piątek, 3 lipca 2020 r., imieniny Anatola, Jacka, Ottona

Reklama   |   Kontakt
FatBike

Aktualności

Skrzynka skarg: zasady jazdy po skrzyżowaniu ulic Goworowskiej, Pomian i Żebrowskiego zbyt trudne dla kierowców? Teraz nie powinno być wątpliwości (zdjęcia)

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:

Chciałabym poruszyć temat ruchu na skrzyżowaniu ulic Goworowskiej, Pomian i Żebrowskiego oraz powszechnie obowiązujących zasad ruchu drogowego, do których niewielu kierowców się tam stosuje. Chodzi w szczególności o tzw. zasadę prawej strony.

Nagminnie osoby jadące od strony osiedla Pomian wymuszają pierwszeństwo przed pojazdami jadącymi od strony ulicy Żebrowskiego, które skręcają w prawo.

Reklama Wielokrotnie byłam świadkiem, a nawet osobiście musiałam ustępować, aby uniknąć stłuczki. Widziałam również sytuację, gdy pan z mercedesa wytrąbił i gonił pojazd do ronda przy ulicy Korczaka oraz Rodziny Ulmów, żeby krzyknąć przez okno, że to on ma pierwszeństwo i jak można było go nie przepuścić!

Nie pominę faktu, że można zaobserwować również tzw. asów kierownicy jadących od ulicy Żebrowskiego, którzy ruszają po zmianie sygnalizacji na zielone, po czym nagle się zatrzymują, bo jest poziomy znak ustąp pierwszeństwa, który w tym przypadku obowiązuje tylko przy strzałce warunkowej. Kolizja gotowa i czyja wina? To jest żenada. Może warto byłoby, aby w tym rejonie pojawili się policjanci, aby nałożyli kilka mandatów i skutecznie nauczyli podstaw ruchu drogowego? A może jednak rondo? I tu też jest jedno ale, bo jeśli rondo turbinowe, to również trzeba zmieścić instrukcję poruszania się po nim.

Reklama Odpowiada Grzegorz Milewski, egzaminator WORD w Ostrołęce

Ruch pojazdów i pieszych na skrzyżowaniu ulic Zenona Żebrowskiego, Pomian i Goworowskiej kierowany jest sygnalizacją świetlną, a w przypadku niesprawnej sygnalizacji - kierujący pojazdami powinni stosować się do znaków drogowych pionowych, które określają pierwszeństwo przejazdu. Niewątpliwie można zaobserwować na tym skrzyżowaniu, że w wielu przypadkach pomiędzy kierującymi wyjeżdżającymi z ulicy Pomian, którzy skręcają w lewą stronę, a kierującymi wyjeżdżającymi z ulicy Zenona Żebrowskiego, którzy skręcają w prawą stronę, czyli również chcącymi poruszać się ulicą Goworowską, dochodzi czasami do nieporozumień, w zakresie pierwszeństwa przejazdu.

Kierujący pojazdem, który jadąc ulicą Zenona Żebrowskiego i skręca w prawą stronę, przed wjazdem na skrzyżowanie ma umieszczony po prawej stronie sygnalizator świetlny oraz "linię warunkowego zatrzymania złożoną z prostokątów" (znak P 14) wskazującą miejsce zatrzymania pojazdu, w związku z przejściem dla pieszych i nadawanym sygnałem świetlnym na sygnalizatorze. Natomiast kierujący, który chce skręcić w lewą stronę z ulicy Pomian przed wjazdem na skrzyżowanie ma umieszczony po prawej stronie również stojący sygnalizator świetlny. Przy czym przed sygnalizatorem jest umieszczona "linia warunkowego zatrzymania złożona z prostokątów" (znak P 14) wskazująca miejsce zatrzymania w związku z przejściem dla pieszych i nadawanym sygnałem świetlnym na sygnalizatorze. W sytuacji, gdy ruch jest otwierany dla pojazdów wyjeżdżających z ulicy Zenona Żebrowskiego jak i Pomian na sygnalizatorach świetlnych nadawany jest sygnał zielony, który zezwala na wjazd za sygnalizator. Tak więc zarówno kierujący, który skręca z ulicy Pomian w lewą stronę ma światło zielone, jak i kierujący, który skręca w prawą stronę z ulicy Zenona Żebrowskiego - czyli nadawany sygnał świetlny nie rozstrzyga o pierwszeństwie przejazdu.

W związku z tym uważam, że pierwszeństwo przejazdu powinno być wyznaczone w oparciu o art. 25 Ustawy prawo o ruchu drogowym, z którego wynika, że kierujący zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawą stronę. Dlatego też uważam, że kierujący jadący ulicą Żebrowskiego, który chce skręcić w ulicę Goworowską ma pierwszeństwo przed kierującym nadjeżdżającym z ulicy Pomian. Zatrzymanie kierującego wyjeżdżającego z ulicy Pomian, w celu ustąpienia pierwszeństwa przejazdu, powinno nastąpić w takim miejscu, aby nie utrudnić ruchu - czyli w miejscu, gdzie przecinają się strumienie ruchu.

