środa, 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Jak kupić samochód używany do jazdy po mieście?

Jazda po mieście wygląda zupełnie inaczej niż przemieszczanie się poza terenem zabudowanym. W mieście często przyśpiesza się i zwalnia, a także sporo czasu spędza się w korkach, które w godzinach szczytu tworzą się w niemalże każdej części największych aglomeracji w całym kraju.

Aby szybciej i ekonomiczniej poruszać się po terenie miasta, powinno się wybrać odpowiedni samochód. Jak kupić używane auto miejskie? Na co zwrócić uwagę?

Spalanie w mieście - co wpływa na zużycie paliwa?

Zużycie paliwa w mieście różni się od spalania w długiej trasie. Częste hamowanie, postoje na światłach z włączonym silnikiem i ciągłe zmienianie biegów sprawia, że spalanie w mieście na każde 100 km jest wyższe niż w przypadku jazdy poza miastem. Z tego powodu szczególnie ważne jest przyjrzenie się przeciętnemu zużyciu benzyny lub gazu w przypadku mało ekonomicznej jazdy. Aby je poznać, można zarówno zapytać o to sprzedawcę samochodu używanego, jak i przyjrzeć się wysokości średniego spalania podanej przez producenta danego modelu.

Na portalu sprzedawacz.pl znajdzie się wiele modeli samochodów, które cechuje niskie spalanie w mieście. Zwykle najlepszym wyborem są auta używane z instalacją LPG lub z niewielkim silnikiem benzynowym. Jazda samochodem na gaz jest tania, lecz zakup auta z gotową instalacją jest pewnym ryzykiem. Często bezpieczniejszym wyjściem jest samodzielne zamontowanie nowej instalacji LPG. Jeżeli posiada się większy budżet, możliwe jest zakupienie samochodu hybrydowego. Hybrydy spalają jedynie 3-4 litry paliwa na każde 100 km w mieście, gdyż wykorzystują możliwości, jakie daje jazda z silnikiem elektrycznym. Minusem aut z napędem hybrydowym jest wysoka cena i dość krótka żywotność baterii, która utrudnia znalezienie używanej hybrydy w dobrym stanie technicznym i za rozsądną cenę.

Łatwe parkowanie i zwinność

Samochody używane do miasta powinny sprawdzać się nie tylko na wąskich i zakorkowanych ulicach, ale również na parkingach, które zwykle są przepełnione. W mieście trudno jest znaleźć miejsce do bezpiecznego parkowania, zarówno w okolicach sklepów i w galeriach handlowych, jak i w reprezentacyjnych dzielnicach, gdzie większość parkingów jest płatna. Aby bez większych problemów zaparkować samochód w mieście, powinno się postawić na model, który jest zwinny i niewielki. W mieście znacznie łatwiej przemieszczać się niedużym samochodem niż pojemnym kombi. Małe modele mieszczą się bez trudu nawet na ciasnym miejscu parkingowym, gdy kierowca stojący obok nieprawidłowo zaparkował swoje auto.

Auta używane z segmentu B

Do miasta poleca się pojazdy, które należą do segmentu B. Większość z nich ma kompaktowe wymiary, jednak ich wnętrze jest komfortowe i dość przestronne. Bez trudu zmieści się w nich nawet rodzina z dwójką dzieci lub kilkoro współpracowników, wspólnie dojeżdżających do pracy. Na sprzedawacz.pl znajdzie się sporo ofert dotyczących sprzedaży pojazdów z tego segmentu, w tym aut mających mniej niż 10 lat. Dzięki temu ma się szansę wybierać spośród stosunkowo nowych, wygodnych pojazdów, które sprawdzą się w korkach, na wąskich uliczkach i parkingach. Wiele z nich jest dodatkowo wyposażonych w czujniki parkowania, ułatwiające bezpieczne zajęcie miejsca postojowego i wyjechanie z ciasnego parkingu wypełnionego samochodami.

Wiek samochodu do miasta

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku samochodów miejskich jest zakup nowego pojazdu, jednak większości Polaków nie może sobie pozwolić na takie rozwiązanie ze względu na zbyt wysoką cenę nowych aut. Samochody z drugiej ręki kosztują nawet 25-30 procent mniej już po 2-3 latach od ich zakupu w salonie. Jeżeli szuka się sprawnego i wygodnego auta miejskiego, dobrze jest postawić na pojazdy, które mają maksymalnie 8-10 lat. Starsze pojazdy zwykle są już nadmiernie wyeksploatowane, co negatywnie wpływa na ich sprawność. Przebieg pojazdu powyżej 150-200 tysięcy kilometrów w przypadku młodszych samochodów jest sygnałem, że auto było intensywnie użytkowane nie tylko do typowo miejskiej jazdy, co z pewnością odbije się na jego osiągach i żywotności silnika.

Gdzie szukać miejskiego samochodu?

Gdy szuka się samochodu do miasta, dobrze jest zdecydować się na zakup pojazdu w niedalekiej okolicy. Często ciekawe auta na sprzedaż są wystawione w sąsiedztwie. Ich zakup wiąże się z niewielkimi kosztami. Dodatkowo historia samochodu z bliskiej okolicy jest dość łatwa do sprawdzenia - rzadko zdarza się, by sprzedawca zatajał informacje o wypadkach lub sposobie użytkowania pojazdu. Ponadto niemalże nigdy nie zdarza się, by w sąsiedztwie sprzedawane były pojazdy kradzione, których zakup może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla nabywcy.

Samochodu używanego do miasta można poszukać również w Internecie. Wystarczy wybrać określony typ auta, a także okolicę, w której chce się sprawdzić dostępne oferty. Dzięki temu w kilka minut wybierze się atrakcyjne oferty sprzedaży aut miejskich zarówno od osób prywatnych, jak i handlarzy oferujących nawet kilkanaście różnych pojazdów.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 2555 komentarze: 0
04.11.2019, 12:37r. Drukuj
Powrót