piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Odsłonięto tablicę ku pamięci płk. Grodzickiego - pilota i absolwenta "trójki" (zdjęcia, wideo)

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Ostrołęce, wraz z władzami miasta oraz zaproszonymi gośćmi wzięła udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej ku pamięci pułkownika Stanisława Grodzickiego, zasłużonego pilota, który podczas wojny dowodził Dywizjonem 305 i 307.

To był dla szkolnej społeczności dzień wyjątkowy, bowiem pułkownik Stanisław Grodzicki to jeden z najbardziej znanych absolwentów "trójki", który przez wiele lat mieszkał w domu przy ul. Kolejowej na osiedlu Stacja w Ostrołęce.

ReklamaPo latach ukończył szkołę lotniczą i stał się bohaterem bitwy o Anglię. Do dziś pozostaje jedynym ostrołęczaninem, do którego przyjechała królowa brytyjska. Dziś wspominała go szkolna społeczność, bliscy z rodziny, władze miasta oraz zaproszeni na uroczystość goście m.in. dowództwo Wojska Polskiego, przedstawicieli WKU w Ostrołęce oraz gmin, instytucji, szkół i stowarzyszeń. Wydarzenie uświetniła część artystyczna dzieci i młodzieży - taniec mażoretek, występ chóru oraz prezentacje uczniów.

Nie zabrakło okolicznościowych przemówień oraz wspomnień o Stanisławie Grodzickim. O bohaterze opowiadał m.in. Bogdan Kleczkowski, syn rodzonej siostry sławnego pułkownika.

ReklamaStanisław Grodzicki urodził się 1 marca 1905 r. w Ostrołęce. To najprawdopodobniej jedyny ostrołęczanin, który spotkał się z królową brytyjską. Przez wiele lat mieszkał w domu przy ul. Kolejowej na osiedlu Stacja, tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. Placówka oświatowa mieściła się wówczas w prywatnym domu przy ul. Wiejskiej. W 1929 r. ukończył Oficerską Szkołę Lotnictwa w Dęblinie. W 1934 r. był dowódcą 141 Eskadry Myśliwskiej. Pod koniec 1937 roku dowodził 212 Eskadrą Bombową. W czasie kampanii wrześniowej był kierownikiem szkolenia na samolotach PZL P-37 "Łoś" w ośrodku szkolenia w Małaszewiczach koło Brześcia. Przez Rumunię i Syrię przedostał się do Francji i jednym z pierwszych transportów w grudniu 1939 r. odpłynął do Anglii. 15 listopada 1940 r. objął dowództwo 307 Dywizjonu Myśliwskiego Nocnego, a od 1 lutego do 31 października 1945 r. był dowódcą 305 Dywizjonu Bombowego.

ReklamaOdznaczony został m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (1 marca 1945 r. za zniszczenie w Niemczech transportu kolejowego z 12 mln litrów paliwa) i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Po wojnie był w dowództwie Brytyjskich Okupacyjnych Sił Powietrznych. 13 lutego 1946 r. odbywał lot służbowy jako pasażer z Niemiec do Anglii z innymi oficerami Polskich Sił Zbrojnych. Zginął w wypadku lotniczym (samolot rozbił się podczas gęstej mgły) w miejscowości Surrey Hills (Wielka Brytania). Pochowany został na cmentarzu w Orpington.

Symboliczny grób znajduje się na cmentarzu w Rzekuniu, w tamtejszej parafii był bowiem ochrzczony i przyjął pierwszą komunię św. Jedna z ulic na osiedlu Stacja, czyli tam gdzie spędził swoje najmłodsze lata, nosi jego imię. W maju 2019 roku, podczas uroczystej sesji rady miasta, dokonano wręczenia pośmiertnego aktu mianowania na stopień pułkownika rodzinie śp. ppłk. Stanisława Grodzickiego. 

Pułkownika Grodzickiego wspominał także wiceprezydent Maciej Kleczkowski. Prywatnie pułkownik był bratem jego babci.

Uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbyły się we wtorek 22 października br.

Zobacz zdjęcia:
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Szkole Podstawowej nr 3

Więcej zdjęć: Odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Szkole Podstawowej nr 3

Wyświetleń: 2246 komentarze: -
17:35, 22.10.2019r. Drukuj