poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Uwaga na e-maile - nie są od ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do swoich klientów o ostrożność przy otwieraniu i odpowiadaniu na e-maile, które rzekomo pochodzą z ZUS. Po kilku miesiącach spokoju, oszuści podszywający się pod urząd, ponownie podjęli aktywność w internecie.

W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów zakładu, w różnych częściach kraju, otrzymała e-maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część wiadomości sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do e-maila.

Reklama - Umieszczone w stopce korespondencji logotypy (ZUS i PUE - Platforma Usług Elektronicznych) sugerują, że nadawcą jest sam zakład. Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie adresowi nadawcy, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że korespondencja elektroniczna nie pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami: składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl. Jak widać żaden z dresów nie ma stosowanego przez zakład rozwinięcia "zus.pl". ZUS nie stosuje też w swoich adresach e-mailowych rozwinięcia "gov.pl", które to pojawiało się przy wcześniejszych próbach oszustw - informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Reklama Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że kontakt elektroniczny ze strony zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na e-maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, proszony jest o kontakt z najbliższą placówką zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem (22) 560-16-00.

Wyświetleń: 396 komentarze: 0
19.10.2019, 07:29r. Drukuj
Powrót