piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Rocznica pacyfikacji wsi Bandysie (zdjęcia)

W gminie Czarnia odbyły się uroczystości z okazji 75 rocznicy pacyfikacji wsi Bandysie. Poprzedziła je sobotnia Pusta Noc w Bandysiach. Wydarzeniu towarzyszyły msza święta i różaniec w intencji poległych, a także okolicznościowe mowy i występy artystyczne. Później było ognisko i pieśni patriotyczne.

Podniosłym uroczystościom towarzyszyli Kurpie, mieszkańcy, lokalne władze gminy, działacze a także przedstawiciele i delegacje ze stowarzyszeń czy samorządów np. Starostwa Powiatowego w Ostrołęce czy Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

ReklamaNie zabrakło też kurpiowskiego folkloru - był zespół z Wachu, Kapela Brata Zenona, Carniacy oraz młodzież z zespołu Kurpiowska Podsypka, lokalni artyści i osoby kultywujące pamięć o historii i tradycji. Uroczystą mszę świętą polową zainicjował dźwięk ligawki na której zagrał Witold Kuczyński. Uczestnicy usłyszeli też historię pacyfikacji wsi Bandysie oraz mowy okolicznościowe zaproszonych gości. Przy pomniku ku pamięci pomordowanych złożono kwiaty i zapalono światełka pamięci.

Krótką historię pacyfikacji wsi Bandysie zamieścił w mediach społecznościowych Witold Kuczyński:

Reklama3 października 1944 r. w nocy (początek około godz. 2.00), Niemcy w poszukiwaniu partyzantów otoczyli wieś i zgonili ludzi w jedno miejsce, przeszukali domostwa i zabudowania gospodarcze, sprawdzając, czy nie kryją się w nich partyzanci. Aresztowali dorosłych mężczyzn, w tej grupie znaleźli się również młodociani. Były domy, z których aresztowano po trzy osoby. Były rodziny, z których wywieziono do obozu po kilkunastu mężczyzn. Przez Czarnię i Myszyniec, gdzie mieli krótki pobyt, Niemcy wywieźli ich do obozu karnego w Działdowie. Z Działdowa w końcu listopada 1944 r. przynajmniej 87 mężczyzn z Bandyś w kilku grupach przetransportowanych zostało do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Byli oni wpisywani do ewidencji obozowej miedzy 23 a 29 listopada 1944 r. i otrzymali numery zaczynające się od 102 000.

ReklamaZ grupy 87 osadzonych w końcu listopada 1944 r., do końca stycznia 1945 r., czyli do momentu ogłoszenia ewakuacji obozu i zaprzestania prowadzenia bieżącej dokumentacji osobowej więźniów, zmarły w obozie Stutthof 22 osoby. Pozostali (około 65 osób) byli świadkami ostatnich dramatycznych wydarzeń w historii obozu: ewakuacji pieszej, tzw. Marszu Śmierci, bądź pozostali w obozie, gdzie panowały trudne warunki zaopatrzeniowe i epidemia tyfusu. Ostatni więźniowie z Bandyś ewakuowani zostali ze Stutthofu drogą morską do Niemiec i Danii w końcu kwietnia i na początku maja 1945 r. Szczegółowych losów każdego z wówczas uczestniczących w tych wydarzeniach mieszkańca wsi Bandysie nie znamy. Faktem jest, że do domów po wojnie wróciło z grupy ponad 100 aresztowanych tylko 7 osób, z tego udokumentowane są losy i opowieści tylko 4 mężczyzn, z których ostatni - Franciszek Stachelski, zmarł w Banysiach w 2009 r. Cześć ich pamięci! Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

Uroczystości odbyły się w niedzielę 6 października br.

Zdjęcie: Witold Kuczyński/Facebook

Zobacz zdjęcia oraz relacje z wydarzenia na facebookowej stronie Witolda Kuczyńskiego a także Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wyświetleń: 1307 komentarze: -
09:02, 08.10.2019r. Drukuj