sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Nowy przedmiot w szkole. Uczestnictwo we mszy świętej

Zaniepokojony rodzic poinformował nas o nietypowym przedmiocie szkolnym, który został wprowadzony do jednej z ostrołęckich podstawówek. W dzienniku elektronicznym, obok tradycyjnych przedmiotów takich jak język polski czy matematyka, widnieją zajęcia z uczestnictwa we mszy świętej.

Nasz czytelnik, a jednocześnie rodzic dziecka uczęszczającego do jednej z ostrołęckich podstawówek przesłał do naszej redakcji screen ekranu, który przedstawia fragment dziennika elektronicznego "Vulcan".

ReklamaNa zdjęciu obok typowych przedmiotów szkolnych znalazł się odrębny przedmiot o nazwie "religia - uczestnictwo we mszy świętej". I nie chodzi tu bynajmniej o tradycyjne zajęcia z religii, gdyż przedmioty "religia" i "religia - uczestnictwo we mszy świętej" znajdują się w osobnych rubrykach w dzienniku elektronicznym.

Nie wiadomo, w jaki sposób przedmiot jest rozliczany. Czy sprawdzana jest obecność i wystawiane są oceny.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Piotra Potulskiego, kierownika biura prasowego Urzędu Miasta Ostrołęki.

Reklama- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U.2019.639)  nie ma przedmiotu "religia- uczestnictwo we mszy świętej”, jest natomiast religia/etyka. Nie może być więc sprawdzane i oceniane uczestnictwo w praktykach religijnych. Podobnie rozstrzyga tą kwestię Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.1997.78.483), która gwarantuje każdemu obywatelowi wolność sumienia i wyznania. Zapis art. 53 ust. 6 wyżej cytowanej ustawy mówi, że nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia lub nieuczestniczenia w praktykach religijnych. Także Dyrektorium Katechetyczne Kościoła Katolickiego (rozdział IV pkt 83) jasno stwierdza. Podstawą wystawiania oceny szkolnej w nauczaniu religii jest wiedza ucznia, jego umiejętności, a także aktywność, pilność i sumienność. Nie powinno się natomiast oceniać za udział w praktykach religijnych. Należy bowiem przyjąć zasadę, obecną też w katechezie parafialnej przed 1990 rokiem, że życie religijne jest przedmiotem osądu sumienia dokonywanego wobec Boga - wyjaśnia Piotr Potulski z UM w Ostrołęce.

Wyświetleń: 47152 komentarze: -
08:13, 11.11.2019r. Drukuj