Reklama Można zauważyć, że kierujący pojazdem wyjeżdżając z ulicy Zenona Żebrowskiego w sytuacji gdy sygnalizator wyświetla zielone światło i skręca w prawą stronę, zatrzymuje się za sygnalizatorem przed linią warunkowego zatrzymania złożoną z trójkątów (znak P-13) i ustępuje kierującemu wyjeżdżającemu z ulicy Pomian. Zatrzymanie w tym przypadku, jest o tyle niezrozumiałe, że linia warunkowego zatrzymania odnosi się wyłącznie do znaku A-7 "ustąp pierwszeństwa", a nie do sygnału świetlnego.

Należy przy tym podkreślić, że ustawodawca wyraźnie wskazał na konieczność rozstrzygnięcia pierwszeństwa przejazdu już w fazie zbliżania się do skrzyżowania, a nie dopiero po wjechaniu na skrzyżowanie. Warto przy tym wspomnieć, że na tym samym skrzyżowaniu występuje identyczna sytuacja, gdy pojazd wyjeżdżający z ulicy Żebrowskiego skręca w lewą stronę, a pojazd wyjeżdżający z ulicy Pomian skręca w prawą stronę. W tym przypadku nie są zgłaszane problemy z pierwszeństwem przejazdu, a przecież oznakowanie dróg i nadawane sygnały świetlne są identyczne.

Wyświetleń: 3899 komentarze: 20
30.11.2019, 10:50r. Drukuj
Powrót


ketuks @ 12:22, 30.11.2019

IP: 37.47...168

tam jest jeden problem tylko z tym że kierowcy słabo oznakowany przestanek traktują jako pas rozbiegowy. pojazd jadący ul Żebrowskiego i skręcający w prawo na skrzyżowaniu nie może używać przystanku jako pasa rozbiegowego a większość ostrołęckich szoferów tak właśnie taktuje ten przystanek. stąd się biorą nieporozumienia. oczywiście wina leży po stronie wyjeżdżających z ul. Pomian i skręcających w lewo na skrzyżowaniu

ketuks @ 12:36, 30.11.2019

IP: 37.47...168

znak D-15 "przystanek autobusowy" powinien być zdublowany albo postawiony wcześniej tuż przy samym skrzyżowaniu.

MZP @ 12:44, 30.11.2019

IP: 83.31...115

ketuks, co ty bredzisz,ci wjeżdżający z pomianu w większości nie znają podstawowych przepisów ruchu drogowego, no i jeszcze odsetek cwaniaków

ketuks @ 12:49, 30.11.2019

IP: 37.47...168

podobna sytuacja jest na skrzyżowaniu Kilińskiego i Goworowskiej. Jadącym z Goworowskiej i skręcający w prawo w ul. Kopernika mogą zająć dowolny pas a notorycznie zajeżdżana jest im droga przez wyjeżdżających z Kilińskiego i skręcających w lewo w Kopernika.

ketuks @ 12:54, 30.11.2019

IP: 37.47...168

do MZP nie wnikam jakie są rzeczywiste przyczyny (nieznajomość przepisów, cwaniakowanie, bezmyślność, ignoracja etc) , stwierdzam efekt końcowy niestosowania się do przepisów. naucz się czytać ze zrozumieniem bo sam bredzisz.

ketuks @ 12:57, 30.11.2019

IP: 37.47...168

pomogłoby lepsze oznakowanie przystanku bo dla miejscowych to rzecz do wytresowania po paru sytuacjach podbramkowych na tym skrzyżowaniu a dla przyjezdnych już nieco gorzej.

Elo @ 15:13, 30.11.2019

IP: 82.145...75

Walić w nich aż się nauczą

autor @ 15:38, 30.11.2019

IP: 178.235...16

No i wszystko jasne.
Jak się spało na kursach nauki jazdy to się nie wiedziało.
Na szczęście fachowiec wszystko rozłożył na czynniki pierwsze.
Panie Grzegorzu. Dziękuję

ketuks @ 16:12, 30.11.2019

IP: 37.47...168

tam nie było czego rozbierać na czynniki pierwsze. tam nie ma nic skomplikowanego. po prostu przystanek myli wyjeżdżających z Pomianu i skręcających w lewo. myślą ze ten przystanek to dodatkowy pas rozbiegowy służący pojazdom na ul. Żebrowskiego i skręcających w prawo. "W związku z tym dla nich jest pas lewy a dla tych z Żebrowskiego pas prawy" wink Identyczne oczekiwania manifestują mają wyjeżdżający z ul. Kilińskiego w ul. Kopernika. tak to jest jak się po swojemu układa kodeks drogowy.

Brewkam @ 04:04, 01.12.2019

IP: 159.205...93

Popieram autorkę skargi. Następnym razem po prostu się nie zatrzymam skręcając w prawo z ul. Żebrowskiego i będę mieć satysfakcję ze straconych zniżek na OC jakiegoś głąba, który walnie w mój lewy bok. Jeżdżę starym gratem, nie szkoda mi samochodu. Może akurat będzie motywacja, żeby wymienić. W przeciwieństwie do towarzystwa, które często zajeżdża mi drogę na tym skrzyżowaniu w swoich bolidach w leasingu.

