sobota, 24 października 2020 r., imieniny Marcina, Rafała, Arety

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ludzie Mazowsza: Bursztynowy król (wideo)

Na antenie TVP Warszawa pojawił się nowy program o ciekawych mieszkańcach Mazowsza, ludziach pełnych pasji, o nietypowych zainteresowaniach i niebanalnym podejściu do życia. Bohaterami siódmego odcinka cyklu zostali Zdzisław Bziukiewicz - bursztyniarz z Wachu oraz jego rodzina.

Paweł Pochwała, autor programu, osobiście wybrał się do Wachu w gminie Kadzidło, aby zgłębić tajniki bursztyniarstwa, zobaczyć wyjątkowe Muzeum Kurpiowskie w Wachu oraz poznać bliżej kurpiowskie tradycje.

Reklama Odcinek programu zdradził nam m.in. historię związku Zdzisława i Laury, która dla wielkiej miłości uciekła z rodzinnego domu w Brodnicy i przyjechała do Wachu. Para od 18 lat tworzy udany związek i wychowuje czwórkę dzieci. Czas wypełnia im także prowadzenie muzeum, w którym można znaleźć ogrom niesamowitych przedmiotów, a przede wszystkim bursztynu wykopanego na kurpiowskiej ziemi.

Jak powstało to muzeum?

- Od małego miałem taką chorobę - zbieractwo oraz umiłowanie do historii. Historię tę chcieliśmy zachować dla potomnych. Organizujemy też wiele lekcji muzealnych i warsztatów dla dzieci, bo trzeba im pokazać czasami fizycznie te sprzęty, których one już nie znają, nie wiedzą jak działają, samo opowiadanie jest trochę za nudne - mówił Zdzisław Bziukiewicz.

Reklama Program to także opowieść o kuchni kurpiowskiej, ludowych obyczajach, tradycjach kurpiowskich, frywolitkach czyli koronkach, które wykonuje pani Laura. To także historia bursztyniarstwa i jego kopaniu na Kurpiach. Ale wykopać bursztyn to nie sztuka, sztuką jest wykonać z niego cudownie piękne ozdoby, biżuterię, figurki. A to pan Zdzisław umie najlepiej. Wystarczy zobaczyć program.

"Ludzie z Mazowsza" to autorski program Pawła Pochwały, w którym poznamy zwyczajnych - niezwyczajnych mieszkańców regionu. Co ich wyróżnia? Niezwykła pasja i determinacja w realizowaniu własnych marzeń. Choć na pozór wiodą zwykłe życie, zarażają energią i inspirują do działania.

Więcej w programie Ludzie z Mazowsza na antenie TVP 3 Warszawa.

Wyświetleń: 1671 komentarze: 2
30.10.2019, 14:21r. Drukuj
Powrót


buzdygan @ 16:58, 30.10.2019

IP: 176.109...80

Kurpie Zielone są położone na legendarnym, podziemnym, bursztynowym jeziorze, rozciągającym się od Dzbenina, pod Ostrołęką, aż po Przasnysz, Wielbark, Pisz...(Kurpie. Legendy i podania.)
To miło, że tacy ludzie , jak Państwo Bziukiewiczowie, z niezwykłą pasją i determinacją kontynuują bogate tradycje bursztyniarskie, wykonują z bursztynu przepiękne ozdoby i biżuterię, a co najważniejsze i godne naśladowania, przekazują tę pasję swoim dzieciom. Bursztyniarstwo na Kurpiach jest bardzo głęboko zakorzenione w historii, tradycji i obyczajach tego regionu, podobnie zresztą, jak pszczelarstwo (bartnictwo) i łowiectwo. Kurp, to "Polski Kozak", chłop wolny, poddany tylko królowi, gorący patriota, mający prawo posiadania broni palnej- które to prawo zostało cofnięte bitnym i patriotycznym Kurpiom po kongresie wiedeńskim, w 1815 roku. Mało znana, wręcz zapomniana przez ludzi, jest obrona przez okolicznych Kurpiów Kępy Dzbenińskiej przed Prusakami, na początku Powstania Kościuszkowskiego, w 1794 roku.
Bardzo dobrze, że te wszystkie tradycje i miejscowy folklor zaczynają się naprawdę odradzać, niczym Feniks z popiołów- między innymi dzięki takim ludziom, jak Państwo Bziukiewiczowie. I chwała im za to!

000 @ 08:57, 31.10.2019

IP: 176.109...16

i nasz poseł arkadyjusz czartoryski podarowal flintę do mjuzełum, brawo poseł

Reklama

Oclean
LUSAR
Carpexim
Bowling
PWSIP
IdealLine

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Kangurek
Neo
HydroDev
Ynet.pl
Sklep Enter