sobota, 19 września 2020 r., imieniny Januarego, Konstancji, Teodora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęcki cmentarz parafialny (wideo z drona)

Cmentarze, nekropolie i zapomniane mogiły - to miejsca, które każdorazowo przypominają nam o kruchości ludzkiego żywota, przemijaniu i wieczności, do której każdy z nas odejdzie. Jesienne Święto Zmarłych to okazja, aby wspominać tych, który nie ma pośród żywych i odwiedzić groby.

Z perspektywy ptaka obejrzeliśmy cmentarz parafialny w Ostrołęce, znajdujący się przy ulicach Kujawskiej i Kurpiowskiej.

Reklama Nekropolia przez lata znacznie się powiększyła. Zakładanie cmentarza rozpoczęło się w 1817 roku, co oznacza, że w tym roku mija 202 lata jego istnienia. Spoczywają tu nie tylko ostrołęczanie, ale też mieszkańcy powiatu ostrołęckiego i ościennych miast.

Początkowo miejsce pochówku wydzielone było przy najstarszej ostrołęckiej parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Gdy miejsca zaczynało brakować, wykorzystano nadnarwiańskie tereny, aby utworzyć miejsce pochówku, które zdolne będzie pomieścić więcej grobów.

Rokrocznie odwiedzamy tu mogiły naszych bliskich, ale palimy znicze także dla żołnierzy, bojowników walk o wolność czy osób znanych z działalności na rzecz miasta i regionu. Pamiętamy też o dzieciach utraconych, dla których na cmentarzu wzniesiono specjalny pomnik. W ten wyjątkowy czas pamiętajmy też o tych, o których nikt już nie pamięta, a ich mogiły porosły chwasty.

Zobacz ostrołęcki cmentarz parafialny z lotu ptaka.

Wyświetleń: 2910 komentarze: 0
01.11.2019, 09:30r. Drukuj
Powrót