piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Ministerstwo Energii do likwidacji. Krzysztof Tchórzewski zbyt uległy?

Rząd, mimo apelu Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność, zdecydował się na likwidację Ministerstwa Energii. Chce zmienić podejście do sektora węglowego. Krzysztof Tchórzewski, który kierował resortem, wróci do pracy poselskiej. Zarzucono mu, że jest zbyt uległy wobec górniczych związków.

Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność wystosowała pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym domagała się pozostawienia nadzoru nad branżą górniczo-energetyczną Ministerstwu Energii.

ReklamaJak napisali związkowcy formuła, w której jeden resort, czyli Ministerstwo Energii, odpowiada za nadzór nad wszystkimi przedsiębiorstwami branży górniczej i energetycznej, jest najbardziej efektywnym sposobem zarządzania tym sektorem.

Mimo apelu Solidarności, zdecydowano się na likwidację resortu energii. Krzysztof Tchórzewski, który kierował Ministerstwem Energii, ma wrócić do pracy poselskiej (w tegorocznych wyborach do Sejmu zdobył w naszym okręgu 62891 głosów - 13,89 proc.).

Zdaniem dziennikarzy portalu gospodarczego wnp.pl, adwersarze zarzucali Krzysztofowi Tchórzewskiemu między innymi, że jest zbyt uległy wobec górniczych związków, które skutecznie hamowały wprowadzenie zmian organizacyjnych w branży czy też zmian dotyczących systemu górniczych wynagrodzeń.

- Atakowano go między innymi też za to, że postanowił, iż Elektrownia Ostrołęka będzie na węgiel, a nie na gaz. A i w samym Prawie i Sprawiedliwości byli tacy, którzy krytycznie oceniali Tchórzewskiego - między innymi za to, że dopuścił do likwidacji kopalni Krupiński w Suszcu - czytamy na stronie wnp.pl.

ReklamaTa opozycja wewnątrz PiS - jak zauważyli dziennikarze wnp.pl - przełożyła się też na pozycję Tchórzewskiego i ocenę jego dokonań.

- Podkreślano, że na początku kierowane przez niego Ministerstwo Energii skutecznie ugasiło pożary i uratowało górnicze spółki, ale potem ugrzęzło w koleinach. Jednak zachodzi podstawowe pytanie: czy w tak specyficznej branży, z tak silnymi związkami zawodowymi można było zrobić więcej i przeforsować wiele trudnych decyzji, w tym tych dotyczących organizacji pracy kopalń i wydłużenia ich tygodnia pracy do sześciu dni - czytamy w serwisie gospodarczym.

Pełna treść artykułu:

Górnictwo przestanie być hołubione

Wyświetleń: 3503 komentarze: -
14:32, 13.11.2019r. Drukuj