piątek, 28 lutego 2020 r., imieniny Romana, Makarego, Lutomira

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Wyższych podatków od nieruchomości na razie nie będzie. Prezydent wycofał projekt uchwały

Radni Ostrołęki nie głosowali nad zwiększeniem podatków od nieruchomości. Prezydent Łukasz Kulik - po sugestii samorządowców, którzy zaproponowali, żeby najpierw skonsultować to z mieszkańcami - wycofał projekt uchwały z porządku obrad. Zmiany miałyby przynieść miastu wzrost dochodów o ok. 4 mln zł.

Dyskusję poprzedziła wypowiedź Mariusza Plewki, zastępcy skarbnika ostrołęckiego ratusza.

Reklama - Staraliśmy się skonstruować budżet na 2020 r. realnie. Musieliśmy znaleźć środki na zapewnienie podwyżki wynagrodzeń minimalnych o prawie 15 proc. ustawowo. Musieliśmy zapewnić środki na bieżące funkcjonowanie oświaty, wkład własny do inwestycji, które są realizowane. Przede wszystkim musimy spłacić 4 mln 300 tys. i wykupić obligacje o takiej właśnie wartości. Zadanie to było arcytrudne. Stąd propozycja podniesienia podatków od nieruchomości. Ta kwota, która jest przewidziana z tych wpływów jest do tego potrzebna. Nie tylko ostrołęcki samorząd boryka się z tym problemem - powiedział Mariusz Plewko.

Prezydent Łukasz Kulik wspomniał, że szukał oszczędności m.in. poprzez wprowadzenie Centrum Usług Wspólnych - CUW (publiczne placówki oświatowe miałyby mieć wspólną obsługę finansową i administracyjną) czy likwidację straży miejskiej, na co radni się nie zgodzili. Dlatego też zaproponował zwiększenie podatków od nieruchomości.

- Trzeba dźwignąć budżet i zmierzyć się z trudnymi sprawami - przyznał radny Mariusz Mierzejewski. - Ważna jest rozmowa i analiza problemów, które niosą ze sobą dane projekty uchwał.

Reklama - Zmierzyć się z podwyżką podatków niestety musimy, wcześniej czy później. Jest to konieczność z uwagi na fakt, że koszty utrzymania różnych jednostek takich jak urząd miasta, szkoły, placówki podległe, koszty remontów i modernizacji rosną. Należy o tym dyskutować. Proszę o dodatkową dyskusję na ten temat, np. podczas komisji, rozmowę z mieszkańcami - zwrócił się do prezydenta Łukasza Kulika radny Grzegorz Gołaś.

- Dobrą praktyką byłoby, aby z mieszkańcami skonsultować sprawę podniesienia podatków - dodał radny Paweł Niewiadomski.

- To trudna decyzja. Każdy z radnych chciałby, żeby mieszkańcom żyło się jak najlepiej i jak najtaniej - stwierdziła radna Grażyna Sosnowska.

Były włodarz Ostrołęki Janusz Kotowski powiedział, że drogi do rozwiązań spraw samorządowych są różne.

Reklama - Wcześniej proponowaliśmy, często ja, obligacje inwestycyjne, szukanie różnych środków, a nie podnoszenie podatków. Krytyka jest cały czas. Wracamy do tego, że jest zadłużenie. Warto przyglądać się skąd ono się wzięło - zaznaczył radny Janusz Kotowski. - Można proponować obligacje, podnosić podatki, łatwych i prostych rozwiązań nie ma. Ostrołęka nie jest miastem bez szans. Krok po kroku znajdziemy jakieś rozwiązanie. Jestem jednak przeświadczony, że droga podnoszenia podatków nie jest dobrą drogą.

Ostatecznie, po długiej dyskusji, prezydent Łukasz Kulik wycofał projekt uchwały z porządku obrad. Podziękował też radnym za kulturalną i konstruktywną dyskusję.

Sesja odbyła się w czwartek 28 listopada.

Więcej na ten temat:

Miasto planuje podniesienie podatków od nieruchomości. Czy radni wyrażą zgodę?

Wyświetleń: 1279 komentarze: 11
28.11.2019, 15:31r. Drukuj
Powrót


Jeżyk z Grabowa @ 16:31, 28.11.2019

IP: 2a00:f41...a2c9

Hallo. Robota na Mosirze aktualna? Tak? No to tak Łukasz! Przegłosujemy z kolegami każdy Twój głupi pomysł! Tylko te PiSiory nam przeszkadzają...