..... @ 07:58, 01.12.2019

IP: 94.172...20

Mam nadzieje ze instruktor nie reprezentuje szkoły jazdy która uczy błędnych zachowań - niestety dość dużo takich "elek" w oce :-)

MIrek @ 08:05, 01.12.2019

IP: 31.0...237

a może by tak pomyśleć o osobnych pasach do prawo i lewoskrętów.

D @ 10:15, 01.12.2019

IP: 37.47...166

Tam jest tyle miejsca wokół, że można spokojnie przebudować skrzyżowanie. Oddzielne pasy do skrętów w prawo z każdej strony z zieloną strzałką, do tego na goworowskiej oddzielny pas do skrętu w lewo dla oczekujących aż z przeciwka nie będzie nic jechało. A tak w ogóle to tam można zbudować duże rondo turbinowe, to jest mega dobre rozwiązanie jak już ludzie się nauczą takim rondem jeździć

ketuks @ 18:48, 01.12.2019

IP: 37.47...168

do: Brewkam. łamiesz art 3.1, masz obowiązek unikać zdarzeń drogowych a nie się na nie wystawiać i jeszcze głośno to obwieszczać wszem i wobec.

Art. 3. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ............ unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

ketuks @ 23:02, 01.12.2019

IP: 5.184...130

innymi słowy jak przewidujesz zajście jakiegoś zdarzenia drogowego to Twoim zadaniem podczas jazdy nie jest rozmyślać jakie są jego przyczyny,Twoim zadaniem nie jest być złośliwym i nie dość że nie możesz się podkładać pod takie zdarzenie jak sugerujesz to nawet nie możesz pozostać biernym takiemu zdarzeniu tylko musisz pomyśleć za innego uczestnika ruchu nie stosującego się do przepisów i spróbować uniknąć niepożądanego zdarzenia.

Brewkam @ 00:59, 02.12.2019

IP: 159.205...93

@ketuks

Wjedź zatem we mnie jak się następnym razem spotkamy na tym skrzyźowaniu, gdy będę skręcać w prawo z ul. Żebrowskiego i życzę powodzenia w tłumaczeniu się Policji, że przecież powinienem uniknąć tego zdarzenia i najlepiej przeteleportować się swoim pojazdem przed Twój, żebyś mógł elegancko wymusić pierwszeństwo. Po co pisać takie bzdety. Przepis, który cytujesz jest oczywisty. Miałbym święte prawo sądzić, że mając zielone światło nikt we mnie nie wjedzie, a udwododnienie tego, że specjalnie wjechałem Ci pod koła, żeby dać nauczkę, leżałoby po Twojej stronie. Nie baw się w interpretowanie przepisów, bo średnio Ci to wychodzi.

Wymuszenie pierwszeństwa w na tym skrzyżyowaniu w sytuacji, kiedy oboje się na nim znajdujemy wjeżdżając na zielonym świetle, jest ewidentne. Twoim, a nie moim obowiązkiem jest uniknięcie zagrożenia i zahamowanie w momencie, kiedy ktoś porusza się drogą z pierwszeństwem przejazdu. Całość napisałem z przymrużeniem oka, ale jak widać, zasiałem ziarno niepewności. Może będzie mniej cwaniaków na drodze, gdy będą się bać nieustraszonego gruchota na drodze ;)

ketuks @ 10:14, 02.12.2019

IP: 5.184...130

Nie siej fermentu i nie szerz rewanżyzmu wśród kierowców, którzy są "wystarczająco" złośliwi. ja w Twojej wypowiedzi nie doszukałem się żadnej dygresji wypowiedziałeś się dość jednoznacznie że wystawisz się na dzwona na tym skrzyżowaniu. zawsze będziesz pytany i rozliczany z tego co mogłeś zrobić w celu uniknięcia zdarzenia a w erze kamerek samochodowych masz na to większe szanse.

ketuks @ 10:20, 02.12.2019

IP: 5.184...130

wbrew pozorom bardzo łatwo uniknąć tego typu zdarzenia, szczególnie gdy jesteś świadom co do praktyki na tym skrzyżowaniu

ketuks @ 10:27, 02.12.2019

IP: 5.184...130

także "powodzenia" w swoich zamiarach. aha byłbym zapomniał nie zapomnij pochwalić się tekstem z M.O. jako argumentem posiłkującym świadczącym o Twojej niewinności podczas ewentualnego zdarzenia. wink

Piotrek @ 17:56, 05.12.2019

IP: 188.146...255

Miej cwaniactwa a wiecej zrozumienia i uprzejmosci na drodze a będzie aie jeździć owiele milej i bezpieczniej. I pamietajmy zeby zacząć zmienian swiat trzeba zacząć od siebie. Pozdrawiam

Reklama

LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Portal gov.pl

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter