piątek, 28 lutego 2020 r., imieniny Romana, Makarego, Lutomira

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Piękny jubileusz. Henryk Gadomski świętował 80 urodziny (zdjęcia, wideo)

To był niezwykle wzruszający dzień. W Muzeum Kultury Kurpiowskiej świętowano bowiem 80 urodziny Henryka Gadomskiego - Kurpia, etnomuzykologa, kompozytora, nauczyciela muzyki i miłośnika Kurpiowszczyzny. Szacowny jubilat odebrał życzenia i gratulacje, wysłuchał też gromkiego 100 lat!

Wydarzenie uświetnił fantastyczny występ zespołu folklorystycznego Kurpianka z Kadzidła. 

Reklama Jubilat odbierał życzenia, gratulacje i kwiaty od bliskich, przyjaciół, współpracowników a także przedstawicieli instytucji, samorządu miasta, powiatu i gmin oraz wielu innych osób, z którymi dane mu było się zetknąć na drodze prywatnej i zawodowej. Były tańce, śpiewy, okolicznościowe mowy i podziękowania wzruszonego jubilata, gromkie 100 lat, wzniesienie toastu oraz słodki tort urodzinowy. Dla Henryka Gadomskiego pięknie zaśpiewała także Apolonia Nowak.

Podczas spotkania nie zabrakło akcentów humorystycznych, opowieści oraz anegdot związanych z życiem pana Henryka.

Reklama - Jestem bardzo wzruszony, ogromnie się cieszę, że obecni są tu wszyscy, których znam od dawna, chociaż śpiewając sto lat, to trochę skąpo - mówił żartobliwie Henryk Gadomski, wspominając swoich długowiecznych przodków.

Jubilat przypomniał też anegdotę związaną ze swoimi urodzinami, które według różnych źródeł przypadają w inne dni.

- To był rok 1939. Na świadectwie maturalnym mam wpisaną datę 5 listopada, w dowodzie osobistym to jest 6 października. Gdy w szkole nauczyciele zobaczyli daty, stwierdzili, że to nie ten sam człowiek. Potrzebowałem więc wiarygodnych świadków, żyła wówczas jeszcze moja mama i pytam mamę kiedy tak naprawdę się urodziłem. Mama stwierdziła jednoznacznie, że urodziłem się 5 września - powiedział Henryk Gadomski, wywołują wśród gości salwę śmiechu.

Reklama Henryk Gadomski, urodził się 5 października (inne źródła podają 5 listopada a nawet 5 września) 1939 w Tatarach na Kurpiach, w gminie Kadzidło. Jest etnomuzykologiem, kompozytorem, dyrygentem i wieloletnim nauczycielem muzyki. To także społecznik, miłośnik i znawca Kurpiowszczyzny. Wykształcenie w zawodzie nauczyciela muzyki zdobywał w Ostrołęce, Grodzisku Mazowieckim oraz w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczył wychowania muzycznego i kierował szkołą podstawową w Zawadach, był instruktorem w Powiatowym Ośrodku Metodycznym w Przasnyszu. Pracował w Państwowej Szkole Muzycznej (1975-1982) i w Kolegium Nauczycielskim (1982-1992) w Ostrołęce. Od wielu lat związany jest z II Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Ostrołęce, w którym nadal pracuje i prowadzi uznany, szkolny chór Cantilena. To także autor i współautor wielu publikacji regionalnych, w szczególności dotyczących pieśni, tańca, muzyki i dialektu kurpiowskiego. W 2011 roku uzyskał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Kadzidło, odbierając prestiżową nagrodę Nepomuka. W 2016 dołączył do grona osób utytułowanych Kurpikiem czyli kurpiowskim Oscarem.

Uroczystość z okazji 80 urodzin Henryka Gadomskiego odbyła się w czwartek 10 października br. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Wydarzenie poprowadzili Iwona Choroszewska-Zyśk i Mirosław Grzyb ze Związku Kurpiów.

Zobacz zdjęcia:
Jubileusz Henryka Gadomskiego

Więcej zdjęć: Jubileusz Henryka Gadomskiego

Wyświetleń: 2988 komentarze: 3
11.10.2019, 10:01r. Drukuj
Powrót


ostrołęczanin @ 00:30, 12.10.2019

IP: 176.109...38

Panie Henryku ,chylę czoło przed panem , doceniam pana entuzjazm i zaangażowanie w twórczość regionu,
życzę Panu 120 lat życia w zdrowiu.Na spotkaniu życzyli Panu 100 lat ale ja życzę więcej byle by w zdrowiu, prowadzi Pan chór w II Lo i jest to piękne.Ja osobiście doceniam Pana w tym co Pan robi., pozdrawiam Pana. smile

kolega @ 10:07, 12.10.2019

IP: 178.235...189

Kiedyś na moje pytanie - "które z wielu dokonań a także odznaczeń, nagród, wyróżnień w swoim długim życiu uważasz za najważniejsze?" - Henio po długim namyśle powiedział mniej więcej tak" - te które stanowią rzadkość w szeroko rozumianym " środowisku". i wymienił:Nagrodę im C.K Norwida Samorządu Woj. Mazowieckiego w dziedzinie muzyki za 3 tomowe dzieło "Puszcza Kurpiowska w pieśni" z rękopisów ks. W. Skierkowskiego. ( W powiecie ostrołęckim jedyny taki)) , Honorowy tytuł "Profesora Oświaty" ( z terenu Delegatury Ostrołęckiego Kuratorium jedyny taki), 4 Złote Kamertony Chóru Cantilena w Finale Centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Chóru. Milczeniem zbył moje pytanie o inne wysokie "prestiżowe" odznaczenia, które wiem, ze posiada jak np Krzyż Kawalerski, Złoty Krzyż Zasługi, Za zasługi dla woj. ostrołęckiego, Za zasługi dla. Ostrołęki. Taki jest Henio...

uczennica @ 20:10, 12.10.2019

IP: 83.6...51

dolaczam sie do zyczen wspanialy profesor czlowiek o wielkiej kulturze i z klasa

Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter