sobota, 19 września 2020 r., imieniny Januarego, Konstancji, Teodora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jaki wybudować dom? Drewniany czy murowany?

Szybkie tempo życia sprawia, że coraz więcej osób szuka spokoju poza miastem budując tam swój wymarzony dom. Budowa domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Podstawową funkcją jest zapewnienie komfortu, bezpieczeństwa i odpoczynku. Wybór technologii budowy jest kwestią indywidualnych preferencji.

Część osób wybierając dom uwzględnia jego trwałość i stabilność. Takie cechy gwarantuje dom murowany. Natomiast doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących naturalność i ekologię jest budowa domu drewnianego. Poniżej przedstawiamy wady i zalety wymienionych technologii budownictwa.

Reklama Dom drewniany - zalety i wady

W przypadku domów z drewna do wyboru są domy szkieletowe, z prefabrykatów lub bali. Zaletą wszystkich wymienionych rodzajów jest krótki czas budowy, od kilku tygodni dookoła 3 miesięcy (w przypadku domu z prefabrykatów nawet kilka dni). Domy szkieletowe buduje się z gotowych modułów przygotowanych w fabryce. Dom z bali składa się z masywnych, najczęściej świerkowych lub sosnowych pni. Ważne aby materiał był dobrej jakości. Ponadto domy drewniane można budować o każdej porze roku, również zimą. Kolejną zaletą jest neutralizacja dodatnich jonów przez drewno, dzięki czemu drewniane domy korzystnie wpływają na zdrowie. Do wad domów z drewna należy słaba izolacja cieplna oraz akustyka. Również osoby decydujące się na dom drewniany ze względu na niższy koszt budy rozczarują się. Nieco tańsze od murowanych są domy szkieletowe, natomiast koszt budowy domu z bali jest porównywalny lub nawet wyższy. Trudniej też o doświadczonych fachowców budujących domy w technologii drewnianej.

Reklama Dom murowany - zalety i wady

Domy murowane są zdecydowanie popularniejsze. Powszechny jest pogląd, że budownictwo tradycyjne jest zdecydowanie trwalsze. Decydując się na dom murowany do wyboru dostępnych jest zdecydowanie więcej gotowych projektów, które są przeważnie tańsze w porównaniu z projektami domów drewnianych. Łatwiej jest też o ekipę budowlaną, gotową podjąć się realizacji nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Podobnie jest z materiałami, które są łatwiej dostępne. Kolejną zaletą domów murowanych względem drewnianych jest wyższa zdolność akumulowania ciepła. Jednak dla osób, którym kluczowy jest termin realizacji dom murowany nie jest dobrym rozwiązaniem. Jego budowa trwa zazwyczaj około dwóch lat, przy czym stan surowy zamknięty trwa około roku.

Wybór technologii budowy domu jest indywidualną kwestią. Jednak wykańczając dom warto wziąć pod uwagę wykorzystanie nowoczesnych technologii, aby dom był jak najbardziej zbliżony do ekologicznego. Ponadto wykorzystując siłę natury można obniżyć koszty eksploatacyjne. Chodzi tu o zastosowanie takich rozwiązań jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczny czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. W przypadku oczyszczalni przydomowych możliwość budowy mamy jeżeli na danym terenie brak jest zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. Stosując przydomową oczyszczalnię do zagospodarowania produkowanych ścieków ważne, aby wybrać certyfikowany, jakościowy produkt. Pod uwagę warto brać przydomowe biologiczne oczyszczalnie, wykorzystujące procesy tlenowego rozkładu i oczyszczające ścieki do wody drugiej klasy czystości. Z racji, że jest to rozwiązanie proekologiczne, warto sprawdzić, czy istnieje możliwości otrzymania dofinansowania z urzędu gminy.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 6895 komentarze: 10
07.12.2019, 08:32r. Drukuj
Powrót


Michał bb @ 22:34, 07.12.2019

IP: 5.173...156

Jak ktoś coś pisze to niech ma jakąś wiedzę na ten temat. Jak można napisać ze dom z drewna ma słabą izolacje cieplną? Chyba jest dokładnie odwrotnie. Domy z drewna są dużo cieplejsze od murowanych. Mieszkam w domu kanadyjskim i mogę stwierdzić że autor chyba nawet nigdy nie był w takim domu.

