wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Podał się za funkcjonariusza policji. Chciał wyłudzić pieniądze od ostrołęczanina

Oszust podający się za policjanta zadzwonił do ostrołęczanina i próbował przekonać go, że ktoś wykradł jego dane, a następnie zaciągnął na niego kredyt. Przestępca zamierzał wzbudzić u mężczyzny obawę o oszczędności i doprowadzić do przekazania pieniędzy. Szczęśliwie nie doszło do wyłudzenia.

Należy pamiętać, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Dzwoniąc danego dnia do kilku, a może kilkunastu czy też kilkudziesięciu osób, za każdym razem mogą wykorzystywać inną "bajeczkę", np. historię lub informację, dzięki której dążą do celu jakim jest oszustwo i wyłudzenie jak największej kwoty pieniędzy.

Reklama - Oszuści mogą podawać się za policjanta, wnuczka czy też innego członka rodziny lub pracownika socjalnego, pracownika spółdzielni bądź inną osobę. Za każdym razem mają w zanadrzu wachlarz różnych historii, które mają im pomóc w wyłudzeniu pieniędzy - podkreśla asp. Krzysztof Kolator z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Cóż może nas uchronić przed staniem się ofiara przestępstwa? Odpowiedź jest prosta - jedynie opanowanie, czujność i rozwaga.

- Informujmy o dziwnych telefonach członków swojej najbliższej rodziny, a w rozmowie z nimi weryfikujmy, czy fakty podane telefonicznie przez rzekomego policjanta lub wnuczka naprawdę miały miejsce. Nie wpuszczajmy do domu osób nieznanych, chociażby podawały się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji - umówmy się na inny termin i sprawdźmy, czy osoba o danym imieniu i nazwisku faktycznie pracuje w danej instytucji. Sprawdzajmy, czy osoba podająca się np. za urzędnika, czy pracownika instytucji pomocowej, posiada legitymację. Starajmy się zapamiętać osobę, która do nas przyszła, jej wygląd lub markę i numer rejestracyjny pojazdu, którym przyjechała, w razie kontaktu telefonicznego - należy zapisać numer telefonu tej osoby - przypomina asp. Krzysztof Kolator.

Informujmy policję o swoich podejrzeniach dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

Wyświetleń: 1772 komentarze: 0
26.11.2019, 11:53r. Drukuj
Powrót