wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Rolniczy handel detaliczny z dotacją ARiMR. Będzie można kupić produkty wprost od rolnika

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo rozpocznie się 21 listopada i potrwa do 20 grudnia 2019 r.  

Czym jest rolniczy handel detaliczny? Umożliwia on rolnikowi sprzedaż żywności wyprodukowanej i przetworzonej we własnym gospodarstwie bezpośrednio konsumentowi. Odbywa się to z pominięciem pośredników, co pozwala uzyskiwać lepsze ceny za sprzedawane produkty rolno-spożywcze.

Reklama Na takie rozwiązanie czekali nie tylko rolnicy i mali przetwórcy, ale przede wszystkim konsumenci, którzy z chęcią zakupiliby produkty z lokalnego gospodarstwa, ale do tej pory nie mieli takiej możliwości. Rolniczy handel detaliczny (RHD) jest więc dobrym sposobem na zwiększenie dochodów rolniczych rodzin, ale też świetna okazją dla konsumentów, aby spróbować zdrowych, swojskich produktów, wprost od rolnika.

Pomoc na rozwój tego typu działalności na wsi ogłosiła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Projekt będzie realizowany z budżetu PROW 2014-2020 w ramach "Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój".  

Reklama - O pomoc w agencji będą się mogli ubiegać rolnicy lub ich małżonkowie, ubezpieczeni w KRUS z mocy ustawy w pełnym zakresie, którzy już prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność przetwórczą i sprzedaż produktów przetworzonych w ramach RHD. Lista produktów przetwarzanych i jednocześnie zbywanych (wymóg łączny) obejmuje w tym przypadku m.in. przetwory z owoców i warzyw, np. soki, dżemy, kiszonki, marynaty, koncentraty; przetwory zbożowe: mąki, kasze, płatki, otręby oraz oleje, wędliny, produkty mleczne, np. jogurty, sery, śmietana. Należy zaznaczyć, że do prowadzenia rolniczego handlu detalicznego nie jest wymagane uzyskanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - czytamy na stronie ARiMR.

Wsparcie jest przyznawane w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji. Maksymalna kwota pomocy wynosi 100 tys. zł.

Zainteresowani mogą składać wnioski w oddziałach regionalnych ARiMR od 21 listopada do 20 grudnia br.

Więcej informacji na stronie ARiMR.

Wyświetleń: 1530 komentarze: 2
20.11.2019, 09:03r. Drukuj
Powrót


Toro USA @ 17:16, 20.11.2019

IP: 89.17...86

Wielkiej łaski żeśmy dostąpili

KB @ 18:35, 20.11.2019

IP: 2a01:110f...cf65

Powinno takie cos być dawno w Holandii czy w Niemczech rolnicy maja utworzone spodzielnie gdzie swoje produkty przetwarzają mleko na ser ,jogurty i wiele innych rzeczy tak samo mieso kielbasa i inne wędliny mięsne .Nie wiem czy w Polsce takie cos można utworzyć a dlatego ze panuje straszna zazdrość i byłoby pelno oszustwa .