środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wspominamy zmarłych z Ostrołęki i powiatu. Odeszli do wieczności znani i lubiani

Każdy mijający dzień uświadamia nas, że "życie jest tylko przechodnim półcieniem". Listopadowe Święto Zmarłych wywołuje w nas nastrój zadumy, refleksji i wspomnień o tych, którzy odeszli do wieczności. Odwiedzamy ich miejsca spoczynku - cmentarze i nekropolie, modlimy się i palimy światełka pamięci.

Wspominamy dziś nie tylko naszych najbliższych, ale też znanych mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, którzy odeszli od nas w minionym roku. W lokalnym środowisku byli znani ze swojej pracy, posługi, twórczości lub działalności społecznej.

Listopad 2018

W minionym roku, 29 listopada, zmarł Tadeusz Podbielski - Kurp, uznany śpiewak oraz tancerz zespołu "Kurpianka", autor wierszy, znany i doceniany w artystycznym środowisku Kurpiowszczyzny. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 1 grudnia br. Z ogromnym żalem żegnała go rodzina, najbliżsi, przyjaciele a także cała społeczność gminy Kadzidło oraz władze samorządowe. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele parafialnym pw. Świętego Ducha.

Grudzień 2018

Do wieczności odeszła Anna Orłowska - wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Jachowicza, postać lubiana i szanowana O śmierci koleżanki, współpracownika oraz wspaniałego pedagoga z żalem zawiadomiła w grudniu minionego roku społeczność "jedynki". Anna Orłowska zmarła w poniedziałek 3 grudnia br. mając 53 lata. Nabożeństwo pogrzebowe odbyło się w środę 5 grudnia br. o godz. 11.00 w kaplicy przy ul. Kujawskiej. Po mszy świętej, bliscy odprowadzili ciało zmarłej w miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

W sobotę 22 grudnia zmarła Janina Krzyżewska z Lipnik (gm. Łyse), emerytowana nauczycielka, twórczyni ludowa, poetka. Pracą, sercem i twórczością związana z Kurpiami. Do wieczności odeszła w wieku 73 lat, po długiej i ciężkiej chorobie. Janina Anna Krzyżewska urodziła się w 1945 roku w Pile. Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła na ziemi swoich przodków w tzw. Księstwie Łowickim. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Łowiczu skierowano ją do pracy w Szkole Podstawowej w Szafrankach, a następnie w Lipnikach. Spisała wiele legend kurpiowskich, z których najpopularniejsze to: "O Janku z Kolna, co odkrył Amerykę" i "Jezioro Krusko". Napisała również przewodniki dla najmłodszych: "Zosia na Kurpiach", "Zosia na Warmii i Mazurach", "Zosia w Warszawie" oraz "Zosia i Jasio w Betlejem". Wraz z twórczością literacką Janina Anna Krzyżewska rozwijała swoją pasję malarską. Jej talent artystyczny przejawiał się też w bibułkarstwie.

Wykonywała kwiaty, palmy, ptaki, koszyki czy postacie osób występujących w jej utworach. Swoje prace prezentowała na terenie całej Polski i nie tylko. W 2012 roku ponad 200 palm jej autorstwa zdobiło siedzibę Parlamentu Europejskiego w Brukseli podczas wystawy "Tradycyjna Wielkanoc na Kurpiach". Pisały o niej ogólnopolskie i lokalne media. Za swoją działalność uzyskała też wiele nagród. Blisko związana ze Związkiem Kurpiów od jego powstania w 1966 r. W 2006 r. otrzymała nagrodę Kurpika w kategorii Edukacja regionalna. Pogrzeb śp. Janiny Krzyżewskiej odbył się w czwartek 27 grudnia o godzinie 13.00 w kościele w Lipnikach.

