poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Jak wybrać dobre używane wózki widłowe? Doradzamy!

Zakup używanych wózków widłowych to poważna i wymagająca decyzja. Warto przygotować się do niego dobrze, tak aby poprzedzony był rzetelnym porównaniem ofert oraz kompleksowym sprawdzeniem sprzętu. O tym, jak ustrzec się pułapek i wybrać dobre używane wózki widłowe opowiadamy w artykule.

Używane wózki widłowe cieszą się dość dużą popularnością, szczególnie w branży magazynowej oraz przedsiębiorstwach obsługujących ciężkie, wielkogabarytowe ładunki. W tego typu miejscach liczy się głównie wydajność i duża efektywność, ważna jest nieprzerwana praca oraz jak największa liczba wykonanych cykli przejazdów. Dlatego tak ważne jest, aby używane wózki widłowe były w pełni sprawne.

Reklama Oczywiście, używany sprzęt nie jest przeznaczany tylko i wyłącznie do najcięższych, najtrudniejszych prac. Dla wielu firm o mniejszym kapitale, używane wózki widłowe stanowią zamienniki nowych urządzeń - wykonując wszystkie prace związane z transportem bliskim i magazynowym - począwszy od rozładunku towarów, przez przewożenie i składowanie, aż po załadunek. Ponadto, na równi z nowymi urządzeniami, używane wózki wykorzystuje się w transporcie zakładowym, między stanowiskami i we wszelkich niezbędnych operacjach innego typu.

Pierwsze kroki

Decyzja o zakupie używanego wózka widłowego wynika zazwyczaj z dwóch powodów:

- chęci zaoszczędzenia na zakupie sprzętu;

- konieczności szybkiego nabycia urządzenia, gdyż jest ono niezbędne w codziennej pracy.

Czasem oczywiście te dwa czynniki łączą się ze sobą i firma potrzebuje zakupić wózek widłowy, wybierając urządzenie używane, gdyż budżet nie pozwala na kupno nowego dostępnego sprzętu.

Nie mniej, w dzisiejszych czasem wybór używanych urządzeń jest nie tylko bardzo korzystny, ale także… modny. Współcześnie, gdy coraz większą uwagę przywiązuje się do problemu związanego z nadmierną produkcją odpadów, istotne jest, aby urządzenia takie jak samochody czy wózki widłowe były wykorzystywane przez maksymalnie długi okres, także będąc sprzętami z tzw. “drugiej ręki”.

Reklama Wybór urządzenia

Jak zaznaczono na wstępie podczas wyboru urządzenia warto porównać różne oferty, tak aby wybrać, jak najlepiej dopasowany sprzęt, który będzie posiadał:

- wystarczający udźwig maksymalny;

- prawidłowo dopasowaną wysokość podnoszenia;

- odpowiednie wymiary;

- niezbędne funkcje;

- atrakcyjne dodatki.

Podejmując decyzję o wyborze używanego wózka widłowego najważniejszy jest oczywiście bezapelacyjnie jego stan techniczny - jednak samodzielnie ocenić można go dopiero dokonując oględzin sprzętu na żywo. Zanim do tego dojdzie, przeglądając oferty w sieci, warto sprawdzać i porównywać ze sobą ceny urządzeń w oparciu o:

- rok produkcji;

- ilość przepracowanych motogodzin;

- marki urządzeń;

- dodatkowe elementy wyposażenia;

- inne informacje (np. dotyczące wymienionych części w wózku, konieczności dokonania konkretnych napraw, obowiązującej gwarancji na zakup urządzenia itp.).

Warto skoncentrować się na wyborze używanych wózków widłowych znanych i dużych marek. I to wcale nie dlatego, żeby móc chwalić się posiadaniem firmowego sprzętu, ale z tej przyczyny, że markowe urządzenia zwykle produkowane są ze znacznie lepszych jakościowo komponentów. Ich projekty są szczegółowo przemyślane, a zastosowane w nich technologie testuje się często latami. W przypadku marek takich jak Toyota, Linde, Manitou czy Nissan, można mieć pewność tego, że wózki sprawdzą się przez wiele lat nawet pracując w ciężkich i wymagających warunkach. Używane wózki widłowe wymienionych znanych marek można znaleźć np. tutaj na jednym z wielu funkcjonujących w Polsce składów wózków nowych i używanych.

Reklama Na żywo

Niewielu z przedsiębiorców decyduje się na zakup używanego sprzętu bez oglądania go na żywo przed dokonaniem płatności. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, zdecydowanie lepiej obejrzeć sprzęt przed zakupem. Podczas oględzin warto zwrócić uwagę na karoserię urządzenia - nie pod kątem ogólnego prezentowania się używanego wózka widłowego, ale analizy ewentualnych uszkodzeń mechanicznych powstałych w wyniku nieprawidłowego użytkowania pojazdu.

Koniecznie należy także wykonać kilka prób, mających na celu ocenę jakości funkcjonowania podstawowych układów w wózku.

Co istotne - jeśli samodzielnie nie potrafisz ocenić stanu technicznego urządzenia, na oględziny zabierz ze sobą zakładowego konserwatora wózków widłowych lub operatora wózków o długim stażu. Będą oni potrafili ocenić stan techniczny sprzętu, a operator może nawet spróbować prowadzić urządzenie.

Płatność

Jak wiadomo, płatność jest najmniej przyjemną częścią zakupu. Warto zawczasu dopytać o wszystkie dostępne formy finansowania używanego wózka widłowego oraz ewentualne zniżki.

Jeśli w przyszłości spodziewamy się zapotrzebowania na następne sprzęty, można także próbować wynegocjować zniżkę na kolejny zakup.

Dokonując płatności, pamiętaj o podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Przed podpisaniem dokładnie przeczytaj wszystkie warunki, upewnij się, że na umowie została wpisana właściwa kwota, a także dowiedz się, jakie są warunki ewentualnego odstąpienia od warunków umowy.

Podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowaliśmy rady dotyczące przebiegu procesu zakupu używanych wózków widłowych. Mamy nadzieję, że dokonując zakupu sprzętu, skorzystacie z nich, dzięki czemu wybierzecie doskonale dopasowane do swojej branży wydajne urządzenia.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 545 komentarze: 0
20.11.2019, 08:34r. Drukuj
Powrót