wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Zalety posiadania podwójnego obywatelstwa

Posiadanie podwójnego obywatelstwa łączy się zarówno z pewnymi przywilejami, jak i sporą ilością problemów natury biurokratycznej. Wiele osób, które mają możliwość wyrobienia sobie dodatkowego obywatelstwa, zastanawia się, czy pozytywne strony jego posiadania przeważają nad negatywnymi.

Podwójne obywatelstwo to nie zawsze podwójny problem. Podpowiadamy jakie zalety łączą się z jego posiadaniem.

Reklama Na początku warto zaznaczyć, że polska Konstytucja uniemożliwia odebranie obywatelstwa. Jedyna możliwość jego utraty to samodzielne zrzeczenie się. Posiadanie obywatelstwa innego państwa nie jest więc, według prawa, przyczynkiem do utraty polskiego paszportu. Możemy całkowicie legalnie korzystać z przywilejów, które niesie za sobą dual citizenship. Chociaż stosunek Polaków do osób posiadających dwa obywatelstwa zmieniał się z czasem, obecnie nie ma już nic dziwnego w tym, że Polacy od lat mieszkający za granicą wyrabiają sobie drugi paszport. Podobnie Polacy, którzy urodzili się na terenie innego kraju, lub ich rodzice stamtąd pochodzą, mogą bez przeszkód posługiwać się dwoma obywatelstwami. Jakie są zalety takiego stanu rzeczy?

Podwójne obywatelstwo, podwójne standardy

Niewątpliwą zaletą korzystania z podwójnego obywatelstwa jest możliwość wykorzystywania przywilejów nadal niedostępnych obywatelom Polski. Jeżeli więc mieszkanka Warszawy posiada zarówno polskie, jak i niemieckie obywatelstwo, może bez przeszkód korzystać ze wszystkich korzyści wynikających z bycia Polką. Ma dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz kształcenie wyższego. Jednocześnie, jeżeli chce wyjechać do Stanów Zjednoczonych, może skorzystać z niemieckiego paszportu, który uprawnia ją do wjazdu na teren tego kraju bez konieczności wcześniejszego starania się wizę. Jest to opcja, która pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także uniknąć całego mnóstwa formalności, które łączą się nie tylko ze stresem, ale także z utratą czasu.

Reklama To, co najlepsze w obydwu krajach jest na wyciągnięcie ręki

Niezależnie od tego, czy jesteśmy związani emocjonalnie z którymś z krajów, który formalnie jest naszą ojczyzną, mamy realny wpływ na kształt jego polityki. Możliwość udziału w wyborach w więcej niż jednym kraju daje nam poczucie wpływu nie tylko na scenę polityczną jednego państwa, ale także na szerszy, bardziej międzynarodowy obszar polityki.

Nie można także zapominać o przywilejach, które płyną z obywatelstwa, a które będą nam dostępne więcej niż w jednym kraju. Jeżeli osiedlimy się w państwie, którego obywatelstwo posiadamy, mamy na jego terenie pełne prawa do podjęcia pracy, korzystania z opieki socjalnej oraz służby zdrowia. Nawet jeżeli nie jesteśmy z nim związani emocjonalnie i nie znamy języka na poziomie biegłym, jesteśmy według prawa traktowani dokładnie tak samo, jak osoby urodzone i mieszkające tam od pierwszego dnia życia. To wygodna i ułatwiająca życie opcja, dla każdego, kto myśli o emigracji.

Reklama Istotna jest także kwestia przywilejów emerytalnych oraz dziedziczenia po przodkach. Jeżeli część życia zawodowego spędziliśmy w innym kraju, mamy pełne prawo do otrzymywania należnej nam emerytury, bez konieczności załatwiania tony formalności. Kwestie prawa spadkowego także są o wiele łatwiejsze dla osób z podwójnym obywatelstwem. Mogą one bez problemu dziedziczyć po krewnych z obydwu krajów, których są obywatelami. Tutaj także odpada kwestia wielu formalności.

Jak widać plusy wynikające z podwójnego obywatelstwa są ogromne, dlatego, jeżeli mamy taką możliwość, skorzystajmy z wyrobienia sobie drugiego paszportu.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1184 komentarze: 0
12.10.2019, 07:19r. Drukuj
Powrót