piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Pomagają uzależnionym wyjść z nałogu. W Myszyńcu powstało Centrum Usług Społecznych (zdjęcia)

W Myszyńcu od kilku miesięcy działa Centrum Usług Społecznych. Placówka ma charakter wielofunkcyjny. Oferuje fachową, bezpłatną pomoc osobom uzależnionym, współuzależnionym, rodzinom dotkniętym przemocą domową oraz prowadzi zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci.

Centrum Usług Społecznych powstało w sierpniu 2019 roku. Mieści się w budynku starej hydroforni w Myszyńcu.

ReklamaW placówce funkcjonuje Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - Ognisko wychowawcze "Kolorowe kredki" oraz dwa punkty konsultacyjne dla osób uzależnionych.

- Pomysł powołania centrum narodził się z powodu rewitalizacji budynku hydroforni i pozyskania środków unijnych. W Centrum Usług Społecznych mieści się Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - Ognisko wychowawcze "Kolorowe kredki", w którym uczestniczy trzydzieścioro dzieci z Myszyńca, mieści się Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dwa punkty konsultacyjne, w których przyjmują terapeuci do spraw uzależnień m.in. od alkoholu i narkotyków - informuje Mirosława Gruszewska, przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Myszyńcu.

W ramach konsultacji specjaliści motywują osoby uzależnione i współuzależnione do podjęcia psychoterapii w zakładach lecznictwa odwykowego, kierują na specjalistyczne leczenie, rozpoznają zjawiska przemocy domowej, udzielają stosownego wsparcia i informacji o możliwościach uzyskania pomocy i powstrzymania przemocy, inicjują interwencje w przypadku diagnozy przemocy domowej.        

Reklama- Z porad specjalistów korzystają osoby pełnoletnie. Terapeuci nie odmawiają pomocy nikomu. Zdarza się, że to rodzice przyprowadzają do centrum swoje niepełnoletnie dzieci, które miały pierwszy kontakt z używkami. W punktach konsultacyjnych, które działają już na naszym terenie od 10 lat pracują, certyfikowani specjaliści terapii uzależnień od alkoholu, narkotyków, hazardu i innych środków psychoaktywnych. Wiedza oraz doświadczenie zawodowe tych osób pozwoliło im na zdobycie zaufania wśród mieszkańców i klientów GKRPA, a także członków ich rodzin. Myślę, że o ogromie pracy wykonanej przez punkty konsultacyjne świadczy liczba 77 osób, które w 2018 roku podjęły współpracę z ośrodkami terapii, a także ilość 421 porad udzielonych przez terapeutów w tych właśnie punktach - informuje Mirosława Gruszewska z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Myszyńcu.

Punkty konsultacyjne umożliwiają osobom uzależnionym uzyskanie fachowej porady i wsparcia z zachowaniem stuprocentowej anonimowości.

- Ważna rola tego punktu jest taka, że tu przyjeżdżają ludzie, którzy mogą pomagać osobom uzależnionym od alkoholu i narkotyków. Jest to dla osób uzależnionych miejsce bezpieczne, komfortowe pod względem intymności. Osoby, które pracują w centrum mają bardzo dużą wiedzę i kompetencje, aby pomagać tym osobom - mówi Mirosława Gruszewska.

W Centrum Usług Społecznych mieści się także Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - Ognisko wychowawcze "Kolorowe kredki", które organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci z gminy Myszyniec.

Reklama- Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - Ognisko wychowawcze funkcjonuje na terenie gminy Myszyniec od 19 lat czyli od 2000 roku. Dzieci mają tu możliwość spotykania się po lekcjach i odrabiania prac domowych, możliwość zjedzenia drobnego posiłku. Do godziny 16.00 mogą spędzać tu swój wolny czas - wyjaśnia Mirosława Gruszewska.

Gmina Myszyniec nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w kwestii pomocy osobom uzależnionym i dotkniętym przemocą. Władze gminy planują rozszerzenie usług świadczonych przez Centrum Usług Społecznych poprzez nawiązanie współpracy z prawnikiem i kuratorem.

- W przyszłości mamy też nadzieję na rozszerzenie pracy Centrum Usług Społecznych na usługi prawnicze, a także punkt konsultacyjny w którym będzie przyjmował i porad udzielał kurator. Nawiązanie współpracy z kuratorem, który pracuje na terenie gminy od 16 lat jest dla nas bardzo ważne, ponieważ bardzo dobrze znany jest mu problem degradacji w rodzinach z powodu uzależnień i tu także posiadana przez kuratora wiedza i doświadczenie zawodowe mogą pozwolić na unikniecie problemów w wielu rodzinach, zwłaszcza tam gdzie chodzi o młodzież - informuje Mirosława Gruszewska.

ReklamaW gminie zawiązała się grupa wsparcia anonimowych alkoholików "Alanon" i Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich "Nowa Droga", które promuje zdrowy styl życia, organizuje spotkania i maratony terapeutyczne.

Centrum planuje w przyszłości zorganizować cykl szkoleń dla rodziców, nauczycieli, funkcjonariuszy policji, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Myszyńcu oraz kuratorów społecznych dotyczące przemocy w rodzinie, a także prowadzić zajęcia dla osób uzależnionych i współuzależnionych, dorosłych dzieci alkoholików, oraz dzieci z rodzin w których występują problemy uzależnień.

Centrum Usług Społecznych mieści się w budynku byłej hydroforni przy ulicy Plac Wolności 61 w Myszyńcu.

Fot. Centrum Usług Społecznych.

Zobacz zdjęcia:
Centrum Usług Społecznych

Więcej zdjęć: Centrum Usług Społecznych

Wyświetleń: 3747 komentarze: -
12:59, 06.11.2019r. Drukuj