Styczeń 2019

W środę 16 stycznia 2019 r., po długiej i ciężkiej chorobie, odeszła do wieczności Elżbieta Mieszkowska - ukochana żona, mama i babcia. W swoim życiu zawodowym niosła pomoc i wsparcie jako pielęgniarka i wieloletnia kierownik Miejskiego Żłobka w Ostrołęce. Nabożeństwo żałobne odprawiono w sobotę 19 stycznia w Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce. Ciało zmarłej spoczęło na cmentarzu komunalnym przy ulicy Krańcowej.

Także w styczniu zmarł prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Śmierć nastąpiła w wyniku ataku nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomimo szybkiej akcji ratunkowej i wielogodzinnej operacji nie udało się go uratować. Bandyta został obezwładniony, jednak prezydent Gdańska był już w stanie krytycznym. Niestety, nie pomogła reanimacja oraz wielogodzinna operacja. Obrażenia były tak rozległe, że 53-letniego prezydenta Gdańska nie udało się uratować.

Chociaż prezydent nie był bezpośrednio związany z naszym regionem, to żałoba po jego śmierci obchodzona była w całym kraju, także w Ostrołęce, gdzie zorganizowano spotkania ku jego pamięci oraz nabożeństwo w intencji zamordowanego.

Luty 2019

W lutym, w wieku 82 lat, zmarła Eulalia Wnęt-Marzewska. Nabożeństwo żałobne odprawiono we wtorek 5 lutego w Sanktuarium pw. św. Antoniego w Ostrołęce (klasztor). Śp Eulalia Wnęt-Marzewska była wieloletnim pracownikiem i działaczką wielu instytucji w naszym mieście. Zasłużona w propagowaniu kultury kurpiowskiej, pracowała w Związku Harcerstwa Polskiego, Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, Towarzystwie Kultury Teatralnej. Była kierownikiem artystycznym klubu seniora "Złoty wiek" i sekretarzem Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki.

Żałobę narodową ogłoszono w lutym po śmierci Jana Olszewskiego - polityka, premiera Polski w latach 1991-1992, Kawalera Orderu Orła Białego. Flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztu. Jan Olszewski zmarł 7 lutego br. w wieku 88 lat. Uroczystości pogrzebowe byłego premiera miały charakter państwowy. Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 16 lutego br. Ciało Jana Olszewskiego spoczęło na cmentarzu wojskowym na Powązkach.

Marzec 2019

2 marca w wieku 88 lat do wieczności odszedł Stanisław Gładysz - emerytowany ostrołęcki lekarz, chirurg ortopeda i lekarz-orzecznik, pracował w komisjach lekarskich i wojskowych. Był bardzo znany w środowisko medycznym naszego miasta. Nabożeństwo żałobne odprawiono w środę 6 marca w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce. Ciało zmarłego spoczęło na cmentarzu parafialnym przy ul. Kujawskiej.

W marcu tego roku ostrołęczanie dowiedzieli się o tragicznej śmierci Franciszka Dziczka - pracownika Urzędu Miasta w Ostrołęce. Ciało urzędnika zostało odnalezione we wtorek 19 marca br. w wodach Narwi nieopodal miejscowości Korczaki (gm. Rzekuń). W urzędzie miasta zarządzono żałobę. Tuż przed głównym wejściem do budynku ratusza, mieszkańcy i pracownicy spontanicznie ustawili zapalone znicze. Władze miasta, pracownicy i mieszkańcy uczcili pamięć zmarłego minutą ciszy i modlitwą, solidaryzując się z rodziną zmarłego. Prezydent miasta zarządził też żałobę, w wyniku której flagi na masztach przed ratuszem opuszczono do połowy. Żałobne barwy przybrała też oficjalna strona internetowa urzędu, na której pojawił się znak żałoby - czarna wstążka. Ratusz wydał też oficjalny komunikat:

"Z ogromnym smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi Franciszka. Pragniemy skierować wyrazy głębokiego żalu i współczucia do Rodziny, bliskich i przyjaciół. Łączymy się w bólu z najbliższymi. Prezydent Miasta Ostrołęki wraz z koleżankami i kolegami z Urzędu Miasta."

