sobota, 29 lutego 2020 r., imieniny Romana, Oswalda, Cyryla

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń w powiecie ostrołęckim. Podjęto radykalne działania - zwierzęta ubito i zutylizowano (zdjęcia)

W Ławach oraz Nowej Wsi Wschodniej, w gminie Rzekuń, odnotowano dwa ogniska zachorowania na afrykański pomór świń (ASF) w gospodarstwach rolnych. Podjęto szczególne środki ostrożności, powołano sztab kryzysowy i włączono do akcji specjalistyczne służby - policję, straż pożarną i służby weterynaryjne.

Interwencja, zakrojona na szeroką skalę, rozpoczęła się od zgłoszenia miejscowych gospodarzy o padnięciu tuczników i loch.

Reklama Gospodarz zaznaczył, że zwierzęta nie mają objawów chorobowych, a jedynie podwyższoną temperaturę ciała. Według niego świnie mogły się przeziębić z uwagi na przeciągi spowodowane remontem chlewni. Właściciel poinformował Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny, który natychmiast wdrożył stosowne procedury. Zwołano sztab kryzysowy na czele którego stanął starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł. Wszystkie służby były już w pełnej gotowości.

Afrykański pomór świń to bardzo groźna i zakaźna choroba wirusowa świń domowych i dzików. Po stwierdzeniu zachorowania na ASF, teren gospodarstw odizolowano i wdrożono środki ostrożności. Kroki jakie podjęto były bardzo radykalne. Dokonano uboju chorych świń i ich utylizacji. Teren zdezynfekowano a próbki poddano badaniom laboratoryjnym. ASF rozprzestrzenia się niezwykle szybko, musi być tłumiony w zarodku i tylko błyskawiczne, radykalne działania mogą zapobiec dalszym zakażeniom.

Reklama Akcja była elementem trzydniowych ćwiczeń realizowanych w ramach zarządzania kryzysowego dotyczącego zwalczania afrykańskiego pomoru świń "ASF Mazovia 2019". Wydarzenie rozpoczęto od sympozjum na temat afrykańskiego pomoru świń. Kolejnym etapem były wspomniane ćwiczenia w terenie. Dwa ogniska ujawniono w Nowej Wsi oraz Ławach w gminie Rzekuń. Na miejscu pracowały służby. 

Organizatorami wydarzenia były Inspekcja Weterynaryjna, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Siedlcach, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Ostrołęce. Wzięli w nim udział powiatowi lekarze weterynarii z Mazowsza, służby mundurowe, starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł. Ćwiczenia rozpoczął i przedstawił aktualną sytuację w Polsce dotyczącą ASF Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Szkolenie prowadzono 3 grudnia br. na terenie gminy Rzekuń.

Zobacz zdjęcia:
Akcja w zakresie zwalczania ASF

Więcej zdjęć: Akcja w zakresie zwalczania ASF

Wyświetleń: 6756 komentarze: 6
04.12.2019, 08:54r. Drukuj
Powrót


U96 @ 09:37, 04.12.2019

IP: 31.60...45

Mnie ciekawi kto udawał te zdechłe i chore parszuki. Na zdjęciach widać że ludzie silnie przestraszone. Tera parszuki trza chować w bunkrach bo szynki drogie.

stalker malina @ 16:25, 04.12.2019

IP: 37.47...77

wyrzynanie hodowli trzody chlewnej trwa w najlepsze:( i poloczki cieszą się z gównianej parówy z MOM dla psa, azotany normy przekroczony, onkologia nie wyrabia swoją drogą jakim to trzeba być tempo pało żeby te chemiczne wędliny kupować???

Hana @ 17:11, 04.12.2019

IP: 188.146...130

Jak zwykle w grudniu wyzynanie swin…, a transporty z Izraela juz w drodze…!?

józek @ 19:20, 04.12.2019

IP: 87.205...0

zlikwiduja polskie hodowle przez jakas wymyslana epidemie.tak jak kiedys ptasia grypa a teraz asf.miesa za granica duzo a polscy idioci kupia marnej jakosci towar za podwójna cene w imie biznesu grupy cwaniaków opanowywujacych rynek zywnosci....

Rolnik @ 07:30, 05.12.2019

IP: 5.173...52

Chociaż to tylko ćwiczenia to i tak irytuje mnie schemat jeśli pojawi się w chlewni to odrazu wybić i chlewnie powiązane też wybić i zutylizować i jakoś schemat jest opracowany a jak znajdą dzika to niby coś się robi ale niby odstrzał ale nie ma lodówek na dziki albo ekologów pełno i ostatecznie działań brak.

Miodnyj @ 11:10, 05.12.2019

IP: 31.0...98

Kolejna propagandowa ściema z tym asf,a jak ktoś już napisał ,to eskimosi i unia już pcha do nas swój toksyczny syf.
Jak zwykle "przypadkiem" takie rzeczy dzieją się przed świętami,kiedy jest największe zapotrzebowanie na ów produkt.
Niestety tępy motłoch i tak tego nie pojmie.
Żeby było śmieszniej,to takie "zakażone" mięso jest jadalne-trzeba je tylko poddać obróbce cieplnej.

Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter