sobota, 19 września 2020 r., imieniny Januarego, Konstancji, Teodora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Żmija zygzakowata z dwiema głowami. To nie żart. Są zdjęcia

Ogólnopolskie media donoszą o żmii zygzakowatej napotkanej w pobliżu Pułtuska, która ma dwie głowy. Zwierzę jest prawdziwe, a mężczyzna, który zauważył węża, wykonał mu kilka zdjęć. Notatkę o rzadkim przypadku policefalii opublikowali na Facebooku pracownicy Lasów Państwowych.

- Spacerujący, po znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Pułtusk ścieżce edukacyjnej "Nasz Las", mężczyzna zauważył wygrzewającą się na piasku żmiję zygzakowatą (vipera berus). Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyż żmije obserwowane były na tym terenie regularnie. Jednak napotkany przez spacerowicza osobnik miał dwie głowy - donoszą leśnicy.

Reklama O komentarz poproszono znanego przyrodnika Andrzeja Kruszewicza, dyrektora warszawskiego zoo.

- Zaobserwowany osobnik dotknięty jest zjawiskiem policefalii. Oznacza to, że organizm ma prawidłowo rozwinięte ciało, ale więcej niż jedną głowę. Nie jest to przypadek odosobniony, bo osobniki różnych gatunków węży opisywane były w literaturze już wcześniej - powiedział Kruszewicz.

Jak donoszą leśnicy, przypadek dwugłowego węża z okolic Pułtuska nie jest odosobniony.

- W sierpniu w tym roku media donosiły o dwugłowym zaskrońcu znalezionym w okolicy Gdańska. Natomiast w ubiegłym roku opisywano przypadek dwugłowego mokasyna miedziogłowca, znalezionego w amerykańskim stanie Wirginia. Badanie węża ujawniło, że jedna z głów była bardziej rozwinięta. Co ciekawe, głowy często walczyły między sobą o pokarm i to, która z nich przełknie zdobycz - czytamy na facebookowym profilu Lasów Państwowych.

Reklama - Październik to dla gadów czas przygotowań do spoczynku zimowego. Ostatnie słoneczne dni jaszczurki i węże wykorzystują do intensywnego żerowania i poszukiwania miejsc, w których przetrwają zimę. Podczas zimy gady te śpią zakopane na głębokości od 0,5 do nawet 2 metrów, a na powierzchnię wyjdą dopiero w kwietniu, kiedy będzie już ciepło - informują leśnicy.

Więcej zdjęć na facebookowym profilu Lasów Państwowych.

 

 

Co dwie głowy to nie jedna ;) Spacerujący, po znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Pułtusk ścieżce edukacyjnej „Nasz...

Opublikowany przez Lasy Państwowe Piątek, 18 października 2019
Wyświetleń: 9977 komentarze: 3
20.10.2019, 06:56r. Drukuj
Powrót


Xxx @ 20:27, 20.10.2019

IP: 2a00:f41...4029

Bedzie mial skim pogadac pod ziemia

😂 @ 04:25, 21.10.2019

IP: 188.146...178

Z Czarnobyla.😂

JzG @ 22:05, 21.10.2019

IP: 176.109...231

Przy jedzeniu to musi być draka