Kwiecień 2019

W nocy z piątku na sobotę, 19/20 kwietnia, zmarł Sławomir Różański, były piłkarz Ostrovii Ostrów Maz., Korony Ostrołęka i Narwi Ostrołęka. W ostrołęckich klubach występował w latach 2004-2007, gdy grały one w IV lidze. Grał również w barwach Bugu Wyszków i Olimpii Zambrów. Miał 44 lata. Sławomir Różański po odejściu z Narwi, wrócił do Ostrowi Maz., gdzie przez kilka sezonów był grającym trenerem Ostrovii. Popularny "Różan" po raz ostatni na ostrołęckim stadionie zagrał w czerwcu 2018 roku, podczas meczu oldbojów z okazji 20-lecia OTS Korona Ostrołęka. Mieszkał w Ostrowi Mazowieckiej (i tam zmarł), ale często odwiedzał inne miasta w regionie, w tym Ostrołękę.

Maj 2019

Pogrążona w smutku i żałobie rodzina zawiadomiła, że w czwartek 23 maja w wieku 86 lat do wieczności odeszła Cecylia Kowalczyk (z domu Zaorska). Cecylia Kowalczyk była wieloletnim pracownikiem Spółdzielni "Przyszłość" w Ostrołęce. Modlitwy różańcowe za duszę zmarłej odbyły się w niedzielę 26 maja i w poniedziałek 27 maja w kaplicy przy ul. Krańcowej w Ostrołęce (PGO). Nabożeństwo żałobne odprawiono 28 maja w kaplicy, skąd trumna z ciałem zmarłej przewieziona została na cmentarz miejski.

Czerwiec 2019

8 czerwca br., w wieku 83 lat, do wieczności odszedł Henryk Witkowski - naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Ostrołęce w latach 1975-1998. Był także współzałożycielem oraz prezesem ostrołęckiego oddziału Związku Sybiraków, odznaczonym przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zesłańców Sybiru.

Lipiec 2019

Na poczatku lipca tego roku odszedł, w wieku 56 lat, Tomasz Sierant - specjalista medycyny ogólnej, lekarz rodzinny, pracujący w Ostrołęce i Czerwinie. Ostatnie pożegnanie zmarłego odbyło się 2 lipca 2019 roku. Doktor cieszył się uznaniem i zaufaniem pacjentów, był też społecznikiem, od 1993 r. należał do Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerwinie. Nabożeństwo żałobne odprawione zostało w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce o godz. 14.30.

W lipcu tego roku, w wieku 20 lat, zmarł młody strażak OSP z Troszyna - Andrzej Tyszka. Mężczyzna "na wieczną wartę" odszedł w środę 17 lipca. Na łamach naszego serwisu informowaliśmy o zbiórce krwi dla zmarłego strażaka. Koledzy śp. Andrzeja Tyszki poinformowali o jego śmierci na profilu facebookowych ostrołęckiego Legionu HDK.

- Kochani chcemy podziękować za udostępnianie apelu i za odpowiedź na apel i tym którzy oddali krew. W środę śp. druh Andrzej Tyszka odszedł na wieczną wartę. Spoczywaj w pokoju. Składamy głębokie wyrazy współczucia dla rodziny. Kochani pamiętajmy krew jest potrzebna cały czas i dzielmy się tym darem życia - czytaliśmy na profilu facebookowym ostrołęckiego Legionu HDK.

