środa, 26 lutego 2020 r., imieniny Aleksandra, Mirosława, Dionizego

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Promocja nowego tomiku wierszy Karola Samsela. To poezja inspirowana obrazami Stanisława Skolimowskiego

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbędzie się promocja najnowszego tomiku wierszy Karola Samsela pt. "Mistrzowie francuskiej szkoły barbizońskiej". Inspiracją do napisania tomiku były obrazy Stanisława Skolimowskiego. Wstęp wolny.

To już kolejna poetycka publikacja na koncie najbardziej aktywnego piewcy literatury w Ostrołęce - Karola Samsela.

Reklama Tym razem autor zgłębił malarską twórczość Stanisława Skolimowskiego i uwiecznił ją w poetyckiej formie.

Karol Samsel urodził się 3 sierpnia 1986 r. Od najmłodszych lat brał udział w konkursach recytatorskich i interesował się poezją i literaturą. Jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrołęce, Gimnazjum nr 2 i I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce. Od 29 kwietnia 2014 r. jest doktorem nauk humanistycznych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także filozofię w Instytucie Filozofii i Socjologii UW. Jest członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC), prezesem Warszawskiego Koła Norwidologicznego, redaktorem serii książek "Powrót do Karczewskiej".

To laureat wielu prestiżowych nagród i ogólnopolskich konkursów literackich, w tym Ostrołęckiego Konkursu Literackiego im. D. Maliszewskiego, "Jesiennej Chryzantemy" czy Pierwszego Turnieju Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej. Swoje wiersze i artykuły krytyczno-literackie drukował m.in. w "Zeszytach Poetyckich", "Poezji Dzisiaj", "Szafie", "Tekstualiach", "ZNAJ-u", "Kozimrynku", "Znad Willi".  W 2003 r. ukazał się nakładem Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki pierwszy tomik wierszy pt. "Labirynt znikomości". Kolejne książki poetyckie Samsela to "Czas teodycei" (2007 r.), "Manetekefar" (2009 r.), "Kamienie - Pieśni na pożegnanie", (2010 r.), "Dormitoria" (2011 r.), "AltissimumAbiectum" - wspólnie z Krzysztofem Schodowskim (2012 r.), "Dusze jednodniowe" (2013 r.), "Więdnice" (2014 r.), "Prawdziwie noc" (2015 r.), "Jonestown" (2016 r.), "Puste noce, 31 odbić Ostrołęki" - wspólnie z Krzysztofem Michem (2017 r.), "Z domami ludzi" (2017 r.), "Autodafe" (2018), "Autodafe 2" (2019 r.). 

Reklama Karol Samsel to bardzo aktywny uczestnik ważnych wydarzeń literackich nie tylko w rodzinnym mieście, ale też w Polsce. Jest m.in. współorganizatorem Festiwalu Literackiego im. Edwarda Kupiszewskiego - "Kupiszewiada", prowadzi cykliczne spotkania literackie i wydarzenia kulturalne, zaprasza literatów z całej Polski, sam jest zapraszany jako uznany ekspert do rozmaitych programów telewizyjnych o tematyce literackiej i kulturalnej.

W czerwcu tego roku Karol Samsel osiągnął kolejny stopień awansu zawodowego. Rada Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego nadała dr. Karolowi Samselowi tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych, w dyscyplinie literaturoznawstwo. 

Promocja tomiku wierszy "Mistrzowie francuskiej szkoły  odbędzie się w poniedziałek 25 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wyświetleń: 925 komentarze: 0
23.11.2019, 08:35r. Drukuj
Powrót