sobota, 6 czerwca 2020 r., imieniny Dominiki, Norberta, Laurentego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kartogram jako wizualizacja danych w MS Excel

Microsoft często dostrzega potrzeby swoich użytkowników. Widząc więc, że mogą potrzebować oni przedstawiania swoich danych na różnego rodzaju mapach, postanowił on dodać odpowiednią funkcjonalność. Kluczem do tego rozwiązania jest darmowy dodatek Mapy.

W aktualizacjach do Excela 2016 (znanego także jako 365) pojawiła się również możliwość wykorzystania kartogramu. To właśnie na tej opcji będziemy się dziś skupiać.

Mapa kartogramu

Microsoft Excel do identyfikacji punktów lub obszarów świata korzysta z bazy danych swojej wyszukiwarki Bing. Należy jednak uważać przy tego typu bazach danych. Zawsze bowiem istnieje szansa, że lokalizacja zostanie niepoprawnie zidentyfikowana lub program jej nie rozpozna.

Reklama Kartogram w Excelu pozwoli na rozpoznanie takich obszarów, jak:

- Państwa,

- Województwa,

- Powiaty,

Jak można zauważyć, na liście powyżej nie ma miast. Kartogramy w Excelu ich nie rozpoznają.

Przedstawianie danych na kartogramach

By przedstawić dane na mapie kartogramu, musimy je odpowiednio sformatować. Musimy wybrać obszar i wartości, które mu odpowiadają. Trzeba też pamiętać o nadaniu odpowiednich nagłówków kolumnom.

Zacznijmy prezentacje możliwości kartogramów od liczby ludności w województwach. Bing bez problemu rozpozna polskie województwa i stworzy kartogram, który będzie ograniczony jedynie do nich.

Reklama By stworzyć kartogram, musimy zaznaczyć dane, wraz z ich nagłówkami. Następnie kliknąć ikonę Mapy, a potem wybierać opcje Kartogram. Mapa, która zostanie stworzona, będzie prezentować się w następujący sposób:

Wykres kartogramu możemy porównać do standardowych wykresów. Możemy więc zmienić jego tytuł, dodać etykiety danych i zmienić kolory.

Jeśli chcielibyśmy dodać do wykresu kody pocztowe, musimy uwzględnić nazwę naszego kraju. Jest tak, ponieważ kody pocztowe dla wielu krajów są podobne. Czasami podobna potrzeba zachodzi także z powiatami.

Kolejny przykład będzie dotyczyć powierzchni wspomnianych wyżej powiatów. Skorzystamy tutaj z domyślnych schematów, które dostępne są w programie. Dzięki temu będziemy mogli zauważyć powiaty, dla których nie mamy danych albo nie zostały one poprawnie wypełnione. Ważne jest tutaj, by wykorzystane kolory, odpowiednio ze sobą kontrastowały.

Reklama Kartogramy możemy tworzyć również dla danych, które dotyczą kilku krajów.

Jak widzimy, Excel wykrył, że mówimy o krajach, które znajdują się w Europie. Pokazał on jednak nie tylko je, ale także kraje, których nie uwzględniliśmy w naszych danych. W takim wypadku mamy możliwość zmiany sposobu pokazywania danych. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ otrzymamy sztuczne przybliżenie, ale nie zobaczymy wtedy nawet zarysów krajów sąsiadujących z naszymi.

To jednak podstawowe możliwości, które oferują nam kartogramy w programie Microsoft Excel. Ich funkcjonalność może jednak zostać znacznie rozszerzona. Potrzebną do tego wiedzę możemy zdobyć, decydując się na szkolenie Excel, które sprawi, że Excel nie będzie miał przed nami tajemnic.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 515 komentarze: 0
01.12.2019, 09:24r. Drukuj
Powrót


Reklama

LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Portal gov.pl

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter