czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęckie złote lata muzyki rockowej (wideo)

Lata 80. to złoty okres polskiej muzyki rockowej. W Ostrołęce powstało wówczas wiele zespołów. Często była to muzyka buntu z zabarwieniem punkrockowym. Najbardziej znanym zespołem był Opar, który zagrał fenomenalny koncert na scenie głównej festiwalu w Jarocinie w 1984 r.

W pierwszym okresie występował w składzie: Andrzej "Panu" Małkowski - wokal, Adam "Broda" Wołosz - bas, Robert "Zając" Zalewski - gitara, Jacek "Allah" Zych - perkusja i Dariusz "Pistolet" Drężek. Później z zespołu odeszli Robert "Zając" Zalewski i  Dariusz "Pistolet" Drężek. Do Oparu dołączył grający na basie Andrzej "Buster" Bastek, a Adam "Broda" Wołosz zamienił bas na gitarę. r.

ReklamaZ pseudonimami muzyków wiąże się wiele zabawnych opowieści. Adam Wołosz został "Brodą", gdyż nosił szalik z frędzlami. Z pierwszego składu zespołu dobrze znałem śp. "Pistoleta", mieszkał w sąsiednim bloku przy ul. Łęczysk. Niestety nie ma go już wśród nas, ale jestem przekonany, że gra w jednej z niebiańskich kapel. Pamiętam, jak pytałem, skąd wzięła się jego ksywa. Odpowiedział, że swego czasu miał prawą rękę w gipsie. Lekarz założył gips w taki sposób, że palec wskazujący był wyprostowany, a pozostałe przygięte i wyglądało tak, jakby chodził właśnie z pistoletem.

Największym sukcesem zespołu był występ na dużej scenie na festiwalu w Jarocinie w 1984 r. W opinii wielu osób koncert był najlepszym w całej historii festiwalu. Konkurencja była ogromna, ale też muzyka Oparu była ponadczasowa. Sam występ na dużej scenie to ogromne wyróżnienie dla zespołu z Ostrołęki. Kapela zasłynęła utworem "Legitymacja", który był w latach 80. swego rodzaju hymnem ostrołęckiej młodzieży. Dzięki pomocy Adama Wołosza udało się odtworzyć pełen tekst:

Reklama"Legitymacja, legitymacja

Na niej widnieje Twe zdjęcie

A pod nim tłusta pieczątka

Legitymacja, legitymacja

Noś ją przy sobie

bo ona cię chroni przed kłopotami

Bez niej nie wejdziesz na koncert

Bez niej nie ruszasz się z domu

Bez niej nie chodź nocami

Bez niej unikaj patrolu

Legitymacja, legitymacja

Oni już wiedzą

Oni Cię zjedzą

Z nimi nie warto

Oni Cię znajdą

Ona zdradzi Twe imię

Ona zdradzi Twe ruchy

Ona powie, gdzie mieszkasz

Ona powie im wszystko"

 

ReklamaDrugim zespołem z Ostrołęki, który zaprezentował się w Jarocinie w 1984 r. był Awariat. Występował w składzie: Wiesław "Góral" Górski - wokal, Maciej Barcikowski - gitara, Tomasz Rosenbaum - bas, Wojciech "Wasyl" Wasilewski - perkusja. Nie miał zaszczytu zagrania na dużej scenie, ale jak wspomniałem, konkurencja była ogromna.

Po wielu latach Adam Wołosz nagrał cudowny utwór "Maciek". Zadedykował go gitarzyście Awariatu Maciejowi Barcikowskiemu. Tak się złożyło, że wraz z Adamem Wołoszem i Maciejem Barcikowskim razem wychowywaliśmy się przy ul. Orzeszkowej. Adam rozpoczyna utwór słowami:

"Ja Ci mówię Maciek jest dobrze

Jeszcze kilku z nas tu żyje".

I niech tak zostanie.

Nagranie poniżej pochodzi z demo nagranego w 1984 r. i zostało delikatnie zremasterowane (było fatalnej jakości). Ale tyle w nim energii, że kilka elektrowni jest bez szans. Zdjęcie zostało pokolorowane i pochodzi z koncertu w ZSZ nr 1. To pierwszy skład "Oparu",

Od lewej: Adam "Broda" Wołosz - bas, Robert "Zając" Zalewski - gitara, Jacek "Allah" Zych - perkusja, Andrzej "Panu" Małkowski - wokal i Dariusz "Pistolet" Drężek.

 

Zespół Opar

O autorze

Maciej Kleczkowski - wiceprezydent Ostrołęki, wieloletni radny, miłośnik Kurpi. Ogromnym powodzeniem cieszą się jego transmisje na żywo na Facebooku.

Więcej publikacji w dziale Mało obiektywnie.

Wyświetleń: 7349 komentarze: -
11:22, 03.11.2019r. Drukuj