czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Katarzynki i andrzejki. Czas na zabawę, wróżby i lanie wosku

Zbliżają się andrzejki - jedne z bardziej popularnych imienin w Polsce, przypadające 30 listopada. To także słynny wieczór wróżb - ludowy zwyczaj kultywowany od setek lat w wigilię świętego Andrzeja czyli z 29 na 30 listopada. Jest to również okazja do wyprawiania hucznych zabaw przed nadchodzącym Adwentem.

Dawno temu wróżby andrzejkowy miały tylko charakter matrymonialny i były przeznaczone dla panien na wydaniu. Teraz są dla wszystkich i stanowią okazje do spotkań towarzyskich i dobrej zabawy.

ReklamaOdpowiednikiem andrzejek dla mężczyzn były katarzynki obchodzone z 24 na 25 listopada. Wówczas to kawalerowie urządzali spotkania i wróżyli sobie przyszłość oraz termin ożenku czy przyszłą partnerkę. Znane było też porzekadło: W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny.

Powiedzenie związane było z jedną wróżbą polegającą na tym, że kawaler wkładał pod poduszkę dziewczęce przedmioty lub część żeńskiej garderoby, aby sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej. Można było też włożyć pod poduszkę karteczki z pierwszymi literami imion lub całymi imionami, z których zaraz po przebudzeniu należało wylosować jedną, która miała być przyszłą żoną.

Katarzynki przetrwały do dziś w obrzędowości polskiego ludu, ale znacznie bardziej rozpowszechnione są wróżby andrzejkowe wykonywane w wigilię św. Andrzeja czyli z 29 na 30 listopada.

ReklamaZobacz, jakie wróżby andrzejkowe były i są najbardziej popularne. Może wykorzystasz którąś z nich?

1. Jeśli kobieta chciała, aby we śnie ukazała się jej postać przyszłego narzeczonego, musiała cały dzień - w wigilię św. Andrzeja, pościć i modlić się to świętego patrona.

2. Dziewczęta ustawiały swoje buty, jeden za drugim, od ściany pomieszczenia do progu drzwi. Której but jako pierwszy dotarł do progu, ta miała jako pierwsza wyjść za mąż.

3. W andrzejkowy wieczór najpowszechniejszym zwyczajem jest lanie wosku na zimna wodę, najczęściej przez ucho od klucza. Roztopiony wosk przelewano do naczynia, a z kształtu zastygłej masy wróżono przyszłość np. odczytywano pierwszą literę imienia ukochanego czy z rzucanego na ścianie cienia odgadywano przedmiot związany z jego zawodem lub sylwetkę przyszłego narzeczonego.

Reklama4. Znana była też wróżba ze skórki jabłka - panny obierały jabłka, aby skórka była jak najdłuższą, a później rzucały je przez lewe ramię i odczytywały litery, w jakie rzucona skórka się układała - to była pierwsza litera imienia przyszłego partnera.

5. Na rychłe zamążpójście mogła liczyć też panna, która ścięła w dniu św. Andrzeja gałązkę wiani lub czereśni. Jeśli gałązka zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła oczekiwać szybkiego ślubu.

6. W wieczór wróżb losowano też przedmioty o symbolicznym znaczeniu. Rozkładano np. różaniec, pieniądz, obrączkę, listek itp., a osoba z zasłoniętymi oczami, losowała przedmiot. Każda rzecz wróżyła inną przyszłość - stan zakonny, bogactwo, zamążpójście lub staropanieństwo.

Wyświetleń: 1860 komentarze: -
08:36, 23.11.2019r. Drukuj