piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Ostrołęka z wysokim przyrostem naturalnym. Podsumowano statystyczne zmiany na Mazowszu

W ostrołęckim oddziale Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie z okazji dwudziestolecia województwa mazowieckiego odbył się briefing prasowy "Ostrołęka i województwo mazowieckie wczoraj i dziś". Wydarzenie było okazją do statystycznego podsumowania zmian jakie zaszły w tym czasie na Mazowszu.

Jak na tle 41 powiatów Mazowsza wypada Ostrołęka?

ReklamaPorównując rankingi z lat 2008 i 2007, to miasto poprawiło pozycję m.in. w kategoriach: przyrost naturalny, saldo migracji, odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Spadek w rankingu Ostrołęka zanotowała natomiast w przypadku odsetka ludności w wieku nieprodukcyjnym oraz liczby mieszkań oddanych do użytkowania na 1000 ludności. Ostrołęka utrzymała pozycję mazowieckiego lidera pod względem ludności przypadającej na jeden podmiot ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.

Co piąty mieszkaniec województwa mazowieckiego to senior

Pierwszym z wyzwań stojących przed Mazowszem będą kwestie demograficzne. Sytuacja Mazowsza pod tym względem jest korzystna. Ludność województwa mazowieckiego stanowi ponad 14 proc. ogółu populacji Polski, zatem co siódmy mieszkaniec kraju mieszka na Mazowszu. Co więcej populacja województwa stale rośnie. W 1999 roku region zamieszkiwało 5,1 mln osób zaś w 2018 roku było to 5,4 mln (wzrost o 5,7 procent).

ReklamaPozytywne trendy dotyczyły jednak przede wszystkim aglomeracji warszawskiej. Obszary leżące na krańcach województwa notowały odpływ młodych ludzi, co skutkowało postępującym procesem starzenia się ludności na tych ternach. Starzenie się społeczeństwa będzie wyzwaniem dla całego Mazowsza - już niemal co piąty mieszkaniec województwa ma 65 i więcej lat.

Warszawiacy wciąż najzamożniejsi

Również na rynku pracy można zaobserwować przestrzenne zróżnicowanie procesów rozwojowych. Jeśli weźmiemy pod uwagę dane dla województwa, to w porównaniu z 1999 rokiem wynagrodzenia wzrosły o ponad 100 procent, zaś stopa bezrobocia spadła trzykrotnie (z ponad 15 proc. do niecałych 5 proc. Jeśli jednak odniesiemy się do poziomu powiatów, to pojawiają się znaczne różnice między aglomeracją warszawską a resztą województwa. Dla przykładu stopa bezrobocia w Warszawie (1,5 proc na koniec 2018 roku) była 16-krotnie niższa niż w powiecie szydłowieckim (24,3 proc.), a przeciętne wynagrodzenie brutto liczone dla całego województwa było przeciętnie o 366 złotych niże niż w Warszawie.

Na mazowieckich drogach przybywa aut

ReklamaKolejne wyzwanie dla województwa to sytuacja na drogach i kwestie transportowe. W porównaniu z 1999 rokiem liczba samochodów osobowych wzrosła ponad dwukrotnie. Coraz większe natężenie ruchu drogowego, to sygnał, że trzeba zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, rozwijać komunikację publiczną oraz transport alternatywny - zwłaszcza sieć ścieżek rowerowych.

Briefing prasowy "Ostrołęka i województwo mazowieckie wczoraj i dziś" odbył się w poniedziałek 9 grudnia w ostrołęckim oddziale Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Wyświetleń: 3746 komentarze: -
15:08, 09.12.2019r. Drukuj