Rebeliant Remek @ 19:20, 28.11.2019

IP: 188.146...240

Jakoś mnie nie przekonuje szczerość radnych. Konsultacje społeczne? Nie mowa o pytaniu: czy chcesz być piękny, zdrowy i bogaty, a czy chcesz spłacać długi po nieudacznikach z PiS, ponosić koszty pseudoreform PiS i ratować miejski budżet przed nieodpowiedzialnoscią PiS , bezpartyjnychPiS i PO.

Co wyniknie z konsultacji ? Pewnie radni nie wiedzą. Zwłaszcza ci z PiS . Kotowski juz właśnie dziś pokazał jak bardzo będzie przekonywał wyborców do niezbędnych działań 😁😁😁

Broda @ 19:30, 28.11.2019

IP: 185.166...249

Władziu Niedżwiedziu czemu nie byłeś dziś taki mądry na mównicy na sesji? Miałeś okazję bezpośrednio mówić do tych o których piszesz. Odwagi brakło w twarz?

do Broda @ 07:01, 29.11.2019

IP: 185.166...249

Bo odwagi brak. Ale teraz wszyscy wiemy dokładnie kim jest Rebeliant Remek :) Już się nie ukryjesz, więc lepiej uważaj co piszesz.

zen @ 07:11, 29.11.2019

IP: 78.152...205

Dajcie spokój, pan Władziu to spoko gość, nie byłby w stanie takich chamowatych komentarzy pisać jak pewien wychudzony koń laughing

Golibroda @ 07:32, 29.11.2019

IP: 46.170...90

Broda i do Broda. Zawsze tak lubisz pisać sam do siebie? wink

He @ 08:28, 29.11.2019

IP: 81.15...62

To jak w przypadku Prezia. Jego Komputer ale nikt nie udowodnił, że sam kom pisze :D

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 09:44, 29.11.2019

IP: 188.146...106

Prezydent do Rady Miasta:
- budżet się nam nie spina - trzeba ciąć koszty, albo podwyższyć podatki!

Rada Miasta do Prezydenta:
- a, co nas to obchodzi?

Prezydent:
- Po co nam w budżecie pozycje, które przewidują płatność za inwestycje, które nie zostaną dokończone w tym roku?

Rada Miasta
- a, co nas to obchodzi?

Prezydent:
- Stwówrzmy jedno centrum księgowo - kadrowe, dla wszystkich placówek oświatowych w mieście, co pozwoli nam na oszczędności!

Rada Miasta:
- a, co nas to obchodzi?

Radny
- przekształćcie ziemię, bo nie mogę wybudować kolejnego bloku.

Rada Miasta
- Przekształcamy.

Sk/mUTEK @ 11:09, 29.11.2019

IP: 185.69...66

To czemu nie umie przekonać rady do swoich propozycji.

Niech radnym powie jasno
zwolnie kaszny znajomych i kaszana nie będzie wygrywał przetargów
zwolnie ewedlinke i znajomych
zwolnie waszych znajomych co z ich polecenia na zatrudniałem

Powinno zadziałać i będą głosować jak należy

Tylko z PIS problem bo wszystkich zwolnił i nie ma ruchu.

Jak już wszystkich pozwalnia niech postawi pomnik czerwonym bohaterom. Zawsze to jakas budowa i po nim zostanie.
A do muzeum niech poprosi pana Janka o domowe archiwum. A jak jeszcze koledzy doniosą swoje donosy by donieśli to będzie full wystawa. I nazwa jaką pan Jan proponuje będzie się zgadzać.

laughing laughing laughing

Jak Kowalski z Ostrołęki @ 11:56, 29.11.2019

IP: 188.146...106

Sutek, dlaczego nie potrafi przekonać radnych, do których nie trafiają argumenty, które trafiłyby do przedszkolaka?

Największy pomnik, jaki po nim zostanie, to zespół opiekuńczo - zdrowotny, bowiem dzisiejsze pomniki, to nie są monumenty, wątpliwych bohaterów, tylko to, co ludziom pomaga żyć.

Archiwum, znajduje się w IPN-nie.

Bombel @ 09:31, 02.12.2019

IP: 2a02:908...2721

Mam kilka propozycji, na których mogą oszczędzić...

- Zwolnić kilku nierobów którzy tylko siedzą za biurkiem w OCK nie wiadomo po co... (ahh tak... kawkę pić i wypłatę dostawać...)
-Tak samo z CKP... uwierzcie mi przynajmniej 2 jest tam "bo jest"...
- Zróbcie kontrole u siebie w ratuszu... jeśli chodzi o przetargi... premię... "kolesiostwo"... a także pokrewieństwo... a nawet działania pod "słupa"...sprawdźcie kto jest potrzebny kto nie... (znajdzie się kilka osób... )

Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter