niedziela, 20 września 2020 r., imieniny Eustachego, Filipiny, Faustyny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Cmentarz miejski z lotu ptaka (wideo)

Jesienne Święto Zmarłych - czas zadumy, refleksji i wspomnień o bliskich zmarłych, odwiedzamy groby tych, przynosimy kwiaty i zapalamy znicze. W listopadzie odwiedzimy też cmentarz miejski przy ulicy Krańcowej w Ostrołęce, aby wspominać tych, którzy odeszli do wieczności i spoczęli w alejach tej nekropolii.

Cmentarz komunalny to jedno z dwóch ostrołęckich miejsc spoczynku.

Reklama Przed laty funkcjonował w mieście jeszcze cmentarz żydowski przy ulicy Poznańskiej, dziś już nieistniejący, a na osiedlu Wojciechowice jest cmentarz żołnierzy radzieckich, to tylko przy ulicach Kujawskiej o Krańcowej są nekropolie, na których spoczywają m.in. kolejne pokolenia ostrołęczan i mieszkańców naszego powiatu.

Cmentarz miejski wraz z kaplicą usytuowane są przy ulicy Krańcowej, w pobliżu funkcjonujących do niedawna szklarni zakładu PGO oraz terenu na którym rozpoczęto budowę nowego bloku ostrołęckiej elektrowni. Ulica wiodąca do nekropolii została w tym roku przebudowana. Tu jest też symboliczny pomnik ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 roku.

Reklama Kto spoczywa na tym cmentarzu? Tu znajdziemy m.in. grób śp. księdza Antoniego Pęksy - zasłużonego pallotyna, wieloletniego proboszcza parafii pw. św. Wojciecha, budowniczego kościoła w Laskowcu i nauczyciela kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży.

Listopadowe święta to czas, gdy nekropolie zapełniają się ludźmi. Wspominamy naszych bliskich oraz osoby znane z naszego regionu, które odeszły do wieczności. Będą nadal żyć w naszej pamięci.

Umar­łych wiecz­ność do­tąd trwa,

do­kąd pa­mię­cią się im pła­ci.

Chwiej­na wa­lu­ta. Nie ma dnia,

by ktoś wiecz­no­ści swej nie tra­cił.

(Wisława Szymborska, frag. wiersza "Rehabilitacja")

Wyświetleń: 2243 komentarze: 0
01.11.2019, 09:29r. Drukuj
Powrót