piątek, 28 lutego 2020 r., imieniny Romana, Makarego, Lutomira

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Okres przedświąteczny to czas żniw dla złodziei i kieszonkowców. Policja apeluje o ostrożność

Okres przedświąteczny to czas wzmożonych zakupów. Wtedy szczególnie aktywni stają się amatorzy cudzej własności. Dlatego też ostrołęcka policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poszukiwania wymarzonych prezentów w internecie i galeriach handlowych.

Aby nie paść ofiarą złodziei należy stosować się do wskazówek przygotowanych przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Reklama Udając się do galerii handlowych pamiętajmy, aby zabierać ze sobą tylko taką kwotę pieniędzy, jaka będzie nam rzeczywiście potrzebna. Rzeczy wartościowe np. portfele, telefony komórkowe powinniśmy nosić w wewnętrznych kieszeniach odzieży. Kobiety torebki powinny trzymać zamknięte z przodu, wystający portfel z otwartej torebki może być tylko zachętą dla złodzieja, która zapewne zostanie przez niego wykorzystana.

Najczęstszym błędem, który jest również wykorzystywany przez kieszonkowców jest noszenie np. portfeli, czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, wystarczy chwila nieuwagi, aby portfel lub telefon zmienił właściciela. Nie pozostawiajmy toreb oraz ubrań bez opieki.

Należy pamiętać, że laikowi często bardzo trudno będzie rozpoznać kieszonkowców w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Zwiększyć naszą czujność powinniśmy w tłumie, który często jest specjalnie wywołany przez kieszonkowców.

Jeśli chodzi o zakupy w sieci, to zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Należy pamiętać, że nie ma tak naprawdę okazji, towar znacznie ceną odbiegający od średniej rynkowej powinien już wzbudzić naszą czujność. Choć nie jest tą regułą, ponieważ w ostatnim czasie odnotowaliśmy kilka oszustw, gdzie kupowany towar nie odbiegał cenowo od podobnych produktów.

Reklama Przed zakupem w wirtualnym sklepie dobrze jest zasięgnąć opinii o nim. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zadzwonić do takiego sklepu.

Podczas tego rodzaju zakupów najbezpieczniejszą forma płatności będzie za pobraniem. Znajdując nawet znaną nam dobrze firmę sprawdźmy dokładnie jej dane, czy np. numer nip, czy numer konta na które mamy przelać gotówkę jest taki sam, jak na oficjalnej stronie danej firmy. Często oszuści podszywają się pod znane marki, czy witryny zmieniając jednak np. numer konta na które ma być przelana gotówka.  

Stosując daleko idącą ostrożność, zasadę ograniczonego zaufania i powyższe wskazówki z pewnością zmniejszymy ryzyko, że zostaniemy okradzeni, czy padniemy ofiara internetowego oszusta.

Wyświetleń: 660 komentarze: 0
09.12.2019, 16:01r. Drukuj
Powrót


Reklama

Tynki
LUSAR
Carpexim
Bowling
Foton

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Hydraulika
Sklep Enter