wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

80 wpisów w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej: obóz w Łazku

W związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych rozpoczęło zamieszczanie 80 wpisów poświęconych osobom, miejscom i wydarzeniom związanym z historią wojny i okupacji. Wpisy mają charakter lokalny i regionalny. Kolejny wpis dotyczy obozu w Łazku.

Wpisy będą zamieszczane na profilu facebookowym muzeum do 12 listopada, codziennie o godzinie 8.00.

Reklama- Zachęcamy do śledzenia cyklu, w którym zaprezentujemy wątki z regionalnej historii, mające wpływ na losy wojny obronnej Polski jak i życie codzienne ówczesnych rodaków pod rządami dwóch okupantów. Będziemy koncentrować się na wydarzeniach z terenu Kurpiowszczyzny, powiatu ostrołęckiego (w kilku przypadkach sięgając na przyległe tereny powiatów ościennych). Będziemy pisać o faktach i osobach znanych, funkcjonujących w powszechnej świadomości, ale niekiedy też o zwykłych rodzinach, na losach których wojna odcisnęła silne piętno  - informuje Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Poruszane tematy są ilustrowane mapami, dokumentami i zdjęciami. Pochodzą ze zbiorów muzeum, kolekcji innych instytucji oraz z prywatnych archiwów. Niektóre z prezentowanych materiałów będą publikowane po raz pierwszy.

ReklamaObóz w Łazku

W czasie okupacji niemieckiej od lipca 1940 w Łazku pod Ostrołęką (obecnie dzielnica miasta) funkcjonował hitlerowski karny obóz pracy o charakterze obozu przejściowego (Strafarbeitslager). Zorganizowano go w nieużytkowanym od dawna budynku dawnego browaru Pajewskich (obecnie nieistniejącym).

Do obozu w Łazku można było trafić m.in. za nielegalne przekraczanie granic (niemiecko-radzieckiej oraz między Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem), a także: przemytnictwo, nielegalny ubój zwierząt, poruszanie się po godzinie policyjnej, ale też działalność konspiracyjną.

ReklamaWięźniowie przebywający w obozie wykonywali różnego rodzaju prace fizyczne - porządkowe, rozbiórkowe i budowlane na terenie miasta i okolic. Pracowali m.in. przy rozbiórce murów Wielkiej Synagogi (która pozostawała w ruinie od 1915 roku) oraz wznoszeniu bloków mieszkalnych dla rodzin niemieckich. Po pobycie w obozie, który mógł trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, więźniów - w zależności od przewinień - zwalniano lub kierowano do innych obozów, najczęściej do Działdowa. Stamtąd zaś trafiali oni często do Oświęcimia, Stuthofu i innych obozów zagłady. Łącznie, od lipca 1940 do czerwca 1943, przez obóz w Łazku przeszło ok. 2000 osób.

Na osiedlu Łazek w Ostrołęce, u zbiegu ulic Padlewskiego i Sierakowskiego, w 1987 roku odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom - więźniom obozu.

Na zdjęciu: Obóz w Łazku (fot. Z. Niedziałkowska, Ostrołęka. Dzieje miasta, Warszawa 1979, s. 275).

Więcej informacji na stronie Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Wyświetleń: 1172 komentarze: -
08:05, 19.10.2019r. Drukuj