sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kto otrzyma kolejne odznaki honorowe "Za zasługi dla miasta Ostrołęki"?

Radni jednogłośnie podjęli decyzję co do nadania odznak honorowych "Za zasługi dla miasta Ostrołęki". Prestiżowe wyróżnienia otrzymają dwie osoby oraz jeden klub sportowy - pośmiertnie śp. Zdzisław Czaplicki oraz Roman Lewandowski i Uczniowski Klub Sportowy Olimp Ostrołęka.

To najwyższe miejskie wyróżnienie, które samorząd przyznaje osobom, organizacjom, instytucjom, stowarzyszeniom czy firmom zasłużonym dla rozwoju i promocji Ostrołęki, którzy pracują nad poprawą warunków życia w naszym mieście i wspierają lokalny rozwój.

ReklamaOdznaczenie wędruje także do tych, którzy walczyli w imię dobra obywateli miasta i regionu, a także pośmiertnie, dla bohaterów walk o wolność i niepodległość. 

Rada był co do decyzji jednogłośna. W poczet wyróżnionych odznaką "Za zasługi dla miasta Ostrołęki" wejdą:

Śp. Zdzisław Czaplicki - ukończył Technikum Mechaniczne w obecnym ZSZ nr 1, pochodził z patriotycznej rodziny, był zaangażowany w działalność konspiracyjną, związany z naszym regionem oraz walkami o wolność i niepodległość naszego kraju. Należał do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W kwietniu 1948 roku w pociągu relacji Ostrołęka - Olsztyn brał udział w likwidacji majora NKWD Tarasowa, skierowanego do Polski w celu prowadzenia walki z podziemiem antykomunistycznym. Został aresztowany w sierpniu 1948 roku, osądzono go wraz z innymi członkami organizacji, podczas procesu pokazowego w sali widowiskowej kina. Skazano go na karę śmierci, którą, dzięki staraniom rodziny, w marcu 1949 roku, ówczesny prezydent Bierut zamienił na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Z więzienia został zwolniony na mocy amnestii w sierpniu 1957 roku. Ostrołęczanin zmarł 15 września 1966 roku, a jego śmierć nigdy nie została wyjaśniona.

ReklamaRoman Lewandowski - był zatrudniony w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ostrołęce. Od listopada 1980 roku był organizatorem i aktywnym członkiem NSZZ "Solidarność", pełnił m.in. funkcję przewodniczącego komisji zakładowej oraz przewodniczącego koła Solidarności w MZK. Był inicjatorem strajków ostrzegawczych i akcji protestacyjnych, organizatorem akcji plakatowej i ulotkowej. Był zastraszany i nękany wraz z rodziną przez władze komunistyczne w związku z działalnością w Solidarności.  Został zmuszony do opuszczenia kraju groźbami kierowanym do niego i jego rodziny. Został wyrzucony z Ostrołęki i Polski za granicę, bez możliwości powrotu do kraju. Był żonaty, miał dwoje dzieci. Roman Lewandowski otrzymał w 2018 roku otrzymał od prezydenta RP "Krzyż Wolności i Solidarności". Odznaczenie odebrał w maju 2018 w ambasadzie Polski w Chicago.

ReklamaUczniowski Klub Sportowy Olimp Ostrołęka - powstał w 1999 roku, w tym roku obchodzimy 20-lecie istnienia siatkarskiego klubu, który działa obecnie przy Szkole Podstawowej nr 5, a zakładany był przy dawnej Szkole Podstawowej nr 7 i funkcjonujący przy późniejszym Gimnazjum nr 1. Pierwszym prezesem klubu został Lucjan Łomacz. W kolejnych kadencjach funkcję prezesa pełnili Krzysztof Ossowski, Tomasz Dąbrowski, Dariusz Bałdyga, a obecnie Janusz Chorąży. Zespoły UKS Olimp rywalizują w lidze kadetów i młodzików. Klub może pochwalić się wieloma osiągnięciami na terenie Mazowsza i całego kraju, a także wieloma wybitnymi wychowankami, którzy rozwijali swoją karierę poza Ostrołęką, to m.in. śp. Arkadiusz Gołaś, Grzegorz Łomacz, Grzegorz Kowalczyk, Patryk Brzostek, Kamil Krajewski i inni siatkarzy.

Decyzję co do nadania odznaki rada podjęła na sesji w czwartek 24 października br. głosami 18 za, przy braku przeciwnych i wstrzymujących się. Odznaczenia zostaną wręczone podczas uroczystej sesji rady miasta.

Wyświetleń: 2024 komentarze: -
15:21, 25.10.2019r. Drukuj