema. Co masz do chłopaków z ratusza? Są tam zaledwie rok. Pochwal się inwestycjami wcześniejszej ekipy w przeciągu 12 lat. Ta chyba najbardziej udana to na starym basenie i muzeum którego nie ma kto finansować. Choć tu jeszcze ratunek widzę. Niech działacze PiS wynajmą tam sobie biuro i płacą na rzecz utrzymania swojej monstrualnie dużej i kosztownej zachcianki. Tak wiec chłopskim z ratusza daj jeszcze 11 lat i wtedy twoje porównanie będzie miało sens. Na razie to zwykle pieprzenie😀

🗿 @ 06:33, 05.10.2019

IP: 37.47...199

Dzięki tej inwestycji rządu PiS Ostrołęka będzie mieć super połączenie kolejowe z Warszawa. Zostawiasz samochód na Stacji i w godzinę jesteś w wawie. Nie będzie się opłacać jeździć jaka ekologia i wygoda a wszystko dzięki woli rządu PiS.

Deeps @ 08:29, 05.10.2019

IP: 178.235...11

Kiedy mieszkancy ul krancowej dostana nowe mieszkania od miasta czy to Energa wybuduje nowe osiedle z dala od elektrowni Z cichego spokojnego i czystego miejsca polozonego blisko lasu zostanie tylko halas, kilkaset aut codziennie i pył weglowy do wdychania

Stop elektrowni węglowej @ 08:38, 05.10.2019

IP: 178.42...108

Kolego z PiS, a co dał rząd chorym i umierającym Polakom i ich rodzinom?


Kolejki do lekarzy coraz dłuższe. "To są prawdziwe statystyki"

dluzsze-kolejki-do-lekarzy-jak-pis-wywiazal-
sie-z-obietnic-wyborczych


Dlaczego za rządów PiS leki ratujące życie trafiały za granicę?

mafie-lekowe-i-brak-lekow-w-aptekach-reporta
z-superwizjera


Brakuje pieniędzy na leczenie i leki dla Polaków, a są na utrzymywanie amerykańskich wojsk

Koszt stacjonowania 5,5 tys. amerykańskich żołnierzy wynosić będzie 50 mln dol. rocznie - podaje RMF FM. Podpisana 12 czerwca 2019 r. przez Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę deklaracja zakłada "trwałą obecność" wojsk USA w Polsce.
oza opłatami za media i opłatami na rzecz samorządów, które ponosić będzie ministerstwo obrony, w grę wchodzi m.in. budowa infrastruktury, które w sumie ma nie przekroczyć 2 mld dol.

koszt-utrzymania-zolnierzy-usa-50-mln-dolaro
w-rocznie

Rząd zamierzał opodatkować amerykańskich gigantów cyfrowych. Sytuacja zmieniła się jednak po wizycie wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, który "z zadowoleniem przyjął tę informację". Google, Facebook i Amazon nie zapłacą w Polsce podatku

Dochody z tytułu podatków nałożonych na przedsiębiorstwa cyfrowe mogły już w 2020 r. osiągnąć poziom 217 mln zł.

Amerykanie budują w Ostrołęce ostatnią elektrownie węglową w Polsce na węgiel z Rosji, a kolejki na onkologi w Ostrołęce się wydłużają, ludzie umierają, ponieważ nie ma komu i za co ich leczyć.

Jesteśmy przeciwko budowie ostatniej elektrowni węglowej w Polsce, gdy wszędzie w Polsce buduje się elektrownie gazowe i korzysta z odnawialnych źródeł energii.

Nasze dzieci, wnuki, prawnuki zasługują na to co najlepsze, aby żyć w zdrowiu, dlatego my mieszkańcy, których nie pytano o zdanie, głosujemy na opozycję, aby w Ostrołęce powstała nowoczesna elektrownia na gaz taka jak w Grudziądzu, a nie na węgiel zwłaszcza sprowadzany z Rosji.

W wyborach głosuję na partię, która wstrzyma budowę ostatniej elektrowni węglowej.

Kuba @ 08:45, 05.10.2019

IP: 5.174...51

Mnie najbardziej interesuje czy zostanie wybudowany wiadukt na Stacji ponieważ to jest wąskie gardło dla miasta, natomiast pseudo ekolodzy dla ochłody niech wskoczą do Wisły gdzie wypływały ścieki i ostudzą swoje głowy

G @ 10:52, 05.10.2019

IP: 188.146...250

A Kleczkowski to co tam robi , oprocz suszenia zębow jakby prowadzil swoje internetowe discopolowe zloty ?
I do tego bez Ewedlinki ? No nie może byc

Anty @ 11:38, 05.10.2019

IP: 176.109...212

PiS to taka mądra, dalekowzroczna i prospołeczna partia- tak uważałem do tej pory...
PRECZ Z BUDOWĄ NOWEJ ELEKTROWNI WĘGLOWEJ W OSTROŁĘCE!!
Zdrowie jest NAJWAŻNIEJSZE!

Karol @ 17:37, 05.10.2019

IP: 79.184...208

Piepszysz jeden z drugim Gdzie nasze dzieci beda pracowac?Gówno mnie obchodzi czy węgiel od Putyna czy od Trampa Wazne jest dla mnie zeb y praca byla od lat 70 tych nic w Ostrolece nie powstało żaden zaklad Truła nas "złota kość" ale bylo ok nikt sie nie sprzeciwial Trula nas Celuloza i elektrownia ale bylo ok Teraz obroncy sie znalezli smiechu warte kurpiaki

Karol @ 17:40, 05.10.2019

IP: 79.184...208

Piepszysz jeden z drugim Gdzie nasze dzieci beda pracowac?Gówno mnie obchodzi czy węgiel od Putyna czy od Trampa Wazne jest dla mnie zeb y praca byla od lat 70 tych nic w Ostrolece nie powstało żaden zaklad Truła nas "złota kość" ale bylo ok nikt sie nie sprzeciwial Trula nas Celuloza i elektrownia ale bylo ok Teraz obroncy sie znalezli smiechu warte kurpiaki

kl @ 07:11, 06.10.2019

IP: 178.235...240

,,Karol,, - myśląc o pracy swoich dzieci,zastanów się czy maja one szanse dożyć wieku produkcyjnego?

do Karol @ @ 09:33, 06.10.2019

IP: 83.28...233

Ty swojej pracy w elektrowni na węgiel nie wybieraj. Sami zdecydują, gdzie chcą pracować. A to, że nas truli nie oznacza, że mają dalej truć. Czasy się zmienily i mieszkańcy decydują w wyborach czy są przeciw tym co nas trują.

Karol @ 10:28, 06.10.2019

IP: 79.184...208

Pamietacie"? był sobie taki zaklad produ kcji pustaków PREFABET produlowal pustaki z pyłu z elektrowni Wedlug Sanepidu warszawskiego ten mateial nie nadawal sie nawet na obory dla krów Ludzie budowali iednak z tego pylu domy Gdzie wtedy byleś opozicjonistą Na temat skladowiska popiolow nie wspomne to juz inna historia angry

do Karol @ @ 13:25, 06.10.2019

IP: 83.28...233

Nie patrz co było, a co jest? Nie chcesz składowisk popiołow to głosuj przeciwko PiS w Ostrołęce, wybudują elektrownie gazową i nie bedzie toksychnych hałd popiołów.