środa, 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Jesteś uczniem lub studentem i marzy ci się kariera wojskowa? Weź udział w projekcie "Ferie z WOT"

Uczniowie i studenci, którym marzy się kariera wojskowa mogą wziąć udział w projekcie "Ferie z WOT". W czasie zimowej przerwy w nauce ochotnicy odbędą podstawowe szkolenie zakończone złożeniem przysięgi wojskowej. 8 lutego projekt rusza na północnym Mazowszu.

W Wojskach Obrony Terytorialnej po raz kolejny rozpoczynamy projekt "Ferie z WOT". Skierowany jest on do młodych osób, które uczą się lub studiują.

Reklama To początek drogi, gdyż cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy.

- Obserwujemy wzmożone zainteresowanie służbą w naszej formacji wśród młodych ludzi. Co trzeci nasz żołnierz ma mniej niż 25 lat. Szczególną grupą są uczniowie i studenci. Ich zainteresowanie wstąpieniem do WOT szczególnie widać podczas zimowej i letniej przerwy w nauce. Przygotowanie rozwiązania systemowego, które umożliwiło im udział w szkoleniach było dla nas jednym z priorytetów. Projekty "Ferie z WOT" oraz "Wakacje z WOT" spełniły swoją rolę i doprowadziły do sytuacji, w której młodzi ludzie mogą służyć ojczyźnie bez uszczerbku w nauce. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że projekt jest potrzebny i z pewnością będzie kontynuowany w kolejnych latach - mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Pierwsze szkolenia w ramach "Ferii z WOT" rozpoczną się już 11 stycznia na terenie Lubelszczyzny, Podkarpacia i Pomorza, dzień później na Ziemi Łódzkiej, a od 13 stycznia na Śląsku. 18 stycznia szkolenie rozpocznie się na terenie Warmii i Mazur. 24 stycznia szkolenie rozpoczną ochotnicy z woj. kujawsko-pomorskiego, a dzień później z Ziemi Lubuskiej. 8 lutego projekt rusza w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej stacjonującej na północnym Mazowszu oraz w woj. dolnośląskim.

Reklama Ochotnicy z terenu woj zachodniopomorskiego szkolenia rozpoczną 10 lutego. W drugiej edycji projektu "Ferie z WOT" udział weźmie dwanaście brygad obrony terytorialnej. Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT i wziąć udział w projekcie "Ferie z WOT" powinni już zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień. Wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 22 tys. żołnierzy, z czego ponad 2 tysiące stanowią mazowieccy terytorialsi.

Fot. WOT.

Wyświetleń: 851 komentarze: 2
18.11.2019, 09:36r. Drukuj
Powrót


Jan Kowalski z Ostrołęki @ 14:40, 19.11.2019

IP: 188.146...230

Oddajcie pieniądze prawdziwej armii i przestańcie się bawić za pieniądze podatników.

Jak Kowalski z Ostrołęki @ 14:47, 19.11.2019

IP: 188.146...230

Cyt.:
"Wydatki na żołnierza OT wyniosą w cztery lata 130 tys. zł, o ile na koniec 2019 r. będzie ich 30 tys."

Dla porównania:
- wojska lądowe – 65 tys. zł
- wojska powietrzne - 89 tys. zł
- marynarka wojenna - 84 tys. zł

To jest jakaś kompletna aberracja, żeby na niedzielne wojsko wydawać więcej niż na zawodową armię - komu to ma służyć, tym, którzy mają ochotę od czasu, do czasu ponosić broń?

Co mają o tym myśleć zawodowi żołnierze?