środa, 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Barwny Festiwal Dyni w Kadzidle (zdjęcia)

W Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle bawiono się podczas Festiwalu Dyni. To pierwsza edycja wydarzenia, którego głównym bohaterem stało się jesienne warzywo, goszczące od lat na kurpiowskich stołach. Dynia, zwana w naszym regionie także malonem, to bogactwo zdrowia, ale też wdzięczny obiekt artystyczny.

Impreza miała na celu integrację lokalnej społeczności, ale przede wszystkim zaprezentowanie bohatera tego wydarzenia - dyni, jednego z najpiękniejszych i najzdrowszych jesiennych warzyw.

Reklama Wydarzenie otworzył wójt Dariusz Łukaszewski. Później na uczestników czekało wiele atrakcji. Przed publicznością wystąpiła m.in. grupa dialektowa ze Szkoły Podstawowej w Kadzidle, pod kierunkiem Haliny Cichoń oraz członkowie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Kadzidło. Zaprezentowano także efekty projektu pt. "Powrót dyni na kurpiowskie stoły” oraz folder z przepisami na potrawy pt. "Zdrowie w kolorze dyni". Uczestnicy wydarzenia usłyszeli także wiersz autorstwa Danuty Staszewskiej pt. "Kurpśoske malóny".

Na temat zdrowotnych i odżywczych właściwości dyni mówiła dietetyk i specjalistka w zakresie żywienia Magdalena Kacperek. Nie zabrakło także prezentacji potraw z malona (dyni), degustacji smakołyków, a także wspólnych tańców i śpiewu. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zatytułowana "Kurpśoske målóny pśękne jϊ zdrowe", prezentująca różne odmiany dyni wraz ze wskazaniem wartości odżywczych.

Reklama Na imprezę zaprosili wójt gminy Kadzidło, Stowarzyszenie Kurpiowskie Inspiracje, sołectwo Grale, KGW Todzia i Siarcza Łąka oraz Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. M. Mieszki w Kadzidle.

Festiwal odbył się w sobotę 9 listopada br. w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle.

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy Robertowi Niedzwieckiemu.

Zobacz zdjęcia:
I Kurpiowski Festiwal Dyni w Kadzidle

Więcej zdjęć: I Kurpiowski Festiwal Dyni w Kadzidle

Wyświetleń: 1640 komentarze: 2
10.11.2019, 09:49r. Drukuj
Powrót


Kurp @ 10:49, 10.11.2019

IP: 87.205...16

Współpraca wszystkim się opłaca. Piękny efekt końcowy, festiwal jak malowany. Brawo Stowarzyszenie Kurpiowskie Inspiracje, brawo Panie z KGW, brawo fascynaci regionu ale szacun dla włodarza gminy Dariusza. Dobrze dobrane składniki dają sukces i smakują jak zupa z dyni.

465 @ 11:01, 10.11.2019

IP: 78.152...69

Gratulacje dla SKI!