piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Pisarka Zofia Kossak we wspomnieniach wnuczki. Spotkanie z bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zaprasza na wyjątkowe spotkanie. Gościem wieczornego wydarzenia będzie Anna Fenby Taylor, która opowie o swojej babci - znakomitej pisarce XX wieku - Zofii Kossak. Przed uczestnikami spotkanie pełne wspomnień i nieznanych faktów z życia powieściopisarki.

Zofia Kossak urodziła się w 1889 roku. Po pierwszym mężu nosiła drugi człon nazwiska Kossak-Szczucka, po drugim przyjęła nazwisko Kossak-Szatkowska. To jedna z najwybitniejszych pisarek XX wieku, publicystka, współzałożycielka społeczno-katolickiej organizacji Front Odrodzenia Polski oraz Rady Pomocy Żydom "Żegota". Odznaczona medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" oraz tablicą pamiątkową w Jerozolimie.

ReklamaPisarka wywodzi się z rodu wybitnych malarzy. Jest córką Tadeusza, bliźniaczego brata Wojciecha Kossaka i wnuczką Juliusza Kossaka. Urodzona w Kośminie nad Wieprzem, dzieciństwo i młodość spędziła na Lubelszczyźnie i na Wołyniu, gdzie przeżyła piekło rewolucji bolszewickiej. Swoje wspomnienia z tego okresu opisała w "Pożodze", która jednocześnie stała się jej udanym debiutem literackim. Po śmierci męża, Stefana Szczuckiego, osiadła w 1923 roku w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim, gdzie ponownie wyszła za mąż w 1925 roku za Zygmunta Szatkowskiego, oficera Wojska Polskiego i historyka wojskowości. W okresie międzywojennym w Górkach Wielkich powstały jej najwybitniejsze utwory: książki poświęcone Śląskowi m.in. "Nieznany kraj", "Wielcy i mali", utwory dla dzieci i młodzieży "Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata", "Topsy i Lupus", "Bursztyny", opowieści hagiograficzne "Szaleńcy Boży", a przede wszystkim wielkie powieści historyczne, wśród których trylogia: "Krzyżowcy", "Król trędowaty", "Bez oręża", tłumaczona na 16 języków, przyniosła jej rozgłos i znaczące nagrody. W 1939 roku Zofia Kossak opuściła Górki Wielkie.

ReklamaLata okupacji spędziła w Warszawie. Zaangażowana w pracę konspiracyjną, redagowała podziemną prasę, była współzałożycielką Rady Pomocy Żydom "Żegota". Za tego rodzaju działalność została odznaczona medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" oraz tablicą pamiątkową w Jerozolimie. Przeżyła obóz koncentracyjny Auschwitz II-Birkenau "Z otchłani", a potem Pawiak, gdzie została skazana na śmierć. Uwolniona w lipcu 1944 roku dzięki staraniom władz podziemia, wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie wyjechała z kraju i przebywała w Anglii. Razem z mężem pracowała w trudnych warunkach na farmie Trossell. "Wspomnienia z Kornwalii 1947-1957" wydane w 2007 roku stanowią zbiór barwnych zapisków z tamtego okresu. Podczas przymusowej emigracji powstało wysoko cenione przez zagranicznych krytyków i czytelników "Przymierze", a także "Rok polski" i cz. I "Dziedzictwa". W 1957 roku pisarka powróciła do Polski i osiadła w ukochanych Górkach Wielkich. Zamieszkała w domku dawnego ogrodnika, w którym obecnie mieści się Jej muzeum biograficzne (dwór górecki spłonął w roku 1945). Tutaj spędziła ostatni okres swego życia, pracując wspólnie z mężem nad "Troją Północy", dalszymi częściami "Dziedzictwa" i innymi utworami. Zmarła w 1968 roku. Pochowana została na cmentarzu w Górkach Wielkich, obok ojca Tadeusza Kossaka i synka Julka Szczuckiego.

ReklamaAnna Fenby Taylor jest córką Witolda Szatkowskiego. Urodziła się i wychowała w Wielkiej Brytanii, ukończyła Uniwersytet Londyński - Wydział Medyczny. Od 1996 r. czynnie działa w sprawie wskrzeszenia pamięci o życiu i twórczości Zofii Kossak. W latach od 2004 do 2007 odrestaurowała zniszczone budynki podworskie, uruchomiła Schronisko "Koss". Odkryła prawdziwą datę urodzin babci oraz okoliczności i datę śmierci drugiego syna Zofii Kossak, Tadeusza Szczuckiego. W 1998 roku dzieci Zofii Kossak, Anna i Witold wraz z gminą Brenna założyli Fundację im. Zofii Kossak, która działa do dzisiaj prowadząc Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" w Górkach Wielkich. Placówka została utworzona, by zachować pamięć o Zofii Kossak, której działalność literacka i zawodowa w czasach PRL była skazana na zapomnienie. Prowadzi działalność kulturalną dla dzieci, młodzieży i seniorów, utrzymuje zabytkowy park dworski. Nieprzerwanie od 2008 roku w Górkach odbywa się Artystyczne Lato u Kossaków, obok działa Muzeum im. Zofii Kossak-Szatkowskiej.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 26 listopada 2019 r. w MBP przy uli. Głowackiego 42. Początek o godz. 18.00.

Wyświetleń: 894 komentarze: -
08:41, 24.11.2019r. Drukuj