Sierpień 2019

W sobotę 17 sierpnia br., w wieku 76 lat, zmarła Teresa Antoszewska, wieloletnia nauczycielka chemii i biologii w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce. W najstarszym ostrołęckim ogólniaku pracowała przez kilkadziesiąt lat. Pełniła różne stanowiska i uczyła całe pokolenia ostrołęczan. Teresa Antoszewska miała 76 lat. Chemii w I LO w Ostrołęce uczyła od 1966 roku. Cztery lata później rozpoczęła nauczanie także biologii. Przez wiele lat (od 1978 r.) była wicedyrektorem najstarszego w naszym mieście liceum. Była także instruktorem i aktywistą harcerskim. Uczyła całe pokolenia ostrołęczan.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się we wtorek 20 sierpnia br. Wystawienie ciała w domu pogrzebowym przy ul. Kujawskiej 13 w Ostrołęce o 13.30. Nabożeństwo żałobne odprawione zostało w kościele pw. Nawiedzenia NMP (fara) o godz. 14.00. Trumna z ciałem zmarłej spoczęła na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Wrzesień 2019

Do wieczności odszedł Arkadiusz Kuśmierczyk, pracownik GOKSiR w Goworowie, gitarzysta zespołów Zupa Grzybowa i Nie Oni Jedni, muzyk sesyjny i weselny. 36-latek zginął w tragicznym wypadku, do którego doszło w Czarnowie (gm. Goworowo), w czwartek 29 sierpnia br. Uroczystości pogrzebowe śp. Arkadiusza Kuśmierczyka odbyły się we wtorek 3 września br. w Goworowie. Jego śmierć była ciosem dla rodziny, przyjaciół, znajomych i współpracowników. W sieci pojawiły się wzruszające pożegnania. We wtorek o godz. 18.00 nastąpiło wyprowadzenie ciała z domu żałoby przy ul. Witosa w Goworowie do kościoła parafialnego, gdzie odbyło się nabożeństwo. Po mszy świętej ciało zmarłego spoczęło na cmentarzu parafialnym.

 

W wieku 96 lat do wieczności odszedł Edmund Babiński, weteran II wojny światowej, siłą wcielony do Armii Czerwonej i wysłany na Daleki Wschód, gdzie walczył m.in. z Japończykami. Zmarł w poniedziałek 9 września br., a w ostatnią drogę udał się w środę 11 września br.

Był niezwykłym człowiekiem z wyjątkową historią. Bardzo otwarty i rozmowny. Chętnie dzielił się swoimi przeżyciami, uwielbiał dzieci. Ostatnie lata swojego życia spędził na os. Łęczysk. Mieszkał w bloku przy ul. Elizy Orzeszkowej. Sąsiedzi i okoliczni mieszkańcy znali go jako starszego pana wygrzewającego się w ciepłe dni w słońcu przed blokiem. Pomimo sędziwego wieku, cieszył się świetnym zdrowiem. Podczas II wojny światowej został siłą wcielony do Armii Czerwonej i wysłany na Daleki Wschód. Walczył z Japończykami, przebywał w pobliżu Muru Chińskiego, Mandżurii i dotarł aż do Władywostoku. Powrót w rodzinne strony zajął mu wiele czasu z uwagi m.in. na brak dokumentów. Do Polski wrócił dopiero rok po wojnie, ukończył kurs obserwatora meteorologicznego i trafił do Ostrołęki, gdzie spędził resztę swojego życia. Był wielokrotnie odznaczany, ale głównie przez obce wojska, którym musiał służyć. W swojej kolekcji posiadał medale i odznaczenia sowieckie, chińskie oraz polskie. Pozostawił po sobie wiele notatek i pamiątek. Żałobna msza święta odprawiona została w kościele pw. Nawiedzenia NMP (fara) w Ostrołęce o godz. 11.00 w środę 11 września br. Ciało śp. Edmunda Babińskiego spoczęło na cmentarzu komunalnym w Ostrołęce.

Zdjęcia: archiwum Mojej Ostrołęki, UG w Kadzidle, UM w Ostrołęce, kadr z wideo "Tygodnika Ostrołęckiego".

Wyświetleń: 24430 komentarze: -
09:31, 01.11.2019r. Drukuj