Ewa @ 23:01, 07.12.2019

IP: 89.231...52

Mamy dom z bali klejonych i jest bardzo ciepły , wcześniej mieszkaliśmy w murowanym i ogrzewanym gazem i to nie było to. Ale co do kosztów budowy to rzeczywiście jest droższy.

Marek @ 09:13, 08.12.2019

IP: 91.224...17

Mieszkamy w domu z bala ,bal 40/45 jest bardzo ciepło zaczynamy grzać jak temperatura na zewnątrz oscyluje w granicach 12 stopni natomiast latem nie potrzebujemy klimy

Wojtek @ 09:30, 08.12.2019

IP: 188.147...206

Długo się zastanawialiśmy nad wyborem technologii budowy. Na naszą budowę jeszcze czekamy ale przed ostateczną decyzja postanowiliśmy zamieszkać zimą na 3 dni w domu szkieletowym na próbę i się przekonać. Jest rewelacja!!! Pompa ciepła powietrze woda i podłogówka po całości. Taki dom jest szczelny jak termos i jest w nim bardzo ciepło. Jeśli dochodzi do tego fotowoltaika to prąd prawie za darmo. Trzeba jednak na początku zainwestować. Proszę wybierać sprawdzone firmy budowlane nawet jeśli trzeba dłużej czekać. Na Chwilę obecną nawet 2 lata choć sama budowa idzie szybko. Macie pytania to chętnie podpowiem. Pozdrawiam. 728 118 372

Maverick 1972 @ 09:46, 08.12.2019

IP: 94.177...4

Jeżeli chodzi o koszt budowy... Dom z bali faktycznie będzie droższy. 4 lata temu było to o 20 % więcej niż dom szkieletowy i murowany zakładając bale o gr. 22cm x 35
Mieszkamy w takim domu ściany nie są ocieplone a bale są utykane wełna drzewną. Poddasze ocieplane wełna. Zimą jest ciepło a latem w upał przyjemnie chłodno. Dom ma już kilka lat ale nadal jest piękny i uroczy. Zupełnie inaczej mieszka się w drewnie niż w puszce z cegły i steropianu. Ale jest jedno ALE sztuka jest znaleźć solidną ekipę... Bo tutaj nie da się zagipsowac zaszpachlowac i "dobra jest " czego ja nie mogę powiedzieć o moich wykonawcach polecam firmę jawor z lubienia

Maverick 1972 @ 09:54, 08.12.2019

IP: 94.177...4

Dobrze kolego Wojtek napisałeś że dom szkieletowy to "termos" jak dla mnie jest to nie obraź się szczelna puszka Ale każdy ma inny gust 😉
A co do fotowoltaiki rewelacja nietrzeba pompy wystarcza grzejniki na prad😉 i boiler elektryczny ale znowu jest ALE co jak niema prądu.... Dobrze mieć kominek albo jakiś piec..

Domownik @ 19:53, 08.12.2019

IP: 5.173...150

Moim zdaniem więcej plusów ma technologia szkieletowa i taki dom też będę budował dla siebie. Polacy się boją tej technologi a 90 % budynków w zimnej Skandynawii są właśnie w technologi szkieletowej.

Miki @ 22:36, 08.12.2019

IP: 37.47...40

najlepiej to mały jak zbuduj sam dom na YT

dom @ 11:26, 09.12.2019

IP: 94.254...173

Na YT to możesz bajkę obejrzeć

jagodowa @ 08:27, 12.12.2019

IP: 2a00:f41...1eba

Mnie się podobają murowane domy homekoncept z piękną charakterystyczną dla ich projektów elewacją z naturalnego kamienia czy z drewnianymi dodatkami. Ich projekty są energooszczędne. Pomieszczenia rozmieszczone są z głową. Tak właśnie wyglądają nowoczesne i funkcjonalne domy.